Chrześcijańska tradycja zawsze łączyła Piotra i Pawła: rzeczywiście razem reprezentują oni całą Ewangelię Chrystusa”. Tak mówił 29 czerwca w homilii Ojciec Święty Benedykt XVI, który przewodniczył Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, podczas której wręczył paliusze 43 nowym metropolitom mianowanym w okresie minionego roku, w tym trzem Polakom, abp. Stanisławowi Budzikowi, metropolicie lubelskiemu, abp. Wiktorowi Skworcowi, metropolicie katowickiemu, oraz abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu.
Podczas uroczystości w Bazylice św. Piotra obecni byli kardynałowie, biskupi, kilka tysięcy pielgrzymów. Ojciec Święty szczególnie powitał i podziękowania złożył delegacji Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola oraz Chórowi Opactwa Westminsterskiego, który wraz z Capella Sistina animował liturgię.
W homilii Benedykt XVI przypomniał, jak to już było powiedziane, że święci Piotr i Paweł „reprezentują całą Ewangelię Chrystusa”. „Zaś w Rzymie ich więź jako braci w wierze nabrała szczególnego znaczenia” - mówił Bendedykt XVI.
Ojciec Święty podkreślił, że „Piotr i Paweł, choć bardzo po ludzku różnią się od siebie i pomimo, że w ich relacji nie brakowało konfliktów, urzeczywistnili nowy sposób bycia braćmi, przeżywany według Ewangelii, sposób autentyczny, który stał się możliwy właśnie przez działającą w nich łaskę Chrystusowej Ewangelii”. „Jedynie pójście za Jezusem prowadzi do nowego braterstwa: to jest właśnie pierwsze fundamentalne orędzie, jakie dzisiejsza uroczystość przekazuje każdemu z nas” - podkreślił Papież.
Odwołując się do liturgii słowa, Papież zauważył, że w scenie, którą opisuje Ewangelia, „między Jezusem a Szymonem Piotrem, widzimy w pewien sposób zapowiedź dramatu historii samego papiestwa”. „Z jednej strony dzięki światłu i mocy pochodzących z wysoka papiestwo jest fundamentem Kościoła pielgrzymującego w czasie, z drugiej zaś, na przestrzeni wieków, wyłania się także słabość ludzi, którą może jedynie przekształcić otwarcie na działanie Boga” - mówił Benedykt XVI.
„Kościół nie jest wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy powinni uznać, że potrzebują miłości Boga, że potrzebują bycia oczyszczonymi przez krzyż Jezusa Chrystusa. Słowa Jezusa dotyczące władzy Piotra i apostołów pozwalają właściwie ukazać, że mocą Boga jest miłość, miłość, która promieniuje swoim światłem z Kalwarii” - kontynuował Benedykt XVI.
Ojciec Święty podkreślił również, że „obietnica, jaką Jezus składa Piotrowi, jest jeszcze większa niż te składane starożytnym prorokom. Zagrożeniem byli dla nich jedynie ludzcy wrogowie, natomiast Piotr będzie musiał być broniony przed «bramami piekielnymi», przed destrukcyjną mocą zła”.
Papież, zwracając się do nowych metropolitów, przypomniał, że „otrzymany paliusz będzie zawsze przypominać, że zostali ustanowieni w wielkiej tajemnicy i dla wielkiej tajemnicy komunii, jaką jest Kościół, duchowa budowla wzniesiona na Chrystusie, kamieniu węgielnym, a w jego wymiarze ziemskim i historycznym - na skale Piotrowej”. „Ożywiani tą pewnością, czujmy się wszyscy razem współpracownikami prawdy, która jest jakby jedną symfonią i wymaga od każdego z nas i od naszych wspólnot nieustannego trudu nawrócenia do jedynego Pana w łasce jedynego Ducha. Niech nas prowadzi i nam towarzyszy zawsze na drodze wiary i miłości Najświętsza Matka Boża” - zakończył Ojciec Święty.
Po uroczystym błogosławieństwie, na zakończenie liturgii, Benedykt XVI razem z delegacją Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola udał się na krótką modlitwę do grobu św. Piotra. Na znaczenie uroczystości, ale również na jej wymiar ekumeniczny, Benedykt XVI zwrócił uwagę podczas przemówienia na modlitwie „Anioł Pański”.
„Na ten dar, który dzisiaj otrzymałem, trzeba odpowiedzieć życiem. On odnosi nasze życie do tego miejsca. Cieszę się, że w świętej przestrzeni Bazyliki św. Piotra znalazło się również miejsce dla mnie” - mówił na gorąco po uroczystościach abp Wacław Depo, który spotkał się m.in. z przełożonymi i diakonami Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i pielgrzymami z Szydłowca.
Duchowym przygotowaniem do uroczystości ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła była również Msza św. Polaków, która została odprawiona 28 czerwca pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika przy grobie bł. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Mszę św. koncelebrowali abp Wacław Depo, bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, kapłani, którzy przybyli na uroczystości, oraz kapłani pracujący w dykasteriach watykańskich.
Metropolita lubelski podkreślił, że jako Polacy „powinniśmy dziękować Bogu za bł. Jana Pawła II”. Wskazał również na postać św. Ireneusza jako tego, który „ukazał nam drogę kroczenia za Chrystusem poprzez swoje życie i świadectwo męczeńskiej śmierci”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu