Reklama

Nowe organy w Cmolasie

Dar na jubileusz parafii

Nowe organy w świątyni parafialnej i sanktuaryjnej w Cmolasie są darem wspólnoty wiernych na przypadający w tym roku jubileusz 550-lecia istnienia parafii. W niedzielę, 10 czerwca uroczystego poświęcenia organów dokonał bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski.
Do tej pory cmolaska parafia korzystała z trzech instrumentów organowych. Pierwszy, sprzed 1846 r., został w 1967 r. przeniesiony do parafii w Będziemyślu (tam funkcjonuje do dzisiaj). W zabytkowym, drewnianym kościółku znajdują się 4-głosowe organy z 1915 r. firmy braci Rieger (sprawne, użytkowane okazjonalnie). W 1966 r. staraniem ówczesnego proboszcza cmolaskiego ks. prał. Stanisława Jagły zbudowane zostały przez organmistrza Tadeusza Rajowskiego z Włocławka kolejne organy w świątyni parafialnej (26-głosowe, dwa manuały i pedał, prospekt organów otwarty, stół gry wolnostojący, wiatrownice stożkowe, traktura pneumatyczna).
Inicjatywę generalnego remontu i gruntownej przebudowy organów T. Rojkowskiego, a w zasadzie budowy nowego instrumentu organowego podjął jeszcze w 2008 r. ks. prał. Kazimierz Szkaradek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Przystąpienie do inwestycji poprzedziły gorące dyskusje na forum Rady Parafialnej i Rady Ekonomicznej co do sposobu sfinansowania przedsięwzięcia, konsultacje ze specjalistami z dziedziny budowy organów, a także z wieloma życzliwymi osobami, dzięki którym możliwe było pozyskanie wsparcia finansowego. W pozyskaniu znaczącego dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kluczowa była pomoc rodaka z Cmolasu, ks. płk. prał. Roberta Mokrzyckiego, proboszcza Katedry Polowej WP. Docenić trzeba także ofiarność znacznej części parafian, którzy przez dwa kolejne lata (2010 i 2011) wspierali budowę organów regularnymi ofiarami. Dla wielu rodzin był to znaczący wysiłek finansowy, ale także sprawa honoru i manifestacja więzi ze wspólnotą parafialną. Nie zabrakło również znaczniejszych indywidualnych ofiar darczyńców.
Demontaż starych organów wykonał Grzegorz Stawowy z Sandomierza. Wstępne prace budowlane wykonali bezinteresownie parafianie. Zasadnicza inwestycja, realizowana w latach 2010-12 przez firmę Andrzeja Kamińskiego z Warszawy, obejmowała: wysunięcie organów na ścianę frontalną chóru (na podmurowaniu - naprzeciw ołtarza - prace budowlane wykonała firma Damiana Mokrzyckiego z Hadykówki), budowę nowej dębowej szafy organowej (prace stolarskie wykonał Marek Hałdaś z Kupna), zmianę traktury instrumentalnej z pneumatycznej na mechaniczną, modyfikację dyspozycji głosów, złocenia (wykonane przez Jolantę Kłosowską z Krakowa). Ponadto instalacje elektryczną bezinteresownie wykonał Jan Kubik z Cmolasu.
Nowe organy należą do najwyższej klasy instrumentów - 28-głosowe (dwa głosy więcej niż przy poprzednich), prospekt organowy otwarty, dwa manuały i pedał, klawiatura wbudowana w szafę organową, organista siedzi plecami do ołtarza, ma zainstalowany monitoring ołtarza.
Biskup Ordynariusz pogratulował parafii jubileuszowego daru. Podkreślił, że rola śpiewu i muzyki sakralnej w liturgii, w dziele uwielbienia i adoracji Boga jest niezastąpiona. Na zakończeni homilii przytoczył znamienne słowa św. Augustyna: „Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie całym swoim życiem”.
Podczas Mszy św. na organach grał Marek Stefański, pochodzący z Rzeszowa światowej sławy organista i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas krótkiego recitalu na zakończenie uroczystości zaprezentował piękno muzyki organowej i możliwości nowych organów w Cmolasie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

2021-09-23 17:44

[ TEMATY ]

demografia

Węgry

Vatican News

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci i premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.

Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie ostatniej podróży apostolskiej Franciszek przypomniał o tragedii, jaką przeżywają takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które pogrążają się w kryzysie demograficznym. Zauważył jednak, że są też kraje takie jak Węgry czy Francja, które skutecznie walczą z tym problemem, pomagając młodym rodzinom, aby mogły mieć dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję