Reklama

Rodziny chcą budować na Chrystusie

Małżeństwa i ich dzieci przybyły 17 czerwca do Rokitna na swoją doroczną pielgrzymkę. Razem z rodzinami modliło się aż trzech biskupów - bp Stefan Regmunt, bp Antoni Stankiewicz - dziekan Roty Rzymskiej oraz bp Paweł Cieślik z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

W 12. Diecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin wzięli udział członkowie Domowego Kościoła i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także doradcy rodzinni i nadzwyczajni szafarze Komunii św. Pielgrzymka rozpoczęła się rodzinnym Różańcem na dróżkach rokitniańskich. Po nim małżonkowie wysłuchali konferencji Mirosława Ruckiego z Ruchu Czystych Serc Małżeństw, który mówił o czystości małżeńskiej. W samo południe wszyscy udali się do kościoła na Mszę św. pod przewodnictwem bp. Stankiewicza. W jej trakcie modlono się za zmarłą niedawno Janinę Chimko z pary diecezjalnej Domowego Kościoła. Odbyło się też błogosławieństwo par, które będą prowadzić tegoroczne oazy letnie.
Pielgrzymka stała się okazją do świętowania dla SRK, które w tym roku obchodzi dwudziestolecie swojej działalności w naszej diecezji. - Wszystko zaczęło się od państwa Winiarzy, którzy z ks. Janem Pawlakiem stworzyli u nas pierwsze struktury SRK. Spotkało się to z szerokim odzewem, również dlatego, że wtedy w diecezji nie było innych ruchów rodzinnych - wyjaśnia Lech Kopyść, rzecznik Stowarzyszenia. - Dopiero później SRK ukierunkowało się i zaczęło się skupiać wokół konkretnych dzieł, choć nadal pierwotnym założeniem jest jednoczenie rodzin. SRK prowadzi m.in. szkołę katolicką w Zielonej Górze, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorzowie, organizuje pielgrzymki rowerowe ze Strzelec Krajeńskich, różne festyny i festiwale.
Dzień przed pielgrzymką Stowarzyszenie zaplanowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, a podczas samej pielgrzymki zorganizowało i poprowadziło festyn rodzinny. Była to okazja do zobaczenia występów podopiecznych Stowarzyszenia oraz laureatów organizowanych przez SRK festiwali.
- Możemy postawić sobie pytanie: Jaki jest udział małżeństw i rodzin w rozwoju królestwa Bożego? W diecezji chcemy budować to królestwo poprzez zachętę, aby odnawiano modlitwę w rodzinie. Na to jest kładziony ogromny nacisk podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego - powiedział bp Stefan Regmunt. - Wciąż jeszcze żyjemy wspomnieniem Światowej Pielgrzymki Rodzin do Mediolanu i zgłębiamy nauki Ojca Świętego, które tam wygłosił. Nie nadużywajmy dziś słowa „kryzys rodziny”, bo w Mediolanie można było zobaczyć wiele pięknych rodzin, które chcą budować na Chrystusie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję