Reklama

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie

Od 20 lat z Prymasem Tysiąclecia

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie od 20 lat nosi imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji uroczystościom przewodniczył bp Mieczysław Cisło, który w intencji społeczności szkolnej odprawił Mszę św. oraz poświęcił nowy sztandar szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców.

Przed 1989 r. Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie nosiła imię Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Decyzją społeczności szkolnej postanowiono zmienić niechlubnego patrona. Było wiele propozycji, ale zdecydowano się wówczas na kard. Stefana Wyszyńskiego. - W tamtym okresie miałam wyobrażenie o Prymasie Tysiąclecia jako nieprzystępnym i wyidealizowanym dostojniku kościelnym. Byłam pełna obaw, czy podołam. Ale po 20 latach mogę stwierdzić, że od początku kard. Wyszyński czuwał nad naszymi decyzjami, postępowaniem, pracą - wspomina Krystyna Wojtalik, dyrektor SP nr 4. - Praca z gronem pedagogicznym, współpraca z Instytutem Prymasowskim, działalność w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół noszących imię kard. Wyszyńskiego, udział w konferencjach, warsztatach, rekolekcjach i pielgrzymkach, pozwoliły zrozumieć, że zawód nauczyciela to jest powołanie i apostolstwo, misja i posłannictwo, gdzie trzeba serca - dodaje pani Dyrektor. Również współpracę z rodzicami oraz kształcenie integracyjne dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi placówka opiera na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Dzięki wspaniałym nauczycielom, wyjątkowo ciepłej a nawet rodzinnej atmosferze, jaką stworzyła przez ponad 20 lat kierowania tą szkołą Krystyna Wojtalik, do placówki chce się wracać. Tak też czynią jej absolwenci, m.in. obecna prezydent Chełma Agata Fisz.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha, celebrowana pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. W kazaniu ks. Biskup przypomniał sylwetkę patrona placówki, który kochał Boga i ojczyznę. - Ks. Prymasowi bardzo zależało na wychowaniu patriotycznym i religijnym, co podkreślał w licznych wystąpieniach kierowanych do nauczycieli i młodzieży. Cieszymy się, że możemy razem: rodzice, szkoła i Kościół - pochylać się nad dzieckiem i przekazywać mu wiedzę, ale też wiarę i wierność ideałom - mówił bp Cisło. Podczas Eucharystii ks. Biskup poświęcił nowy sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców. Wielkim zaszczytem dla placówki było przybycie zacnych gości, którzy poprzez wbicie symbolicznych gwoździ upamiętnili swoją obecność. Obok bp. Mieczysława Cisło zaszczytu tego dostąpili m.in.: ks. kan. Marian Wysocki, Emilia Błaszak z Kancelarii Prezydenta RP, Elżbieta Prus z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Agata Fisz prezydent Miasta Chełm, Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Edukacji, Zygmunt Gardziński, Anna Dudek-Janiszewska, wicekurator Oświaty, dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie oraz prezes Stowarzyszenia Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Słowa serdecznych życzeń dla całej społeczności szkolnej popłynęły z ust wszystkich gości. Nie kryła swoich więzi z dawną podstawówką prezydent Agata Fisz, która reprezentowała przed laty poczet sztandarowy. Ciepły wydźwięk miały słowa wypowiedziane przez Annę Dudek-Janiszewską, wicekuratora oświaty w Lublinie, która przypomniała siebie w roli nauczyciela „czwórki”.
Święto szkoły było okazją do zorganizowania konkursów o patronie. Jeden z nich miał zasięg ogólnopolski i dotyczył najciekawszej gry edukacyjnej o życiu i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Wzięło w nim udział siedem szkół z całej Polski. Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie gry edukacyjnej, przybliżającej życie i nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Gra miała nawiązywać do konkretnych miejsc, wydarzeń, myśli, ideałów i dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Należało przygotować pracę składającą się z formy graficznej (plansza, karty, itp.) oraz opisu gry (instrukcji). Prace zostały ocenione przez jury według następujących kryteriów: wartość edukacyjna i poziom merytoryczny; jakość i przyjemność rozrywki; dostosowanie gry do wieku odbiorców; staranność wykonania. Na konkurs przysłano 30 gier edukacyjnych, przygotowanych przez 42 uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych. Najwięcej prac konkursowych przysłała Szkoła Podstawowa nr 12 w Rybniku - 8 gier. Gry nadesłali uczniowie reprezentujący Zespół Szkół w Maliniu (woj. podkarpackie), Zespół Szkół w Gogowie Małopolskim, Szkołę Podstawową nr 4 w Chełmie, Szkołę Podstawową w Leszczydole Starym k. Wyszkowa, Szkołę Podstawową nr 20 w Nowym Sączu oraz Szkołę Podstawową w Nowodworze k. Lubartowa.
Tradycją szkoły jest też wręczanie Złotej Tarczy tym wszystkim, którzy godnie ją reprezentują i pozostają w gronie sprzymierzeńców wszelkich jej działań. Tak było podczas tegorocznych uroczystości jubileuszowych. W grupie tej znaleźli się m.in. emerytowani nauczyciele, księża (niektórzy absolwenci) oraz współpracujący z placówką przedstawiciele licznych szkół w Polsce. Miłym akcentem było wręczenie Złotej Tarczy dyrektor Krystynie Wojtalik, którą uhonorowała tym odznaczeniem Rada Rodziców za pełne inicjatywy, wieloletnie zaangażowanie w życie społeczności szkolnej. Uroczystości zakończył uczniowski montaż słowno-muzyczny dotyczący życia Prymasa Tysiąclecia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję