Reklama

Cztery dni z dobrym i starym kinem

Niedziela kielecka 26/2012

Kilkuset młodych widzów, od kieleckich gimnazjalistów po młodzież akademicką, skorzystało z oferty drugiego Przeglądu Filmów Edukacyjnych pt. „Człowiek w poszukiwaniu wartości”, który w dniach 27-30 maja zorganizował Ośrodek Kultury Ziemowit fila DK „Zameczek”.

Ziemowity dla twórców

Bohaterami tej edycji były osobowości niezwykle zasłużone dla polskiej kinematografii: Stanisław Janicki, Marek Maldis, Tadeusz Kowalski, którym przyznano w Kielcach statuetki filmowych „Zimowitów.” Było dobre stare kino, odrestaurowane dokumenty filmowe, dyskusje z twórcami filmowymi, wykłady z filmowcami. Uczestnicy przeglądu mieli niecodzienną okazję spotkań z wyróżnionymi twórcami.

Stanisław Janicki

Reklama

Prof. Stanisław Janicki - krytyk filmowy i twórca, który zrealizował ponad 1500 odcinków programu „W starym kinie”, ze swadą, humorem i znawstwem opowiadał historie powstawania filmów, odpowiadał na pytania młodzieży, sypał anegdotami. - To był ulubiony cykl milionów Polaków w szarej, peerelowskiej rzeczywistości. Stanisław Janicki przenosił nas w barwny, filmowy świat - mówił Andrzej Kozieja z UJK. W Kiecach Stanisław Janicki został uhonorowany Filmowym Ziemowitem w kategorii „Osobowość.” Na spotkanie z laureatem przyszła młodzież szkolna, studenci w Domu Kultury „Zameczek” przybyli nie tylko młodzi, ale i starsi kielczanie. Pokazano obrazy zrealizowane przez Janickiego „Domy życia”, „Bracia polscy” i „Scenę pełną muzyki i tańca”. - Warto przypomnieć o związkach Stanisława Janickiego z Kielecczyzną. Twórca przebywał przez pewien czas w Makoszynie. Zrealizował filmy dokumentalne m.in. o Kurozwękach, Ujeździe, Tokarni, Szydłowie - mówiła dyrektor DK „Zameczek” Teresa Wołczyk-Rosołowska, która wręczała statuetkę Janickiemu.

Marek Maldis

Drugi dzień przeglądu poświęcony był twórczości i osobie dziennikarza i dokumentalisty, współuczestnika Rajdu Katyńskiego. Marka Maldisa, który odebrał w Kielcach statuetkę Filmowego Ziemowita w kategorii „Edukacja Filmowa”. Młodzież szkolna miała okazję zobaczyć obrazy Maldisa: „Jak Czarniecki…”, „Bój pod Świętym Krzyżem”. Na spotkanie z młodzieżą przyjechał na motorze. Ze studentami podzielił się własną refleksją na temat edukacji obywatelskiej na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych. Zaprezentował także dwa filmy: „Mazurek Dąbrowskiego” i „Leksykon Niepodległości”.

Filmoteka Narodowa

W kategorii Edukacja Filmowa statuetkę Filmowego Ziemowita otrzymała Filmoteka Narodowa. Nagrodę odbierali prof. Tadeusz Kowalski, dyrektor instytucji, i jego zastępca Jan Słodowski. - Odczuwam szczególną satysfakcję, że nasza działalność doceniana jest nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach. Narodowe zasoby archiwalne: filmy, fotosy, plakaty, twórczość dokumentalna muszą być dostępne dla każdego on line. Nasze działania zmierzają do wytworzenia archiwum otwartego i dostępnego przez Internet dla milionów użytkowników w kraju i zagranicą - mówił prof. Kowalski. Andrzej Kozieja, wykładowca UJK i filmoznawca, współtwórca Przeglądu (obok Teresy Orlikowskiej, kierownika OK „Ziemowit”) powiedział, że Filmoteka Narodowa ma szczególne zasługi w archiwizowaniu i udostępnianiu filmów. - Dzięki niej kielczanie mogą poznawać cały dorobek polskiego kina - tłumaczył.
Podczas wykładu dydaktycznego prof. Tadeusz Kowalski mówił o roli i zadaniach Filmoteki Narodowej w zachowaniu dziedzictwa kultury. Najważniejszą misją FN jest przechowywanie i udostępnianie filmów tak, by młodzi ludzie mieli pełną wiedzę o polskiej i nie tylko polskiej kinematografii. Służy temu repozytorium cyfrowe, gdzie filmy z nitrofilmów są utrwalane w technologii cyfrowej z zachowaniem cech właściwych oryginałowi. Do tej pory odnajdywane są zaginione filmy u prywatnych posiadaczy. W 2006 r. pewien człowiek odnalazł film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri w roli głównej. Przy wykorzystaniu najnowszych technologii cyfrowych dzieło zyskało „nowe życie”. Filmoteka pokazała film w ubiegłym roku najpierw w Warszawie, a potem w kilku miejscach Europy - opowiadał prof. Kowalski. W listopadzie zaś prawdopodobnie uroczystą premierę w kinie „Illusion” będzie miał film niemy „Pan Tadeusz” z 1928 r. Najstarsze filmy przedwojenne są cały czas poszukiwane. Bardzo ważną częścią misji Filmoteki Narodowej jest edukacja. Istotną rolę w tym przedsięwzięciu odgrywa odrestaurowane kino „Illusion”, w którym młodzi - pasjonaci starego, ambitnego i dobrego kina mogą obejrzeć najznamienitsze obrazy. - To miejsce niezwykłe. Żadnego popcornu. Tylko kultura, historia, ambicja - mówił prof. Kowalski. Filmoteka współorganizuje Akademię Filmową z DKF. Kilka semestrów wykładów o filmie, projekcje filmów połączone z naukową, krytyczną dyskusją dają studentom poważny zasób wiedzy.
Niezwykłą wartość mają zgromadzone przez Filmotekę i zdygitalizowane prawie półmilionowe zbiory fotosów, udostępnione także przez portal Europeana. Najstarsze pochodzą z 1908 r. Można tam odnaleźć np. bezcenne Kroniki Powstania Warszawskiego. W posiadaniu Filmoteki jest także ponad 25 tys. książek o filmach i sztuce filmowej, 25 tys. plakatów filmowych.
Celem projektu, którego patronem medialnym była „Niedziela kielecka”, jest upowszechnienie wiedzy o człowieku i otaczającym go świecie poprzez filmowe prezentacje oraz spotkania z twórcami kina edukacyjnego, uwrażliwienie odbiorców, szczególnie młodych widzów na humanistyczne treści prezentowanych obrazów filmowych, propagowanie świata pozytywnych wartości, jak i promowanie narodowej kultury filmowej, twórców i ich dzieł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie]

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję