Reklama

W obronie rodziny i wolnych mediów

Wzorem innych miast w Polsce 26 maja w Grudziądzu odbył się marsz w obronie świętości życia, wolności niezależnych katolickich mediów oraz szacunku dla matek. W ramach protestu w całej Polsce odbyło się już blisko 70 takich demonstracji

Niedziela toruńska 25/2012

Organizatorami marszu w Grudziądzu byli: parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, księża dziekani dekanatów grudziądzkich, rejonowy zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz wspólnoty działające przy parafiach. Wśród uczestników byli: posłowie z naszego regionu Jan Krzysztof Ardanowski i Łukasz Zbonikowski oraz Marzenna Drab, działacze samorządowi, słuchacze Radia Maryja, widzowie Telewizji Trwam, grudziądzki Klub „Gazety Polskiej”, mieszkańcy Grudziądza oraz Kwidzyna, Prabut, Świecia nad Wisłą, Chełmna, Torunia, Łasina, Golubia-Dobrzynia, Wąbrzeźna, Jabłonowa Pomorskiego.
Mszę św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny koncelebrowali: ks. inf. Tadeusz Nowicki, ks. kan. Dariusz Kunicki, ks. prał. Henryki Kujaczyński, ks. Piotr Marchewka, ks. kan. Krzysztof Zalewski, ks. kan. Józef Lipski, ks. Andrzej Kusiński i ks. Tomasz Żynda. W homilii ks. inf. Tadeusz Nowicki mówił o wartości życia ludzkiego, które w dzisiejszych czasach jest zagrożone, m.in. aborcją i eutanazją. „My, katolicy, musimy nadal walczyć o godność i nienaruszalność życia istoty ludzkiej” - podkreślał. Poruszając temat wolnych mediów, przypomniał nauczanie bł. Jana Pawła II. „Papież Polak całym sercem wspierał działanie Radia Maryja, wielokrotnie dziękował Bogu za to radio” - dodawał. Ks. Piotr Marchewka MIC, proboszcz parafii NSNMP, odczytał fragmenty przemówień papieskich, w których bł. Jan Paweł II wyrażał wdzięczność wszystkim mediom katolickim, a szczególnie Radiu Maryja, za codzienną katechezę i audycje zgodne z nauką Kościoła, prosił o modlitwy w intencji Telewizji Trwam i Radia Maryja, ponieważ katolicy w Polsce muszą mieć swoje media, gdzie informacje są wiarygodne, gdzie mają miejsce transmisje uroczystości religijnych, gdzie promuje się miłość, prawdę i poszanowanie dla życia, zwłaszcza nienarodzonych.
Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik katyński, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd oficerom polskim - ofiarom NKWD. Głos zabrał poseł Łukasz Zbonikowski. Podziękował obrońcom życia oraz matkom. Zwrócił uwagę na trudną sytuację polityczną w Polsce, a zwłaszcza ostatnie decyzje rządzących. „Musimy walczyć o swoją stację telewizyjną, nie mogą nam przekazywać informacji tylko świeckie stacje, emitując często audycje, w których są kłamstwa polityczne, wyuzdanie i demoralizacja” - mówił. Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” poruszyli problem niedziel, które dla wielu matek i ojców są pracujące, co przyczynia się do trudności rodzinnych. Zwrócono się z apelem, aby nie robić zakupów w niedziele i święta.
Kolejnym miejscem, przy którym się zatrzymano, był pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Marzenna Drab mówiła o roli matki w życiu każdego z nas: „W Dniu Matki otaczamy swoją pamięcią wszystkie nasze matki, stajemy w obronie ich godności, jak również życia nienarodzonych dzieci”. Chór Soli Deo z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego wraz z uczniami gimnazjum zaprezentował program słowno-muzyczny.
Następnie przed pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym poseł Jan Krzysztof Ardanowski wyraził swój sprzeciw wobec polityki antyrodzinnej rządu. Podziękował uczestnikom marszu za wolę zdecydowanego protestu przeciwko dyskryminacji katolickiej telewizji. „W Polsce nie można zamykać ust ludziom wierzącym. Rządzący boją się prawdy i dlatego podejmują tak haniebne decyzje, a my musimy w wielu miastach protestować” - mówił. Sławomir Szymański przedstawił projekt uchwały Rady Miasta autorstwa Klubu PiS i Ruchu dla Grudziądza dotyczący poparcia protestu w sprawie wolnych mediów i Telewizji Trwam oraz przekazał na ręce wiceprzewodniczącego Rady Miasta Marka Czepka. Janusz Kołodziejski odczytał apel w obronie wolnych mediów skierowany do Kancelarii Premiera, Prezydenta RP i KRRiT dotyczący przestrzegania pluralizmu medialnego i niedyskryminowania wolnych środków społecznego przekazu. W bazylice św. Mikołaja przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, patronki Grudziądza, słowami modlitwy ks. Piotra Skargi zawierzono losy naszej Ojczyzny. Modlono się również o wiarę, nadzieję i miłość dla matek.
Uczestnicy marszu demonstrowali swoje niezadowolenie wobec odmownej decyzji Rady, które wyrażano w hasłach umieszczonych na transparentach: „Toruń TRWA w obronie wiary i miłości”, „Niech żyje Jezus Chrystus”, „Prawda siłą demokracji”, „Ponad 2 mln obywateli poparło TV Trwam”, „Trwamy”, „Wytrwamy w obronie prawdy w mediach”, „Marsz w obronie życia i rodziny”, „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka - Jan Paweł II”, „Rodzina oparta na małżeństwie jest głównym źródłem nadziei na przyszłość ludzkości - Jan Paweł II”. Ponadto pokazali, że kochają Polskę i są patriotami, oczekują, aby telewizja katolicka miała swoje miejsce wśród innych nadawców, zgodnie z zasadą pluralizmu medialnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję