Reklama

Relikwie bł. Jana Pawła II w katedrze legnickiej

Bł. Jan Paweł II ponownie nawiedził legnicką katedrę. Po raz pierwszy stanął w tym miejscu 15 lat temu, podczas wizyty w Legnicy 2 czerwca 1997 r. Tym razem pozostanie na zawsze. W wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła - patronów katedry relikwie bł. Papieża Polaka zostały uroczyście wprowadzone do świątyni

Niedziela legnicka 29/2012

Relikwie krwi Jana Pawła II zostały przywiezione z Krakowa, ofiarował je kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości wprowadzenia relikwii do katedry przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Rozpoczynając Mszę św. powiedział m.in.: „Ojciec Święty Jan Paweł II będzie nam jeszcze bardziej bliski w tym miejscu - w katedrze legnickiej pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła poprzez obecność jego relikwii. Chcemy za jego przyczyną prosić o łaski dla całej wspólnoty parafialnej i dla całej diecezji. Obyśmy nie tylko cieszyli się z obecności relikwii, ale także poznawali nauczanie Ojca Świętego i stosowali w życiu to, czego nas nauczył”.
Prośbę o przekazanie relikwii bł. Jana Pawła II skierował do metropolity Krakowa kard. Stanisława Dziwisza proboszcz katedry ks. Robert Kristman. Po prawie roku oczekiwania, życzenia spełniły się. Relikwie spoczną w specjalnej kaplicy w katedrze, gdzie oprócz relikwiarza znajdować się będą pamiątki po wizycie Papieża w tym miejscu - ornat, tron papieski oraz kielich, w którym odprawiał Eucharystię. - To dla nas wielka radość i wielki zobowiązanie podkreślił ks. Kristman - sama kaplica będzie nosiła imię bł. Jana Pawła II.
Wydarzenie to ma miejsce w roku, kiedy obchodzimy XX rocznicę ustanowienia diecezji legnickiej przez Jana Pawła II, który tym samym podniósł do godności katedry ówczesny kościół parafialny pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, a także we wspomnianą XV rocznicę nawiedzin katedry, podczas jego pielgrzymki do Legnicy.
Relikwie krwi zostały także przekazane do bazyliki mniejszej w Jeleniej Górze i kościoła parafialnego pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu.
Na zakończenie uroczystości biskup legnicki Stefan Cichy wręczył trzem księżom tytuły prałata rzeczywistego, nadane przez Benedykta XVI. Prałatami Jego Świątobliwości zostali: ks. prał. dr Leopold Rzodkiewicz - rektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. prał. dr Czesław Włodarczyk - dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej, oraz ks. prał. mgr Robert Kristman - wicekanclerz legnickiej Kurii Biskupiej i proboszcz katedry.
Wręczone też zostały medale „Zasłużony dla diecezji legnickiej” dla osób angażujących się w życie parafii katedralnej oraz zaprzysiężona została nowa Rada Parafialna parafii katedralnej, a wierni mogli oddać cześć relikwiom bł. Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję