Reklama

Leśnicy świętowali

Niedziela toruńska 26/2012

Na terenie podtoruńskiego Nadleśnictwa Cierpiszewo 6 czerwca leśnicy kujawsko-pomorscy obchodzili regionalne Dni Lasu, nazywane też Świętem Lasu. Ta tradycja kultywowana jest w Lasach Państwowych od kilkudziesięciu lat. Święto jest obchodzone w okresie późnowiosennym, już po zakończonej kampanii sadzenia nowych lasów, dlatego towarzyszą mu radość, optymizm i satysfakcja z przekonania, że dzięki wytrwałej, konsekwentnej pracy lasy będące pod opieką polskich leśników pomnażają zasoby z pożytkiem dla całego społeczeństwa.
W uroczystościach Dni Lasu wzięło udział blisko trzysta osób: delegacje leśników z 27 nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz zaproszeni goście, pośród których byli przedstawiciele Parlamentu RP, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Starostwa Toruńskiego, Gminy Mała Nieszawka, związków zawodowych, Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz kapelani leśników diecezji toruńskiej i pelplińskiej.

Żeby „leśnik polski” brzmiało dumnie

Reklama

Mszę św. dziękczynną, w intencjach leśników, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach odprawił proboszcz ks. Tomasz Pokornowski w asyście kapelanów: ks. Gabriela Aronowskiego, ks. Andrzeja Kossa i ks. kan. Leona Ulatowskiego. Z tej okazji kościół w Cierpicach był przyozdobiony kwiatami oraz symbolicznymi drzewkami świerkowymi i brzózkami przygotowanymi przez leśników z Nadleśnictwa Cierpiszewo. Oprawę muzyczną liturgii wzbogacił Zespół Sygnalistów - leśników z Nadleśnictwa Skrwilno.
Ks. kan. Leon Ulatowski, kapelan leśników i myśliwych diecezji toruńskiej, w homilii wielokrotnie odnosił się do specyfiki pracy, życia i powołania leśnika, podkreślając, że profesja ta nie jest celem samym w sobie. Dobrze wykonywana jest środkiem w drodze do Boga, zaś lasy, przyroda nie są własnością ani Lasów Państwowych, ani nawet państwa. My jesteśmy zaledwie dzierżawcami tych dóbr, a sam Bóg właścicielem całej ziemi. Przyroda wokół nas to są ślady Boga. „Wszyscy mamy się zbawiać przez rzetelne wykonywanie swoich obowiązków rodzinnych, zawodowych i tych związanych z powołaniem” - mówił kaznodzieja. Gdy rozmawia się o ludziach lasu, to na ogół pada stwierdzenie, że to są ci, co nade wszystko kochają las i żyją w symbiozie z przyrodą. Leśnikiem bowiem zostaje się z powołania. „Drodzy Leśnicy - podsumował kapłan - cieszycie się dobrą sławą i uznaniem społecznym. Pracujcie zatem sumiennie, nadal dbajcie o nasze lasy tak, aby Bogu się podobać, a ludziom przynosić pożytek, żeby «leśnik polski» brzmiało dumnie!”.

Honory dla zasłużonych

W części oficjalnej uroczystości, która odbyła się w hotelu Olender w Małej Nieszawce, Janusz Kaczmarek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, podsumował miniony okres 201½012, który nie był łatwy ze względu na rozliczne zagrożenia lasów ze strony gradacji szkodliwych owadów, chorób i szczególnie niebezpiecznych w regionie kujawsko-pomorskim pożarów lasów. Leśnicy dobrze poradzili sobie z tymi trudnościami. Dzięki natomiast dobrej koniunkturze na drewno toruńska Dyrekcja Lasów Państwowych osiągnęła bardzo dobre wyniki ekonomiczne, co pozwoliło na zrealizowanie rekordowych inwestycji i remontów leśniczówek, siedzib nadleśnictw, dróg leśnych oraz obiektów małej retencji poprawiających uwilgotnienie lasów. Z myślą o społeczeństwie leśnicy inwestowali również w zagospodarowanie turystyczne i edukacyjne lasów kujawsko-pomorskich.
Dyrektor Kaczmarek podziękował wszystkim pracownikom nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu za dobrą i ofiarną pracę na rzecz lasów kujawsko-pomorskich i życzył dalszych sukcesów zawodowych, zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej służby oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, podsumowując życzenia leśnym pozdrowieniem - Darz Bór! Dyrektor podkreślił również znaczenie owocnej współpracy z licznymi instytucjami i organizacjami w sprawach dotyczących wspólnego dobra, jakim są lasy państwowe.
Do tych podziękowań i życzeń dla leśników z okazji ich święta dołączyli w swoich wystąpieniach: senator Jan Wyrowiński, wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, gospodarz miejsca wójt Kazimierz Kaczmarek, przedstawiciele Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej i Polskiego Związku Łowieckiego. Blisko czterdzieści osób, w większości leśników, ale również zasłużonych przedstawicieli instytucji współpracujących z Lasami Państwowymi zostało uhonorowanych Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kordelasem Leśnika Polskiego lub Odznaką za Zasługi dla Lasów Kujawsko-Pomorskich.
Część oficjalną uroczystości zakończył koncert Zespołu Sygnalistów z Nadleśnictwa Skrwilno, po czym leśnicy i ich goście udali się na wspólną, okolicznościową biesiadę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję