Reklama

Konferencja Episkopatu Polski we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska zaplanowano 358. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W dniach od 21 do 22 czerwca we Wrocławiu obradować będą biskupi z całego kraju.
Hierarchowie zajmą się bieżącymi sprawami Kościoła w Polsce, a po zakończonych obradach wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych 50-lecia kapłaństwa abp. Mariana Gołębiewskiego.
Zebrania plenarne to jeden ze sposobów funkcjonowania Konferencji Episkopatu Polski. W obradach uczestniczą wszyscy czynni biskupi wraz z biskupami grekokatolickimi, a ich efekty podawane są opinii publicznej w formie komunikatów, czy listów pasterskich odczytywanych w poszczególnych parafiach. Tematy podejmowane podczas spotkań ustala wcześniej Rada Stała KEP. Zazwyczaj związane są one z problemami bieżącymi, biskupi zdają sprawozdania z wydarzeń, które ostatnio miały miejsce i wysłuchują zapowiedzi kolejnych. Obrady we Wrocławiu poświęcone będą m.in. sprawozdaniu ze Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, kwestiom katechetycznym, zagadnieniom funduszu kościelnego oraz relacji Kościoła Katolickiego i Kościoła Prawosławnego.
Nie można jednak liczyć na to, że Wrocław stanie się w tych dniach decyzyjnym centrum Kościoła w Polsce. Jak podkreśla ks. dr Stanisław Jóźwiak, wicekanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, uprawnienia KEP są dość wąskie: „Konferencje Episkopatów mają pewne uprawnienia, które nadaje im Kodeks Prawa Kanonicznego - jest to wąski, ściśle określony zakres obowiązków i uprawnień. Zasadniczo te spotkania mają raczej charakter konsultacyjny i duszpasterski. Często bywa, że jakaś informacja elektryzuje media i opinię publiczną i być może w tym przypadku też tak będzie, choć jesteśmy w kontekście Euro2012, więc musiałaby to być zapewne bardzo mocna informacja, bardzo ciekawa, żeby miała szansę się przebić”.
Biskupi spędzą na obradach dwa dni. W piątek, 22 czerwca wezmą udział w koncercie jubileuszowym w Operze Wrocławskiej, zorganizowanym z okazji jubileuszu kapłaństwa abp. Mariana Gołębiewskiego. 23 czerwca o godz. 10.00 w katedrze wrocławskiej podczas Mszy św. z tej okazji homilię wygłosi prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Uroczystość ta będzie transmitowana przez Katolickie Radio Rodzina i TV Trwam.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję