Reklama

Warto przyjść do „Piątki”!

Od dawien dawna wiadomo, że Łódź jest miastem akademickim. Szeroki wybór uczelni spośród sześciu państwowych oraz szeregu niepaństwowych sprawia, że każdy student może znaleźć coś dla siebie. Sprawy mają się podobnie, jeśli chodzi o spędzanie czasu, który nie jest przeznaczony na naukę

Oferta klubów tanecznych, sportowych czy muzycznych jest niezwykle różnorodna i sprawia, że Łódź - zwłaszcza w dniach wolnych - jest miastem, które nigdy nie śpi. Są tu też miejsca, w których można oddać się prawdziwej uczcie duchowej - duszpasterstwa akademickie. Żakowie mogą więc skierować swoje kroki do Jezuickiego Duszpasterstwa Akademickiego JDA przy ul. Sienkiewicza 60 www.jdalodz.pl, Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” przy ul. Skorupki 5 www.da5.lodz.pl, Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł” przy ul. Kopcińskiego 1/3 www.wezel.salezjanie.pl oraz Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Kamienica” przy ul. Zielonej 13 www.kamienica.lodz.dominikanie.pl.
Centralne Duszpasterstwo Akademickie w Łodzi nosi nazwę „Piątka”. Skąd ta nazwa? Najstarsi górale nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Krąży jednak legenda, że w czasach gdy chodzenie do kościoła i uczestnictwo w życiu religijnym było zakazane, zgrabny kryptonim pozwalał młodzieży gromadzić się na wspólne odkrywanie Boga i siebie nawzajem. W tej legendzie jest na dodatek więcej prawdy, niż w legendach zwykło bywać!
Ten magiczny próg znajduje się obok łódzkiej archikatedry, w starej, niezwykle urokliwej kamienicy. Próg, którego przekroczenie sprawia, że na zawsze stajemy się częścią tego miejsca, ono cudownie w nas wrasta. Często uczynienie tego pierwszego kroku (wiadomo - zawsze najtrudniejsze) studenci odkładają o kolejne miesiące. A później, gdy już „łapią bakcyla”, żałują, że czasu „sprzed Piątki” było tak wiele.
Skrzypiące, wysłużone schody prowadzą na trzy piętra. Na parterze znajduje się kaplica - miejsce, w którym gromadzimy się na modlitwie i codziennej Mszy św. Piętro wyżej mieszkają duszpasterze: ks. Paweł Dziedziczak - archidiecezjalny duszpasterz młodzieży - oraz ks. Łukasz Tarnawski. Wchodząc jeszcze kilka schodków wyżej, wkraczamy w strefę absolutnie studencką. Znajduje się tu kawiarenka, w której dyskusje trwają czasem do bladego świtu, biblioteka pełna książek „dla ducha” oraz duża sala - miejsce imprez tanecznych, kulturalnych oraz spotkań z ciekawymi gośćmi czy wystaw fotograficznych.
Każdego dnia powszedniego, o godz. 19 zbieramy się w kaplicy na Mszy św. Niezależnie od dnia i godziny można tam również spotkać się z Bogiem w modlitwie i cichej adoracji - której tak wielu z nas brakuje w kościołach parafialnych.
Po Mszach, w zależności od dnia, można przebierać w przeróżnych spotkaniach - od modlitewnych, comiesięcznej całonocnej adoracji, poprzez kluby dyskusyjne, filmowe, filozoficzne, aż po imprezy taneczne, kurs gitarowy, a nawet zajęcia sportowe. Ważne miejsce w działalności „Piątki” zajmuje schola akademicka, która posługuje na coniedzielnych Mszach akademickich w archikatedrze. Poza regularnymi spotkaniami program obfituje w nietypowe imprezy, wykłady.
Ci z młodych, którzy czują, że chcieliby zabierać głos w ważnych sprawach, ale przede wszystkim przyczyniać się do organizacji wydarzeń, takich jak Marsz Wdzięczność za Dar Życia czy Ekumeniczna Droga Krzyżowa mogą być zainteresowani dołączeniem do Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Działalność Stowarzyszenia bezpośrednio przenika się z działaniem Duszpasterstwa - jest jego integralną częścią i wspiera wszelkie podejmowane inicjatywy.
Czyż to nie dość argumentów, by wieczory spędzić w „Piątce”, zamiast w ciasnym akademiku lub głośnym mieszkaniu studenckim?
Duszpasterstwo przy ul. Skorupki 5, to jednak nie tylko spotkania, organizacja wydarzeń czy wielogodzinne dyskusje. To także wyjazdy wakacyjne: kajaki, rowery, góry. Wystarczy mieć pomysł i chęć do jego realizacji. Niezależnie od rodzaju i kształtu wyjazdu, każdy wspólnie spędzony czas pozostaje jako wspaniałe wspomnienie, do którego nie sposób nie wracać z pewnym rozrzewnieniem.
Niech wszystkie te słowa będą swoistym zaproszeniem do przekroczenia progu kamienicy przy ul. Skorupki 5 i stania się częścią Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka”. Jeśli jesteś studentem pierwszego roku, zapraszamy Cię szczególnie serdecznie, lecz mile widziani są studiujący na wszystkich etapach.
Każdy kto był tu choć raz, może potwierdzić, że warto. Warto spotkać się z drugim człowiekiem, warto poznawać bliżej Boga, warto formować się wraz z innymi na podobnym etapie życia, z podobnym bagażem doświadczeń i problemów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję