Reklama

V Pielgrzymka Diecezjalna Bierzmowanych

26 maja br. po raz piąty u stóp Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego odbyła się V Diecezjalna Pielgrzymka Bierzmowanych. Data to szczególna w naszym kalendarzu, gdyż właśnie wtedy przypada również Dzień Matki.
W spotkaniu wzięło udział 1300 bierzmowanych, pod duchową opieką 40 księży i licznie zebranych katechetów oraz nauczycieli z naszej diecezji. W godzinach przedpołudniowych zawiązana została wspólnota, która o godz. 11.00 wspólnie odmówiła modlitwę różańcową. W dalszej części spotkania, na ołtarzu polowym przy sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, odbyła się uroczysta Msza św. w intencji uczestników, której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński - administrator naszej diecezji. W homilii ks. Biskup mówił do młodzieży głównie o pokoju, którego orędownikiem jest sam Chrystus. Chrystus wprowadził pokój zadawszy śmierć wrogości, niszcząc nieprzyjaźń, a nie nieprzyjaciela, niszcząc ją w sobie, a nie w innych - podkreślał ks. Biskup. Dla równowagi swych rozważań bp Leszczyński przywołał postać żyjącą w tym samym czasie co Chrystus - cesarza Augusta, który także mówił o pokoju, ale pokoju zdobytym wojną. Pokój Chrystusa był i jest owocem zwycięstwa nad sobą, a nie nad innymi, jest owocem zwycięstwa duchowego, a nie militarnego. Zwracając się do młodzieży, ks. Biskup stwierdził, że są dwie rzeczy, dla których warto umierać: prawda i miłość. Na potwierdzenie swych słów skierował do młodzieży następujące przesłanie: - To Wy będziecie kiedyś rządzić światem, zajmiecie nasze miejsca, miejsce tego pokolenia; pamiętajcie więc o pokoju - o pokoju z Jezusowym wyznaniem, nie Augustowym. Pokoju, który powinien być zwycięstwem nad sobą, nie nad innymi. Na koniec swych duchowych rozważań ks. Biskup zachęcał młodych ludzi do tego, by byli orędownikami pokoju Chrystusowego i by stawali się przez swoje życie apostołami radości. By głosili radość Chrystusową, niczym niezmąconą, pomimo pojawiających się niepowodzeń i trudności, których doświadczają każdego dnia na ścieżkach swego życia. Na zakończenie bp Leszczyński życzył młodym ludziom, by owoców wiary, jakimi są pokój, radość, szczęście, nikt im nie odebrał, aby w tej życiowej drodze do duchowej doskonałości pomagał im dom rodzinny, szkoła oraz Kościół, który jest przecież drugim domem.
Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki skorzystali z posiłku przygotowanego specjalnie dla nich, a na zakończenie wzięli udział w koncercie zespołu „Melachim” z Zamościa. Sądząc po uśmiechach, zadowolonych spojrzeniach, mimo całodniowego zmęczenia bierzmowani z naszej diecezji stwierdzili, że warto było przyjechać, zawrzeć nowe znajomości, a przede wszystkim dziękować za przyjęcie Ducha Świętego, by móc dawać świadectwo wyznawanej wierze. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki podkreślali również, że moment, w którym dostąpili sakramentu bierzmowania, spowodował, że stali się ludźmi silniejszymi i bardziej dojrzałymi duchowo oraz zostali umocnieni w wierze chrześcijańskiej. Warto w tym momencie przytoczyć słowa, które w kwietniu 1992 r. wypowiedział bł. Jan Paweł II: „Istotnym celem sakramentu bierzmowania jest udoskonalenie daru Ducha Świętego, otrzymanego na chrzcie, tak aby przyjmujący go stał się zdolny do świadczenia o Chrystusie słowem i życiem całym. Chrzest oczyszcza, wyzwala od grzechu i udziela nowego życia. Bierzmowanie uwypukla pozytywny aspekt uświęcenia oraz moc Ducha Świętego, dzięki której chrześcijanin może prowadzić życie autentycznie chrześcijańskie oraz dawać skuteczne świadectwo”. To świadectwo dali ci wszyscy, którzy przybyli na spotkanie, łącząc się w modlitwie i zabawie w Dniu Matki u stóp Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ? - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Chcemy was usłyszeć!".

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję