Reklama

Sandomierz

Spotkanie Ruchów i Stowarzyszeń

Niedziela sandomierska 26/2012

9 czerwca, w kolejną rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Sandomierzu, odbyło się diecezjalne spotkanie ruchów i stowarzyszeń katolickich. Przybyłe na zlot grupy i wspólnoty zgromadziły się na sandomierskich Błoniach, gdzie w 1999 r. spotkał się z wiernymi Jan Paweł II. Pod górującym nad tym miejscem pomnikiem papieskim ks. Rafał Cudziło dokonał zawiązania wspólnoty. Zgromadzeni przez modlitwę i śpiew dziękowali Bogu za dar życia i pontyfikatu Papieża Polaka. Następnie uczestniczy przeszli do bazyliki katedralnej, gdzie wspólnie modlono się podczas Eucharystii. Mszy św. koncelebrowanej przez wielu kapłanów przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii, nawiązując do czytań mszalnych i do osoby bł. Jana Pawła II, przypominał, że Papież był i pozostaje głosem sumienia, który prowadzi do pozytywnej przemiany. - Obchodząc kolejną rocznicę pobytu w Sandomierzu bł. Jana Pawła, uświadamiamy sobie, że jako ludzie wierzący mamy podobne zadanie. Powinniśmy ewangelizować samych siebie i nasze otoczenie, zacieśniając relacje z Chrystusem i przyjmując Jego postawę w codziennym życiu. Stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty, do jakich należycie, stwarzają ku temu szczególną okazję. Są zaczynem dobra, który - używając języka Ewangelii - zakwasza całe ciasto. Wasza jedność, kreatywność i ofiarność ubogaca rzeczywistość Kościoła i społeczeństwa. Ona ją zmienia i odnawia w duchu Ewangelii. Zaproście na wasze spotkania innych, by mogli doświadczyć wielkiej miłości Boga działającego we wspólnocie wierzących - apelował Pasterz diecezji.
Po Eucharystii zebrani przeszli do Katolickiego Domu Kultury, gdzie mogli wysłuchać konferencji wygłoszonej przez ks. Stanisława Bara. - Podstawą do apostolskiego zaangażowania jest głębia wiary. To wiara buduje świadomość, dzięki której powstają ruchy, wspólnoty modlitewne, stowarzyszenia i organizacje, które - każda według swojej specyfiki i charyzmatu - służy dziełu apostolstwa. Nasze doświadczenia i obecność tutaj są tego świadectwem - mówił ks. Bar, dodając, że jego obecność w Ruchu Światło-Życie, pozwoliła mu patrzeć na parafię, jako wspólnotę wspólnot. - To one, a nie wystrój świątyni, decydują o bogactwie parafii, zdolnej podejmować na różnych płaszczyznach apostolskie działania. Warunkiem owocnego apostolstwa jest wzajemna współpraca ruchów, stowarzyszeń i wspólnot na forum diecezji, dekanatu i parafii oraz współpraca z odpowiedzialnymi za te wspólnoty pasterzami.
Następnie grupa teatralna „Apostolos” z Collegium Gostomianum, którą prowadzi ks. Wiesław Zasada wystawiła spektakl „Pozytywka”. Podsumowaniem spotkania była wspólna agapa, którą przygotowywał KSM z zaprzyjaźnioną grupą z oazy.
Komentarzem do spotkania niech będą słowa z konferencji ks. Bara: - Powiedzieliśmy, że uczestnictwo w ruchach jest owocem pogłębionej wiary - a wiara jest łaską - dziękujmy więc Bogu za dar uczestnictwa w naszych wspólnotach - nie bierzmy tego jako ciężaru, ale jako szczególny dar Boga dla nas i dla wspólnot którym posługujemy. Tym chciałbym zakończyć: dziękujmy Bogu za nasze wspólnoty….

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję