Reklama

Jubileusz 700-lecia powstania parafii w Sędziszowie Małopolskim

W bieżącym roku parafia w Sędziszowie Małopolskim świętuje jubileusz 700-lecia swego istnienia. Jest to wyjątkowa okazja - jubileusz pokazuje, że ta wspólnota jest nadal żywa, że parafia to nie tylko budynek kościoła i ksiądz, ale mieszkańcy, którzy przez wieki wiernie wytrwali w wierze katolickiej i przekazywali ją swym potomkom.
Pierwsze udokumentowane historycznie wzmianki o parafii sędziszowskiej pojawiają się w spisach świętopietrza z lat 1325-27. Pierwszy kościół parafialny, zapewne drewniany, według tradycji lokalnej miał być zlokalizowany na północ od obecnie istniejącego, w rejonie dzisiejszej ul. Kolejowej w obrębie bazy Veolia Transport.
Terytorium pierwotnej parafii sędziszowskiej było niezwykle rozległe przewyższając wielokrotnie obecny obszar. W jej skład wchodziły prócz Sędziszowa, między innymi: Ropczyce, Witkowice, Góra Królewska (obecnie Góra Ropczycka), Zagorzyce, Gnojnica, Nockowa, Zgłobień, Mrowla oraz okresowo Dąbrowa Sędziszowska z Trzcianą. Około 1340 r., jej zasięg oddziaływania jeszcze bardziej się rozrósł i przynależało do niej 14 a nawet 15 miejscowości. Obszar ten pokrywał się zapewne z terenem domniemanego „opola” zorganizowanego tu uprzednio dla obrony granicy wschodniej Polski przed Tatarami i jej sąsiadami. Nowa parafia administracyjnie należała do dekanatu dębickiego zwanego „leśnym”, który leżał na peryferiach diecezji krakowskiej.
Konsekracji drewnianego kościoła sędziszowskiego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława, dokonano w 1586 r. Staraniem Jana Stanisława Jaroszewskiego, proboszcza sędziszowskiego, w latach 1694-99 wzniesiono murowany późnobarokowy kościół z fundacji Potockich. Za autora planów uważa się słynnego architekta Tylmana z Gameren. 27 sierpnia 1698 r. kościół parafialny został podniesiony do godności prepozytury przez biskupa krakowskiego Jana Małachowskiego, otrzymał dwóch mansjonarzy, utworzono także „kapelę” do odgrywania tzw. „Godzinek” ku czci Najświętszej Maryi Panny. Obok kościoła parafialnego istniały w Sędziszowie także inne miejsca kultu - kaplica przyszpitalna pw. Świętego Ducha, oraz dwie drewniane kaplice pw. św. Anny i pw. Świętego Krzyża. Parafia sędziszowska w ciągu wieków kilkakrotnie zmieniała swą przynależność administracyjną, początkowo była częścią diecezji krakowskiej, następnie przemyskiej i tarnowskiej, a od 1992 r. przynależy do diecezji rzeszowskiej.
Uroczyste obchody jubileuszu 700-lecia istnienia parafii w Sędziszowie Młp. odbyły się w niedzielę 10 czerwca br. Mszę św. z tej okazji odprawił i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Na obchody przybyło wielu zaproszonych gości na czele ze starostą powiatu ropczycko-sędziszowskiego Stanisławem Ziemińskim, burmistrzem Sędziszowa Młp. Kazimierzem Kiełbem oraz posłem Kazimierzem Moskalem. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Sielca i Wolicy Piaskowej oraz oprawa muzyczna wykonywana przez chór parafialny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję