Reklama

„Wzgórze zamkowe”

Interaktywne muzeum historii patriotyzmu Kielc łączone z nowoczesnym ośrodkiem designu pod wspólnym szyldem „Wzgórze Zamkowe” zostało otwarte i poświęcone. Obiekt składa się z dwóch placówek: Design Centrum Kielce oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Tuż po otwarciu obiekt zwiedziło 5 tys. osób

Niedziela kielecka 29/2012

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie przeszłość współgra z przyszłością - mówił podczas ceremonii otwarcia dyrektor obiektu Janusz Knap, charakteryzując ideę połączonych placówek oraz położenie w najcenniejszej pod względem architektoniczno-urbanistycznym części miasta.
Ośrodek Myśli Patriotycznej powstał w budynkach dawnego kieleckiego więzienia, w którym od czasów powstania styczniowego, a szczególnie podczas II wojny światowej i po niej, przetrzymywano bojowników, powstańców, osoby działające w podziemiu niepodległościowym.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, pomysłodawca przedsięwzięcia nazwał miejsce, na którym powstało historyczne muzeum - „ziemią świętą”, bo „naznaczoną krwią patriotów, wyjątkowo bohaterską historią oraz „relikwiami Krzyża Świętego”, promieniującymi na cały region. Zauważył, że miejsce to jest ukierunkowane na przyszłość i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Obiekt poświęcił ks. Krzysztof Dziurzyński, a w ceremonii otwarcia uczestniczyli m.in. europarlamentarzyści i parlamentarzyści, wicemarszałek Grzegorz Świercz, świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, ks. Władysław Sowa - rektor WSD w Kielcach, dyrektor wydawnictwa „Jedność” - ks. Leszek Skorupa, rektor pallotynów ks. Jan Oleszko, szefowie Caritas kieleckiej - ks. Stanisław Słowik i ks. Krzysztof Banasik, muzealnicy, artyści i in.
W uroczystościach otwarcia „Wzgórza Zamkowego” wziął także udział gość z Anglii - Adam Komorowski, syn generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej. Wspominał swoją wizytę w Kielcach w 1994 r. - Przyjechałem z prochami ojca, które zostały złożone na Powązkach. Mówiłem wówczas, że ten przykład, który mój ojciec i jego pokolenie dali, by stworzyć nową Polskę, jest w dalszym ciągu aktualny. Dziękuję wszystkim, którzy założyli ten dom narodowej pamięci - powiedział.
Nie wszystkie środowiska są zgodne w pozytywnej ocenie przedsięwzięcia. Światowy Związek Żołnierzy AK, Klub Inteligencji Katolickiej, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”, sprzeciwiły się (skutecznie) doborowi prelegentów inauguracyjnego panelu dyskusyjnego, uzasadniając swoje stanowisko „sprzeciwem wobec narzuconej jednokierunkowej linii programowej panelu”. - Obawiamy się relatywizowania wartości, patriotyzmu i prawdy historycznej - mówi Małgorzata Sołtysiak, prezes KIK.
W piśmie do prezydenta Lubawskiego wspomniane organizacje zażądały także powołania niezależnej rady programowej, złożonej z reprezentantów różnych środowisk (w tym także prawicowych). Rada, funkcjonująca przy Prezydencie Kielc, będzie miała wpływ na działalność merytoryczną ośrodka, w zakresie - co podkreśla M. Sołtysiak - „zapewnienia pluralizmu w działalności placówki, obiektywizmu i obecności środowisk prawicowych, co jest niezbędne w nauce historii i kształtowania postaw patriotycznych”. Sygnatariusze pisma zastrzegają, aby rada funkcjonowała przy Prezydencie, co zapewni jej niezależność, natomiast nie zgadzają się na umocowanie jej przy OMPiO. Rozstrzygnięcia w tej sprawie mają zapaść najpóźniej do września br.
- Tutaj dosłownie zostały wyrwane murom zęby krat - zauważył w dniu otwarcia Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej, mówiąc o wymogu „uczciwej pamięci i twórczego zaangażowania” jako elementów niezbędnych w tworzeniu tego miejsca, powstałego dokładnie tam, gdzie przez 150 lat funkcjonowało więzienie dla patriotów.
Projektantem ekspozycji muzeum jest twórca Muzeum Powstania Warszawskiego - Mirosław Nizio. Architekt wykorzystał niektóre elementy karceru, m.in. cele więzienne. Na udostępnionej wystawie można zapoznać się z historią miasta i regionu. Wykorzystano archiwalne nagrania, stare pocztówki, zdjęcia, filmy, dokumenty, publikacje. Szczególny nacisk położono na udział mieszkańców w walkach niepodległościowych, powstaniach narodowych, odzyskaniu przez Polskę państwowości, działalności oddziałów partyzanckich podczas II wojny światowej i podziemia niepodległościowego. W piwnicach, w zachowanych elementach karceru, starano się odtworzyć atmosferę dawnego surowego więzienia.
Z kolei usytuowany w obrębie „Wzgórza Zamkowego” drugi obiekt - Design Centrum Kielce to ośrodek współczesnego wzornictwa oraz obszar, gdzie swoje twórcze pasje mogą rozwijać studenci i artyści z regionu. Marek Cecuła, dyrektor obiektu zauważył, że chodzi o uaktywnienie środowisk twórczych w promocję ruchu łączącego wzornictwo i rzemiosło. Nowoczesne instalacje z wiodących ośrodków europejskich dają istotnie wyobrażenie, co na wzorniczym rynku piszczy. Można także zajrzeć do pracowni ceramicznej czy garncarskiej i obejrzeć dokonania studentów rodzimych kierunków sztuki.
W pierwszy weekend po otwarciu, w Design Centrum Kielce miały miejsce wernisaże trzech wystaw, z kolei w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - panele dyskusyjne.
W niedzielę 24 czerwca w obiekcie było naprawdę tłoczno - na gościach ogromne wrażenie sprawiały nowinki multimedialne, możliwość odsłuchiwania historycznych przemówień, wizualizacji broni, powiększanych map, pięknie wyeksponowanych dawnych fotografii oraz możliwość wejścia do cel więziennych pamiętających ból patriotów. - Kielce potrzebowały takiego miejsca - ta opinia przeważała wśród zwiedzających.
W lipcu i w sierpniu obiekt można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 10-18, z wyjątkiem poniedziałków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję