Reklama

Sakrament dojrzałości

W Dniu Matki w kościele pw. św. Rocha w Drużbicach 48 dziewcząt i chłopców z klas II i III miejscowego gimnazjum przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Szafarzem sakramentu był bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej

Niedziela łódzka 26/2012

Na początku Mszy św. zabrzmiał uroczyście hymn do Ducha Świętego „O Stworzycielu Duchu przyjdź”. Następnie Księdza Biskupa powitał proboszcz parafii ks. Józef Jeleń oraz przedstawiciele rodziców, którzy prosili bp. Pękalskiego o udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży dla umocnienia ich wiary oraz dla osiągnięcia przez współpracę z łaską Bożą pełni dojrzałości chrześcijańskiej. Ksiądz Proboszcz prosił także Księdza Biskupa o poświęcenie nowego tabernakulum oraz odnowionego krzyża. Nowe piękne tabernakulum i odnowiony krzyż to dzieło dokonane w części z ofiar złożonych z okazji Pierwszej Komunii św. i sakramentu bierzmowania.
Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na znaczenie pobożności maryjnej w liturgii Kościoła. Miesiąc maj ubogaca naszą pobożność licznymi świętami maryjnymi, które przynoszą wiele odniesień do naszego życia. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, święto Matki Bożej Fatimskiej, święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Nawiedzenie Matki Bożej, ubogacają naszą pobożność i nasze życie. Jak wielkie jest znaczenie rodziny chrześcijańskiej w wychowaniu młodego pokolenia ukazał Kaznodzieja na przykładzie Ojca Świętego bł. Jana Pawła II. Ojciec Święty był człowiekiem wielkiej modlitwy i wielkiej wiary. Jednak jego duchowa formacja została zapoczątkowana w jego domu rodzinnym w Wadowicach. Po wczesnej utracie Matki, głównym wychowawcą i autorytetem był dla niego Ojciec, który przykładem własnego życia ukazywał młodemu Karolowi jak ważny jest Bóg. W życiu Ojca Świętego uwidaczniają się owoce jego zawierzenia i wiary: niezwykle owocne świadectwo wobec całego świata oraz uratowanie życia podczas zamachu, gdy - jak wyznał Ojciec Święty - Matka Boża prowadziła śmiercionośną kulę.
Obecnym w świątyni rodzicom Ksiądz Biskup postawił pytanie: czy ich dzieci widzą ich skupionych na modlitwie, czy widzą ich w kościele, czy słyszą słowa napomnienia o ważności przykazań Bożych. Wreszcie życzył młodym ludziom by sakrament bierzmowania, który przyjmą, zaowocował w ich życiu postawą modlitwy i dojrzałej wiary.
Zarówno Słowo Boże, jak i wezwania modlitwy wiernych były czytane przez młodzież. Dziewczęta i chłopcy w procesji na ofiarowanie przynieśli dary ołtarza jako wyraz ich postawy zawierzenia i oddania Bogu. Po uroczystej Komunii św. Ksiądz Biskup podziękował duszpasterzom i katechetom za dobre przygotowanie do sakramentu. Podziękował także samej młodzieży za ich solidne przygotowanie i wzorową postawę. Ksiądz Biskup zaprosił wiernych z parafii na świętowanie 25. rocznicy pobytu bł. Jana Pawła II w Łodzi.
Po posiłku bp Ireneusz Pękalski udał się na Jasną Górę, gdzie przewodniczył liturgii na spotkaniu młodzieży - słuchaczy Radia Maryja i TV Trwam. Podczas Mszy św. śpiewały dzieci ze scholi prowadzone przez panią katechetkę Justynę Młudzik. Bezpośrednim przygotowaniem młodzieży do sakramentu bierzmowania kierował ks. prefekt Mariusz Kiełbasa. Jak podkreśla Ksiądz Mariusz, młodzież z wielkim przejęciem uczestniczyła w przygotowaniach. Praca z młodzieżą przy parafii natrafia na liczne przeszkody, które wiążą się z pokonywaniem dużych odległości, licznymi zajęciami, koniecznością pomocy w domu. Jednak w katechezie, która odbywa się w szkole, uczestniczy prawie 100 proc. młodzieży. Ksiądz Proboszcz organizuje pielgrzymki na Jasną Górę oraz do Lichenia. Ksiądz Mariusz wraz z grupą młodzieży wziął udział w Marszu dla Jezusa, planuje także wraz z młodzieżą wyjazd do Lednicy oraz pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę.
Na koniec moja bardzo osobista refleksja. Moje wspomnienia z Drużbic sięgają 1948 r. (było to 64 lat temu!). Przez pewien czas chodziłem tam z moimi rodzicami, pamiętam także jak w 1948 r. Drużbice wizytował bp Kazimierz Tomczak, witany przez - jak to było wtedy w zwyczaju - banderię konną. Minęło tyle lat, a płomień wiary przejmują kolejne pokolenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję