Reklama

Miniatury na Złotej Górze

Park Miniatur Sakralnych na Złotej Górze odwiedzają głównie turyści i pielgrzymi spoza Częstochowy, Można odnieść wrażenie, że wielu częstochowian jeszcze nie wie, że mają taką atrakcję we własnym mieście. A szkoda, bo jest to atrakcja nie tylko turystyczna, ale pełni z powodzeniem funkcje dydaktyczne i warta jest polecenia katechetom, nauczycielom historii a ze względu na walory przyrodnicze i geologiczne terenu, także nauczycielom biologii.

Pielgrzymka dla każdego

Reklama

Park Miniatur Sakralnych w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze otwarty został 10 sierpnia ub.r. Obejrzeć w nim można 17 doskonale odzwierciedlających oryginalne budowle miniatur połączonych ze sobą ścieżką o długości 1,6 km. Przybywający do Parku spacerując po urozmaiconym terenie mogą wraz z jednym z przewodników pracujących w Parku odbyć krótką pielgrzymkę po europejskich sanktuariach. Tę szczególną pielgrzymkę, którą z racji kosztów i krótkiego czasu może odbyć każdy, rozpoczyna wizyta w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie - matce wszystkich kościołów świata. Kolejnymi odwiedzanymi obiektami są: Bazylika Matki Bożej na Montserrat k. Barcelony, katedra św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela, włoskie bazyliki Świętego Domku w Loreto i św. Franciszka w Asyżu, alpejska Bazylika Płaczącej Pani w La Salette, Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, sanktuarium Matki Bożej Królowej Bawarii w Altötting, Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Mariazell, Ostra Brama w Wilnie, kościół św, Jakuba Apostoła w Medjugorie, Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Dom Maryi Panny na Wzgórzu Słowików w Efezie i katedra ormiańska w Eczmiadzinie. Niemal wszystkie miniatury wykonane zostały w skali 1:25, jedynie Dom Maryi w Efezie, ze względu na swe niewielkie rozmiary w skali 1:10. Miniatury zbudowane zostały w pracowniach małopolskich plastyków pod nadzorem artystów Eligiusza Dudy i Wojciecha Markowskiego. Do prezentowanych już miniatur dołączy jeszcze przygotowywana miniatura Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Każda budowla opatrzona jest tabliczką informacyjną, na której znaleźć można najważniejsze wiadomości na temat przedstawianego obiektu, a utrudzeni pielgrzymi przysiąść mogą na ławeczce przed miniaturą. Pomiędzy miniaturami powstaną wkrótce ogrody: Maryjny, biblijny, w którym poznawać będzie można rośliny rosnące w Ziemi Świętej, oraz sensoryczny. Na wzgórzu ponad miniaturami na zwiedzających czeka punkt gastronomiczny i platforma widokowa. W czerwcu otwarty zostanie park linowy, który będzie jedną z atrakcji dla dzieci.

Piknik na Bliskim Wschodzie

Zabawy i konkursy dla dzieci, m.in. „Dzień w Nazarecie” i poszukiwania Świętego Graala, spotkania z bohaterami biblijnymi, z którymi można było odbyć podróż po całej Europie, smakołyki kuchni Bliskiego Wschodu, koncert poezji śpiewanej i koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu kantora wrocławskiej synagogi „Pod białym bocianem” Eliezera Mizrahi z zespołem - to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie zostały przygotowane na pierwszy Rodzinny Piknik z kulturą Bliskiego Wschodu, który odbył się w weekend 19-20 maja. Na przybywających na spotkanie z kulturą bliskowschodnią czekały specjalne ceny, doskonali przewodnicy Parku Miniatur, a na najmłodszych również „specjaliści od zabaw” - animatorzy i atrakcyjne nagrody. Można było przejechać się bryczką zaprzężoną w konie, a to dzięki zaprzyjaźnionej stadninie koni „Pegaz” na Mirowie, zjeść precle w kilku smakach i cieszyć się do woli wspaniałą pogodą, która okazała się upalna, prawdziwie bliskowschodnia. Wiele osób opuszczało Park Miniatur z wydanymi po nim przewodnikami i puzzlami przedstawiającymi znajdujące się w nim obiekty - miłymi pamiątkami, ale i zapowiedzią szybkiego powrotu po nowe wrażenia.
Park Miniatur zlokalizowany jest przy ul. Wapiennej 8a w Częstochowie. Na miejscu znajduje się parking dla samochodów i autokarów. Więcej informacji pod numerem tel. 691 228 777 oraz na stronie: www.zlotagora.com.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję