Reklama

Spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem

W wyznaczonych parafiach naszej diecezji 25 lipca rozpoczną się zapisy na doroczną, 22. już Pieszą Pielgrzymkę Drohiczyńską na Jasną Górę. W tym roku, zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego, patronować jej będą słowa: „Kościół moim domem”. Pielgrzymowanie rozpocznie się pod koniec lipca lub na początku sierpnia - w zależności, z którego miejsca diecezji pątnicy wyruszą na szlak. Kulminacyjny punkt pielgrzymki - dotarcie na Jasną Górę nastąpi 13 sierpnia o godz. 9.30. Tradycyjnie ze Szczytu Jasnogórskiego swoich diecezjan witać będzie pasterz diecezji bp Antoni Dydycz. Tego samego dnia o godz. 12.30 dla pielgrzymów z naszej i innych diecezji, przybyłych tego dnia do Pani Jasnogórskiej, zostanie odprawiona celebrowana uroczysta Eucharystia. Chętni będą mogli pozostać w Częstochowie do 15 sierpnia, by wziąć udział w ogólnopolskich uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

Warunki uczestnictwa i wpisowe

Są jasne i klarowne. W pielgrzymowaniu może wziąć udział każdy, kto akceptuje religijny charakter wędrówki. Wpisowe wynosi 100 zł (należy złożyć też trzy bandaże zwykłe i dwa elastyczne lub 5 zł) i pokrywa koszty pielgrzymki, przewóz bagażu, zabezpieczenie sanitarne, ubezpieczenie i lekarstwa. W przypadku gdy z najbliższej rodziny (rodzeństwo, rodzice) wybiera się więcej osób, pierwsza płaci 100 zł, kolejne - 50 zł. Podobnie jak w latach poprzednich bagaże będą odbierane dzień przed wyjściem w: Brańsku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Siemiatyczach, Ciechanowcu, Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Łochowie.

Grupy

Reklama

Pielgrzymowanie odbywa się w 6 grupach: z Bielska Podlaskiego pod przewodnictwem ks. Andrzeja Falkowskiego wyruszy 30 lipca po Mszy św. o godz. 7 grupa zielona, gromadząca pątników z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego; 1 sierpnia na szlak wyjdą grupa katedralna z Drohiczyna - fioletowa (przewodnik ks. Łukasz Suszko), rekrutująca się z dekanatów: drohiczyńskiego, siemiatyckiego, sarnackiego i ciechanowieckiego, i grupa z dekanatu łochowskiego - żółta pod opieką ks. Pawła Hryniewieckiego - obie po Mszy św. o godz. 7; 2 sierpnia w trasę wyruszą grupy sokołowska, tzw. pomarańczowa, skupiająca dekanaty sokołowski i sterdyński (opiekun ks. Sylwester Falkowski) - po Mszy św. o godz. 6.30, i reprezentująca dekanat węgrowski grupa niebieska pod kierownictwem ks. Mariusza Woltańskiego - po Mszy św. o godz. 9. Grupy te połączą się na terenie diecezji siedleckiej w Grębkowie i od 3 sierpnia wędrować będą już razem. Ostatnią, 6. grupę stanowi grupa srebrna, tzw. pielgrzymów duchowych. Ci, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć w drogę, a chcą towarzyszyć duchowo pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę, uczestniczyć w modlitwach i ofiarach oraz złożć swą intencję przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, mogą zapisać się do grupy srebrnej w swojej parafii. Otrzymają znaczek i kartę duchowego pielgrzyma i na czas trwania pielgrzymki zobowiązują się codziennie uczestniczyć w Mszy św. i przyjąć Komunię św. (jeśli nie jest to możliwe, pomodlić się przed obrazem lub figurą Matki Bożej), odmówić jedną cząstkę Różańca, zdobyć się na jakiś dobry uczynek (np. post, pomoc potrzebującym itp.).

Zapisy

Zapisy prowadzą już tradycyjnie od 25 lipca poszczególne parafie: Hajnówka - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Bielsk Podlaski - bazylika i parafia pw. Matki Bożej z Góry Karmel, Brańsk, Ciechanowiec, Siemiatycze - parafia dziekańska, Drohiczyn, Sokołów Podlaski - konkatedra, Węgrów - bazylika i parafia pw. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy oraz Łochów, Kamionna i Sadowne.

Dlaczego pielgrzymka?

„Chcę powiedzieć, że pielgrzymka to nie bolące nogi i nudne dni wypełnione wędrowaniem, ale spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem, jakiego nigdzie indziej nie doświadczysz” - w rozmowie z „Niedzielą Podlaską” zachęca i zaprasza potencjalnych pątników ks. Janusz Bolewski, kierownik 22. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Ponadto: czas swoistych rekolekcji w drodze, odnajdywania sensu życia i powołania, obecności w nim Pana Boga, odkrywania Maryi jako naszej Matki, wypraszającej nam wiele łask i prowadzącej do Pana; to również doświadczenie wyjątkowej wspólnoty i niepowtarzalnej atmosfery, służby drugiemu człowiekowi, czas wyjątkowej życzliwości i otwartości serc, choć - o czym trzeba pamiętać - niepozbawiony trudu, walki z własnymi słabościami, co wymaga hartu ducha i odwagi. Niemniej kto raz połknie bakcyla pielgrzymowania, ten wybiera się po raz kolejny, bo to dobry sposób na życie, takie „zdrowe uzależnienie”, jak podkreśla w swoim tekście pięciokrotna pątniczka Ania. Zachęcam też do lektury świadectw brata Stanisława i alumna Macieja Artemiuka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję