Reklama

„Ogród Włoski” oazą Kielc

Jest jedynym w regionie i jednym z nielicznych w kraju ogrodów pałacowych w typie włoskim. Po okresowej renowacji zakończonej w grudniu 2011 r., od wiosny 2012 r. jest ponownie tłumnie odwiedzany przez kielczan. Ogród Włoski przy Pałacu Biskupów Krakowskich to niewątpliwie atrakcja Kielc

Ostatnie prace modernizacyjne dotyczyły m.in. instalacji systemu nawadniającego i odwadniającego, remontu dwukondygnacyjnej Baszty Prochowej z XVII wieku i rekonstrukcji zadaszenia nad starą XVII-wieczną studnią. Uzupełniono także alejki żwirowe kruszywem ozdobnym, dosadzono rośliny sezonowe, a cały ogród oświetlono. Rośliny są uzupełniane zgodnie z rytmem pór roku i zasadami dobrej kolorystyki. I tak wiosną królują narcyzy, tulipany, hiacynty; latem - szałwie, żeniszki, nagietki i heliotropy, zaś jesienią astry, aksamitki, celozje, wyżliny. Rośliną wiodącą, okalającą w formie szpalerów kwiatowe lub żwirowe aleje, jest bukszpan w odmianie karłowej. Efekt uzupełniają sadzone w grupach drzewa liściaste: grab pospolity, lipa drobnolistna, jabłoń purpurowa i śliwa wonna.
Jest planowane połączenie - w formie traktu - ogrodu z parkiem miejskim przez odrestaurowaną Basztę Prochową
Typ ogrodu włoskiego pojawił się w Polsce w pocz. XVI wieku. Do najbardziej znanych należały: ogrody w Woli Justowskiej pod Krakowem, Łobzowie, Zamościu, Niepołomicach. Zastosowane tam wzorce kontynuowano w rezydencjach pierwszej połowy XVII wieku, w tym i w Kielcach.
Przy wzniesionym w latach 1637-44 Pałacu Biskupów Krakowskich zawsze był niewielki ogród ozdobny nazywany „ogrodem włoskim”. Ogród nawiązywał układem do tzw. ogrodów zamkowych, a usytuowano go na przedłużeniu osi pałacu - od schodów loggi do studni krytej zieloną kopułką i Baszty Prochowej. Biskupi podziwiali swój ogród z Izby Stołowej i alkierzy w apartamentach. Wokół tarasu z kwaterami ziół i sezonowymi kwiatami rósł sad o charakterze użytkowym. Natomiast kwatera przylegająca bezpośrednio do pałacu stanowiła integralną cześć z apartamentem mieszkalnym, tzw. giardino segretto, miejscem służące wyłącznie właścicielowi. W następnych wiekach zachowano symetryczny układ 4 geometrycznych kwater. Wzbogaciły go szpalery grabowe i lipowe z altanami, karłowate drzewka owocowe: pigwy, wiśnie, jabłonie, trawniki na skarpach. W ogrodzie były także budynki: pomarańczarnia, figarnia, dwie oranżerie, lodownia i inspekty do hodowli rozsady.
W początkach XIX wieku, po przejęciu dóbr biskupich przez władze cywilne, część ogrodu została przeznaczona na działki urzędników Dyrekcji Górniczej (z siedzibą w pałacu). Jeszcze wtedy ogród zachował swój pierwotny układ, a boczne szpalery drzew przetrwały do drugiej połowy XIX wieku. Od tego czasu nastąpił schyłek świetności tego miejsca.
Obecne rozwiązania zostały ściśle oparte na zapisach źródłowych. Prace studialne związane z rewaloryzacją ogrodu podjął w latach 70. prof. Gerard Ciołek, następnie prof. Janusz Bogdanowski w 1996 r. przygotował opracowanie autorskie. Uwzględniając wytyczne konserwatorów, Dorota Papee przygotowała projekt ogrodu. Rekonstrukcja, zrealizowana w 2003 r., to wierne odtworzenie XVII-wiecznego układu kwaterowego na tarasie ziemnym i wprowadzenie wzbogaconego wystroju poszczególnych klombów z pierwszej połowy XVIII wieku.

A. D.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję