Reklama

Sobków, Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II

Papież dodaje odwagi

Niedziela kielecka 26/2012

Agnieszka Dziarmaga: - Wasza szkoła wyróżnia się w regionie - mam na myśli powiat jędrzejowski, w zakresie np. rozbudowanej współpracy międzynarodowej. Czy warto?

STANISŁAW OSOWSKI: - Ogromnie warto. Uczniowie poznają inne kultury, weryfikują w praktyce znajomość języków, stają się odważniejsi i bardziej otwarci na świat. Dla nich życie nie zamyka się w Sobkowie czy na Kielecczyźnie - kształcą się ze świadomością, że świat stoi przed nimi otworem. W latach 2009-2011 zrealizowaliśmy pełny etap Comeniusa, od października 2011 r. - jesteśmy w kolejnym projekcie. Była dzięki temu możliwość odwiedzenia wielu krajów lub wymiany, np. w ramach wizyt w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Portugalii, Rumunii, Irlandii czy Grecji. Ostatnio nasi nauczyciele byli na seminarium w Pradze na temat skutecznego motywowania uczniów do nauki. Wkrótce uczniowie pojadą do Szwecji i Szwajcarii. Partnerskie stosunki mamy z jedną ze szkół w Holandii. Od 2005 r. utrzymujemy także dość ścisły i regularny kontakt ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Klubów 4H.

Reklama

- W tym przypadku chodzi o ekologię?

- 4 H jest to dobrowolna, niezależna organizacja edukacyjna przeznaczona dla dzieci i młodzieży, kładąca szczególny nacisk na rozwój umiejętności życiowych, zainteresowań i podniesienie poziomu wiedzy. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów w języku angielskim: head - głowa, heart - serce, hands - ręce i health - zdrowie. Symbolem jest czterolistna zielona koniczynka. Koordynacją programów w Polsce zajmuje się Fundacja Edukacyjna 4H założona w 1993. Powstała ona w celu koordynacji i zdobywania funduszy na programy 4H. Współpracuje z ośrodkami doradztwa rolniczego, samorządami powiatowymi i gminnymi, szkołami, organizacjami pozarządowymi. Fundacja przygotowuje programy edukacyjne, prowadzi szkolenia i seminaria, publikuje projekty, materiały szkoleniowe i promocyjne oraz organizuje wymianę międzynarodową.
Kontakty z Klubami w USA mamy od 7 lat, w ramach współpracy organizujemy imprezę pt. „Świętokrzyskie Indiana”. Amerykanów będziemy gościć pod koniec czerwca tego roku. W planach jest zwiedzanie polskich klubów, poznawanie kraju i pobyt u polskich rodzin. O ile wiem, w powiecie Kluby 4 H działają tylko u nas, a ścieżki ekologiczne istnieją tylko w Sobkowie i Korytnicy. W maju uczestniczyliśmy, jak co roku od lat, w Dniach Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, dzięki wieloletniej współpracy naszej szkoły z prof. Kazimierzem Wiechem. W ramach tamtejszej uczelni działamy w tzw. Uniwersytecie Młodzieży.
Szkoła podejmuje także problematykę trudnych kwestii żydowskich. Sobków nie był dużym sztetlem, niemniej społeczność żydowska tutaj była, czego materialnym dowodem jest nieźle zachowany cmentarz żydowski, na który czasami zabieram uczniów na lekcje historii. Rosnąca popularność tych tematów, pewna luka edukacyjna i odwaga naszego patrona - Jana Pawła II w podejmowaniu tych kwestii, zadecydowały o zainteresowaniu tą tematyką. Współpracujemy z Fundacją „Szalom”, ze Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, rokrocznie realizujemy tematyczne projekty edukacyjne, uroczyście obchodzimy 19 kwietnia Dzień Holokaustu, mamy osiągnięcia na szczeblu krajowym w konkursie „Dzieci Holokaustu”. Podejmujemy dialog, szukamy tego, co łączy i co było dobre w naszej wspólnej historii, gdyż zbyt często o tym się zapomina. Tak jak przykładem swojego życia i autorytetem Następcy św. Piotra - uczył nasz Patron.

- Faktycznie osoba Patrona jest ważna dla szkoły?

- Dla szkoły i dla całej społeczności, bo przecież Sobków to niewielka miejscowość, a rodzice żyją życiem uczniów naszej szkoły (jest ich 198). Przykładem może być pomnik papieski, który stoi przed kościołem - pomnik, który łączy, który nadał specyficzny charakter wejściu do kościoła, gdzie zawsze są kwiaty, światła. Od trzech lat 2 kwietnia obchodzimy tam piękną uroczystość papieską. Natomiast święto szkoły przypada od 2001 r. właśnie 22 października, którą to datą udało nam się wpisać w dzień wspomnienia bł. Jana Pawła II. Nauczyciele dbają o to, aby uczniowie dobrze znali życie i nauczanie Papieża z Polski i aby umieli je przekładać na codzienną praktykę życia. To jest naprawdę „nasz Papież”. Od kilku lat w czerwcu organizujemy Turniej Tenisa Stołowego im. Jana Pawła II dla szkół papieskich ze Stowarzyszenia (przyjeżdżają np. uczniowie z Secemina, Jaworzni, Masłowa), uczestniczyliśmy także w projekcie kuratorium oświaty upamiętnienia patrona poprzez posadzenie jodeł na skwerze przed szkołą. Bierzemy udział w papieskich pielgrzymkach do Częstochowy, należymy do Rodziny Szkół Jana Pawła II. Mamy wyjątkowego Patrona, który motywuje i zobowiązuje do działania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję