Reklama

Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku

Niedziela przemyska 26/2012

Bazylika pw. Ducha Świętego w Przeworsku 28 maja została ustanowiona Sanktuarium Grobu Bożego. Już 25 maja rozpoczęło się triduum przed oczekiwaną uroczystością. W Bożym Grobie zostały odprawione Msze św., następnie odśpiewano godzinki o Bożym Grobie. Odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i całodzienna adoracja. Po południu miało miejsce nabożeństwo przyjęcia krzyża Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej i Droga Krzyżowa oraz Msza św. 26 maja, po Eucharystii i adoracji parafianie przystąpili do sakramentu pokuty, a wieczorem Kościół Domowy prowadził czuwanie modlitewne aż do północy, kiedy to odprawiono Mszę św. Niedziela 27 maja była dniem odpustu parafialnego, Sumę odpustową sprawował ks. dr Marek Machała - diecezjalny duszpasterz rodzin, który posługiwał również głosząc słowo Boże podczas triduum.
W Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 28 maja, przed celebracją kanonicy kapituły i kapłani dekanatów przeworskich modlili się Jutrznią i godziną czytań. Następnie w uroczystej procesji wyszli na zewnątrz bazyliki, oczekując na przybycie głównego celebransa, abp. Józefa Michalika. Po uroczystym powitaniu dostojny gość został wprowadzony do świątyni. W homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, iż Grób Pański to kamienny świadek zmartwychwstania, od którego płynie przesłanie, którym mamy żyć i które mamy przekazywać innym. Podziękował także ks. prał. Stanisławowi Szałankiewiczowi za wielki trud 23 lat posługi w parafii, dla której tak wiele uczynił.
Po homilii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po czym Ksiądz Arcybiskup poświęcił ołtarz, namaszczając go krzyżmem świętym i spalając na nim kadzidło. Przed błogosławieństwem poświęcono Sztandar Stowarzyszenia Przyjaciół Bożego Grobu oraz odczytano akt ustanowienia Sanktuarium Bożego Grobu. Zwierzchnik Zakonu Bożogrobców w Polsce, Karol Szlenkier, w wystąpieniu wyraził ogromną radość z powodu wyniesienia tego miejsca do rangi sanktuarium, dodając, że przybywa nam „nowy dom, nowa polska Jerozolima”. Przekazał Metropolicie Przemyskiemu oficjalny herb zakonu rycerskiego w Jerozolimie.
Uroczystość ubogacił chór męski „Echo”, schola i straż grobowa oraz orkiestra dęta Szkoły Muzycznej. Po udzieleniu błogosławieństwa abp Józef Michalik przeszedł w uroczystej procesji do Kaplicy Bożego Grobu. Otwierając Kaplicę, stał się pierwszym pielgrzymem Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Po cichej modlitwie nastąpiło okadzenie i uroczysta modlitwa przed repliką Grobu Zbawiciela.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję