Reklama

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Każdy narkotyk zabija

Nadeszło lato, a z nim wakacje. I chociaż jest to czas odpoczynku, należy pamiętać, że z odpowiedzialności za młodzież, za dzieci - własne i te powierzone naszej opiece - nie zwalnia nas żadna pora roku

Niedziela małopolska 26/2012

Małopolscy gimnazjaliści i licealiści, zapytani w jakich okolicznościach mają najczęściej styczność z narkotykami, przyznają, że podczas spotkań towarzyskich, w dyskotece lub na popularnej dziś „domówce”. Tych ostatnich najwięcej organizuje się latem, bo wtedy dorośli wyjeżdżają na urlop i małolaty mają do dyspozycji dom, mieszkanie. A i w dyskotekach młodzież częściej bawi się w czasie wakacji.

Trudno im było uwierzyć

Reklama

Młodzi mówią, że dziś o narkotyki łatwo i każdy, kto tylko zechce, je zdobędzie. Kilka lat temu przekonała się o tym Patrycja - wzorowa uczennica jednego z małopolskich gimnazjów. Jedynaczka, dla której rodzice, zwłaszcza mama, zawsze mieli czas. Nie tylko zapewniali jej odpowiedni standard życia, ale i dbali o dobre relacje i uczyli mądrych, odpowiedzialnych wyborów. Zbliżał się koniec nauki w gimnazjum. Patrycja poprosiła rodziców, aby zgodzili się na jej udział w wakacyjnym obozie, na który jechali paczką zaprzyjaźnionych gimnazjalistów. Jak zwykle w takich sytuacjach, rodzice nastolatki sprawdzili warunki, wychowawców obozu i zaakceptowali pomysł. - Gdy ją odbieraliśmy po powrocie, była jakaś inna, śmiała się, ale jej oczy były smutne - wspomina mama dziewczyny. - Wtedy myśleliśmy, że Patrycja jest zmęczona. Zawieźliśmy ją do domu, gdzie straciła przytomność. Wezwaliśmy pogotowie. Lekarz zdecydował, żeby ją zabrać do szpitala, gdzie usłyszeliśmy, że Patrycja jest… naćpana.
Mama jedynaczki przyznaje, że trudno im było uwierzyć, iż córka tak ich zawiodła. Nastolatka została w szpitalu, gdzie poddano ją leczeniu. Tymczasem rodzice zwrócili się do wychowawców obozu z pytaniem, co oni robili, gdy ich podopieczni raczyli się narkotykami. - Wtedy usłyszałam: „Jak się trzyma córeczkę pod kloszem, to ona potem takie numery wykręca i do każdego się klei…” - opowiada mama Patrycji. - Byłam przerażona. Powoli powstawał coraz pełniejszy obraz zachowania córki, ale i obozu, w którym uczestniczyła.
Patrycja, dziś absolwentka jednej z krakowskich uczelni, przyznaje, że gdy odzyskała świadomość, poczuła się strasznie głupio. - Cały czas myślałam, jak mogłam zawieść rodziców - wspomina. - Zerwałam kontakty z Robertem i jego przyjacielem, posiadaczem narkotyków. Było to o tyle łatwe, że po wakacjach szliśmy do innych szkół. Robert, moja pierwsza miłość, jeszcze wiele razy próbował się ze mną umówić, ale to było już niemożliwe. Patrycja dodaje, że po tym wyjeździe rodzice przestali jej ufać. - Teraz, gdy wiem, że Robert nie skończył studiów i ma przeróżne problemy, a jego kolega od narkotyków już nie żyje, uświadamiam sobie, jak wiele zawdzięczam rodzicom - wyznaje.

Nie ma miękkich narkotyków

Według Światowej Organizacji Zdrowia, spośród 10 osób uzależnionych od narkotyków i poddających się leczeniu zaledwie 2 mają szansę wyjść z nałogu. Tymczasem upowszechnia się informację, że są tzw. narkotyki miękkie, których zażywanie nie uzależnia. Próbą odpowiedzi na to twierdzenie był panel dyskusyjny „Narkotyki zabijają wcześniej czy później”, który odbył się w lutym bieżącego roku w Siedlcach. W trakcie debaty prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień (artykuł o konferencji znajduje się na stronie internetowej „Niedzieli”) powiedział: „Nie ma miękkich narkotyków, miękcy są tylko ludzie”. Eksperci uczestniczący w dyskusji po raz kolejny podkreślili, że każdy narkotyk zabija, pozostaje tylko kwestia, jak szybko tego dokonuje.
Z takimi informacjami trudno trafić do młodych, którzy sięgają po narkotyki. Robią to, bo zależy im na byciu w grupie, na akceptacji ze strony innych. Chcą się dobrze bawić. Starają się chociaż na chwilę zapomnieć, o problemach, z którymi sobie nie radzą. Grażyna Frączak - terapeutka z Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień (przy ul. Wielickiej 73) przyznaje, że w naszym mieście coraz młodsze nastolatki sięgają po narkotyki: - Z roku na rok przybywa osób eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi, w tym są i narkotyki, i alkohol, i lekarstwa. A to uzależnia. Zresztą, młodzi ludzie dużo szybciej popadają w nałóg niż dorośli.

Zakazy nie są skuteczne

Terapeutka mówi, że należy uważnie obserwować swoje dziecko, wówczas dostrzeże się problem na etapie eksperymentowania. - Nie można wtedy chować głowy piasek i udawać, że nic się nie stało - tłumaczy Grażyna Frączak. - Należy rozmawiać, wyrażać swe obawy oraz przedstawiać stanowisko. Mówić o niepokoju związanym z zachowaniem dorastającego dziecka. Na pewno nie na zasadzie robienia afery, bo wtedy nastolatek zacznie się z tym szczególnie ukrywać i będzie jeszcze trudniej.
Co więc mają robić rodzice, których nastoletnie dzieci wyjeżdżają z domu albo tylko wybierają się do dyskoteki? Jak ustrzec je przed sięgnięciem po narkotyki? Psycholodzy przekonują, że zakaz nie pomoże. Twierdzą, że jeżeli dziecko traktuje dom jak więzienie, to wyjazd będzie dla niego wyrwaniem się spod kurateli rodziców. Wtedy istnieje niebezpieczeństwo, że młody człowiek zrobi to, co mu zasugeruje grupa. Toteż warto dokładnie sprawdzić, z kim przebywają nasze nastoletnie dzieci. Stare przysłowie: „Z jakim przystajesz, takim się stajesz” nadal jest aktualne!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję