Reklama

Nowy łów

Słowa „Barki” brzmiały w uszach kard. Karolowi Wojtyle, gdy usłyszał werdykt konklawe. Podczas rozmów z kapłanami naszej diecezji, którzy 15 czerwca z rąk bp. Grzegorza Kaszaka otrzymali nowe nominacje, raz po raz przychodziła refleksja nad sensem tej oazowej pieśni. Blisko 30 kapłanów diecezji zmieni miejsce lub formę swojej posługi, rozpocznie nowy łów - w nowych warunkach, w nowych środowiskach, z nowymi wyzwaniami. W głowach pierwsze pomysły, trochę lęku i obaw, ale też sporo radości i entuzjazmu

Na emeryturę przeszło siedmiu duchownych: ks. Józef Dziurski, dotychczasowy proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej; ks. Tadeusz Kamiński, dotychczasowy proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu; ks. Zbigniew Kozłowski, dotychczasowy proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu; ks. Stanisław Przebięda, dotychczasowy kapelan Szpitala św. Barbary w Sosnowcu; ks. Leszek Turek, dotychczasowy proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Sosnowcu; ks. Stefan Walusiński, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach oraz ks. Michał Wójs, dotychczasowy proboszcz parafii św. Katarzyny w Sąspowie.
Nowi proboszczowie mianowani z administratorów, to: ks. Andrzej Białek, dotychczasowy administrator parafii Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich; ks. Zbigniew Bigaj, dotychczasowy administrator parafii św. Mateusza Apostoła w Czeladzi; ks. Krzysztof Bujak, dotychczasowy administrator parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Borze Biskupim; ks. Andrzej Gliszta, dotychczasowy administrator parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej; ks. Leszek Łuszcz, dotychczasowy administrator parafii św. Wawrzyńca w Bobrownikach; ks. Piotr Markowicz, dotychczasowy administrator parafii św. Jana Chrzciciela w Porębie Górnej; ks. Antoni Nowak, dotychczasowy administrator parafii Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej, ks. Sławomir Rozner, dotychczasowy administrator parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu; ks. Krzysztof Słomian, dotychczasowy administrator parafii św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej oraz Matki Bożej Częstochowskiej w Mostku; ks. Kazimierz Szczęsny, dotychczasowy administrator parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach; ks. Marek Wyjadłowski, dotychczasowy administrator parafii Wszystkich Świętych w Siemoni.
Biskup Ordynariusz powołał też nowych administratorów i proboszczów. Ks. Andrzej Górka został mianowany administratorem parafii Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu, ks. Mariusz Górszczyk - administratorem parafii św. Katarzyny w Sąspowie, ks. Paweł Kempiński - administratorem parafii św. Brata Alberta w Będzinie, ks. Jarosław Kwiecień - administratorem parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach, ks. Jacek Olchawa - administratorem parafii Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej, zaś ks. Wiesław Żmija - administratorem parafii św. Franciszka z Asyżu w Sosnowcu.
Urząd proboszcza objęli: ks. Andrzej Iglicki SDB w parafii Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej, ks. Zbigniew Porębski SDB w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, ks. Stefan Wyporski w parafii św. Floriana w Sosnowcu, o. Radosław Kramarski OFM Conv. w parafii św. Antoniego Padewskiego w Dąbrowie Górniczej.
Jak Polska długa i szeroka w parafiach jest bardzo różnie. Nie inaczej bywa w naszej diecezji. Niektórzy wierni są zadowoleni ze swego proboszcza, a inni wręcz przeciwnie. Bywa, że po decyzji biskupa o zmianie dochodzi w parafii do protestów. Parafianie w „obronie” swojego duszpasterza piszą listy błagalne, a jeżeli to nie pomaga, skłonni są niekiedy nawet do wizyty w Kurii, choć to teraz już coraz rzadsze przypadki. Z drugiej strony zdarzają się również sytuacje, choć także bardzo rzadko, kiedy wierni piszą donosy na księży z prośbą o zmiany na stanowisku proboszczowskim w parafii. Innym razem parafianie z pokorą przyjmują decyzję biskupa miejsca i choć żal się rozstawać z dobrym, wspaniałym, niezwykle lubianym księdzem, to jednak, po prostu trzeba…
W obydwu tych sytuacjach widać, z jak delikatną materią muszą się zmagać biskupi, podejmując decyzje personalne. Proboszczowie zawsze mieli, mają i mieć będą swoich zwolenników i przeciwników. Chyba żadnemu księdzu nie udało się jeszcze wzbudzić powszechnego zachwytu. Zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie grało, odpowiadało, kto znajdzie dziurę w całym… A kapłani są tylko ludźmi. Jedni są dynamiczni, otwarci, komunikatywni, radośni i tryskający optymizmem, a także wspaniałymi pomysłami, które wprowadzają w czyn, a inni raczej spokojni, zdystansowani, a nawet zamknięci. Przy czym jednym i drugim nie można odmówić wiary i pobożności. Tu i ówdzie słyszy się o świetnym proboszczu, który w kilka lat potrafił rozkręcić całe duszpasterstwo parafialne, ożywić wspólnotę, zdziałać tyle, ile wszystkim poprzednikom razem wziętym się nigdy nie udało. Znamy, pamiętamy i w sercu nosimy takich kapłanów. To dlaczego tego księdza po kilku latach nie przenieść, aby ten sukces powtórzył w innej placówce duszpasterskiej? Przecież Kościół święty jest wszędzie tam, gdzie są ludzie. I wszędzie można realizować swoje kapłaństwo i probostwo. Dlatego co jakiś czas zmiany są konieczne. Biskup Ordynariusz naszej diecezji ogłosił także nowe nominacje wikariuszowskie. Jest ich więcej, bo i wikariuszy wcale niemało, a ci to dopiero muszą poznawać nowe środowiska, parafie, zdobywać doświadczenia we wspólnotach miejskich i wiejskich, by potem z tak obfitym bagażem różnych życiowych sytuacji rozpocząć urzędowanie na stanowisku proboszczowskim. Póki co wszystkim, którzy rozpoczynają nowy łów gratulujemy nominacji życząc spełnienia i satysfakcji na drodze nowych posług w Kościele sosnowieckim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję