Reklama

Przyjemne z pożytecznym

Wakacje z wartościami - tak o wakacyjnych rekolekcjach, kursach, obozach organizowanych przez wspólnoty, duszpasterstwa i zgromadzenia mówią ich uczestnicy. Taka jest też nazwa akcji letniej organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Ewangelizacja młodych ludzi jest jednym z głównych zadań działającego już od ponad 20 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Robi się to, oczywiście, przez okrągły rok, ale jak zaznacza Michał Baran, prezes KSM Archidiecezji Warszawskiej, wakacje umożliwiają pochylenie się nad sprawami wiary w innym tempie i w innej atmosferze niż zazwyczaj. - Pozwala to prowadzić ciekawe rozmowy, zawierać przyjaźnie, lecz także bardziej zbliżyć się do Pana Boga - mówi Michał Baran.
- Dzieci i młodzież zapraszamy na obozy i kolonie językowe, które są związane z różnymi warsztatami. Wyjazdy mają jednak charakter nie tylko religijny i z pewnością nie są tylko rekolekcjami - dodaje Łukasz Brodzik, prezes ogólnopolskiego KSM. - Organizujemy je tak, by młody człowiek mógł nawiązać dobre relacje, poznać nowych znajomych, przeżyć wiele pozytywnych wrażeń. Warto, żeby dzieci nie spędzały wolnego czasu tylko w miejscu zamieszkania. Aby odkrywały świat, swoje pasje i zainteresowania.

Rok się czeka

Z wakacyjnych wyjazdów językowych stowarzyszenie jest znane. Ale znane jest także z tego, że nie ogranicza ich tylko do edukacji. Można się poduczyć języka, w urozmaicony sposób - od spotkań w grupach, konwersacji, ćwiczeń słuchowych, po gry i zabawy w języku obcym. A wszystko dla młodych ludzi w dwóch grupach wiekowych: 8-14 i 14-19 lat. Ale przecież to czas wakacji, dlatego oprócz nauki część obozów przewiduje jazdę konna, część naukę tańca z elementami savoir vivre, a także wycieczki, zajęcia sportowe, wyprawy krajobrazowe, ogniska itp. - Chodzi o to, żeby młodych ludzi zachęcać, a nie odpychać. Przyjemne musi połączone z pożytecznym. Na wakacje czeka się przecież niemal cały rok - tłumaczy Michał Baran.
Ogólnopolskie KSM organizuje też turnusy turystyczne, sportowe, obozy talentów (połączone z zajęciami z fotografii, robotyki, tańcem itp.). Dzięki tej różnorodności wiele osób może znaleźć coś dla siebie. - Jedno jest jednak dla nich wspólne. Rodzice mogą być pewni, że ich dzieci dobrze spędzą ten czas, w dobrej atmosferze, a przy okazji będą mieć styczność z subtelnie wychowawczymi treściami - podkreśla prezes stołecznego KSM. Program nauki opracował dr Marek Kuczyński, merytoryczny opiekun kolonii i obozów.

Gdzie ci mężczyźni

Reklama

„Jeżeli już jesteś w gimnazjum lub może i znacznie dalej w swojej historii życia, jeśli poszukujesz znaku lub światła na swojej drodze - a może mocy, aby je pięknie realizować - pozwól zaprosić się na tygodniowe Miasteczko Modlitewne u bł. Karoliny w Zabawie”. Tak KSM reklamuje organizowane na przełomie lipca i sierpnia „Miasteczko…” pod namiotami w rodzinnej miejscowości bł. Karoliny Kózkównej pod Tarnowem, którego kulminacją jest 2 sierpnia - urodziny Karoliny.
- Warto się tam wybrać. Wszyscy, którzy tam przyjadą przez tydzień śpią pod namiotami. Atmosfera w miasteczku pozwala zbliżyć do wiary i do Boga. Bł. Karoliny Kózkówna, to patronka KSM i patronka młodzieży - zachęca Michał Baran. A warto tym bardziej, że to rok 25-lecia beatyfikacji bł. Karoliny.
Dla osób bardziej zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia przeznaczony jest obóz formacyjno-rekolekcyjny w beskidzkiej Dasznicy, a przede wszystkim dni formacyjne na Śnieżnicy. - Tam łączymy rekolekcje z podnoszeniem umiejętności w codziennej działalności KSM - tłumaczą w Stowarzyszeniu.
Zupełnie inny charakter będą miały rekolekcje osobno dla młodych pań i panów (dla osób od 18. do 30. roku życia) w Konstancinie-Jeziornej.
Rekolekcje dla panów pt. „Gdzie ci mężczyźni?” ma poprowadzić ks. Zbigniew Kucharski, a dla kobiet pt. „Być kobietą, być kobietą” Siostry od Aniołów. Panowie mają się dowiedzieć np. jakie cechy powinien posiadać prawdziwy mężczyzna. A także tego czy prawdziwi mężczyźni przypadkiem nie wyginęli na wojnie.

Ziemia Święta i kajaki

Zbyt wielu ofert na lato z wartościami warszawskie Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej (SMA) co prawda nie ma, ale ma dobre tego uzasadnienie. Można przecież organizować wielkie akcje, ale pożytek z nich bywa żaden! Oni organizują wyjazdy na miarę swoich możliwości.
We wrześniu odbędzie się obóz kajakowy. - Będziemy wypoczywać, nabierać sił, ale także rozwijać się duchowo, szukać pana Boga wśród przyrody - zapewnia prezes warszawskiego SKMA Michał Stępień. Na kajakach będą pływać przede wszystkim ci, którzy poszukują Pana Boga, sympatyzują, albo chcieliby związać się z SKMA.
Choć clou obozu jest pływanie kajakami, nie jest on przeznaczony dla wyczynowców. - Nie chodzi o wynik sportowy, lecz o spędzenie czasu w dobrej, inspirującej atmosferze - mówi Michał Stępień. - Będą rozmowy, Msze św. polowe. Chcemy kolegów Panem Bogiem zarazić, pokazać drogę do Niego. Czy przyłączą się do SKMA, to już inna sprawa. Po takich obozach kilka-kilkanaście osób jest zainteresowanych działalnością w stowarzyszeniu.
W sierpniu członkowie Stowarzyszenia będą uczestniczyć w dwóch pielgrzymkach do Ziemi Świętej. W programie pierwszej, której program przypomina obóz wędrowny, przewidziano takie atrakcje, jak nocleg w namiotach na pustyni. Druga - pielgrzymka narodowa o charakterze bardziej religijnym, przyniesie jej uczestnikom sporo wrażeń duchowych.

Odlotowe propozycje

Nie tylko Duszpasterstwo Akademickie „Dąb”, prowadzone przez warszawskich jezuitów, łączy wakacyjne rekolekcje z tzw. aktywnym wypoczynkiem, ale właśnie „Dąb” trzyma się tej zasady już od kilku lat, serwując młodym ludziom wakacje z wartościami. - Staramy się, żeby te propozycje nie były jednowymiarowe, lecz łączyły wypoczynek z modlitwą, rozmową o wierze - mówi o. Paweł Rakowski, duszpasterz z „Dębu”.
Niektóre propozycje są rzeczywiście odlotowe, a jedna nawet dosłownie. To obóz paralotniarski na Słowacji. - Organizowany przez nas już niemal tradycyjnie i zawsze cieszący się wielkim zainteresowaniem, podobnie jak rejs po Bałtyku Zachodnim. Nie ma już oczywiście na nie miejsc. Są natomiast miejsca na obóz w Tatrach w końcu sierpnia. Mamy sympatyczną bazę w Małym Cichym na Podhalu i stamtąd robimy wypady - mówi duszpasterz. - Jest Eucharystia, modlitwa, wspólne dzielenie się wiara, ale także integracja, chodzenie i chłoniecie gór.
We wrześniu „Dąb” zaprasza na rekolekcje ignacjańskie, gdzie młodzież będzie mogła spędzić 5 dni w milczeniu i skupieniu. A jeszcze wcześniej, w połowie lipca, do Świętej Lipki na Jezuickie Dni Młodzieży. Przyjedzie najpewniej 300-400 osób z całej Polski. Odbędą się warsztaty modlitewne, biblijne, taneczne, zajęcia z pisania ikon, malarstwa, a także koncerty, wystąpi m.in. Magda Anioł i znany mim Ireneusz Krosny - reklamuje jezuita. W tej, było nie było, wakacyjnej atmosferze, w połowie lipca, już od lat wre praca formacyjna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję