Reklama

Miłosierdzie, które uzdrawia

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II 15 czerwca br. była jednym z najdonioślejszych wydarzeń w historii parafii św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie

Z radością i niecierpliwością oczekiwaliśmy peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w naszej parafii. Od początku 2012 r., dni, tygodnie i miesiące upływały w naszej wspólnocie na modlitwie o jak najbogatsze owoce peregrynacji w parafii i całej diecezji sosnowieckiej. Prosiliśmy dobrego Boga o ducha jedności, abyśmy wszyscy z wielką czcią, w głębokim skupieniu i z sercem skruszonym przyjęli obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie bł. Jana Pawła II” - tłumaczy Anna Hepner, długoletnia prezes POAK, zaangażowana w przygotowania do peregrynacji. Do godnego przeżywania peregrynacji i osobistego doświadczenia Bożej miłości przygotowywały wiernych rekolekcje wielkopostne głoszone przez ks. Mariusza Olejnika - kapelana policji. Przedłużeniem rekolekcji był dzień skupienia we wspólnocie, prowadzony 10 czerwca również przez ks. Olejnika. Staraniem proboszcza, ks. kan. Józefa Stemplewskiego, każda rodzina w parafii posiadała szczegółowy program peregrynacji, jak również otrzymała obrazy Pana Jezusa, którymi dekorowano okna na czas trwania nawiedzenia. Odświętnie udekorowana była także świątynia, plac kościelny i cała trasa przejścia procesji, aż do miejsca przekazania świętych znaków.
W końcu nadeszła długo oczekiwana chwila. 15 czerwca do parafii przybyły obraz i relikwie. O 17.30 wyruszyła z kościoła uroczysta procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej, niesionymi przez małżeństwo Helenę i Józefa Kapias. Przy dźwiękach orkiestry strażackiej, w procesji szli lektorzy, ministranci, dzieci pierwszokomunijne, ks. Józef Stemplewski w asyście księży - dziekana ks. kan. Andrzeja Stępnia, kanclerza ks. dr. Czesława Tomczyka, ks. prał. Jana Szkoca, ks. Zygmunta Skipirzepy i ks. Józefa Gucika, poczty sztandarowe AK i Żywego Różańca, poczty maryjne i Serca Jezusowego, Żywy Różaniec, chór parafialny oraz tłumy parafian. Procesję prowadzili ks. Karol Banasik, ks. Piotr Pisarczyk i prezes POAK Halina Szaleniec.
Przy brzmieniu pięknych pieśni wielbiących Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II, w wykonaniu chóru parafialnego i przy dźwiękach orkiestry strażackiej obraz i relikwie zostały wniesione do kościoła. Relikwie bł. Jana Pawła II niesione były przez małżonków Halinę i Stanisława Wojtasików. W głębokiej ciszy i wielkim skupieniu nastąpiło uroczyste powitanie przez proboszcza, dzieci, młodzież oraz przedstawicieli wspólnoty parafialnej. „Cała nasza wspólnota zgina kolana przed Tobą, Jezu Miłosierny, bo jesteś pełen miłości i przebaczenia. Przyjmij nasze żale, złości, uprzedzenia i zniechęcenia, całą naszą słabość i daj nam łaskę przebaczenia. Daj odwagę tym, którzy boją się mówić o miłości i miłością żyć. Okaż nam, Panie, Twoje miłosierdzie, gdy nękają nas słabości i grzechy. Pragniemy z Tobą iść drogą prawdy, postępować w duchu wiary i z pokorą przyjmować wszystkie doświadczenia w naszym życiu” - powiedział ks. Stemplewski.
Po powitaniach i złożeniu kwiatów przed obrazem Jezusa Miłosiernego, rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana przez bp. Piotra Skuchę. W homilii biskup podkreślił wartość i znaczenie przebaczenia w naszym życiu i wskazał na wielką miłość Bożą i nieskończone Boże miłosierdzie, w oparciu o przypowieść o synu marnotrawnym. Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz zawierzył całą parafię Jezusowi Miłosiernemu i wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. We Mszy uczestniczyły rzesze wiernych, pozostając na adoracji aż do Apelu Jasnogórskiego. Następnie odbyła się Droga Krzyżowa, którą parafianie przeżyli bardzo głęboko. O północy rozpoczęła się Pasterka, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Miarka, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła, w koncelebrze z obecnym proboszczem. Nocna adoracja wiernych z różnych okręgów parafii rozpoczęła się o godz. 1 i trwała do 6 rano. W sobotę, w drugi dzień peregrynacji, zostały odprawione Msze św. przez księży pracujących przed laty w parafii. Koronką do Bożego Miłosierdzia o 15 rozpoczął się czas podziękowania Jezusowi Miłosiernemu za nawiedzenie parafii. Uroczystą, dziękczynną Eucharystię, kończącą czas nawiedzenia, celebrowali ks. Józef Stemplewski i ks. prał. Stefan Wyporski.
„Pragniemy, aby czas peregrynacji przemienił nasze serca, czyniąc je bardziej wrażliwymi na potrzeby, cierpienia i samotność drugiego człowieka. Modlimy się o ducha jedności. Niech Jezus Miłosierny złączy nas jeszcze bardziej w miłości, niech pobudzi do odpowiedzialności za życie każdego człowieka, za jego codzienność, niech pozwoli nam dostrzec w drugim człowieku choćby odrobinę dobra, bez względu na jego postępowanie. Dlatego powierzyliśmy Jezusowi naszych duszpasterzy, rodziny, naszą młodzież, chorych, samotnych i bezrobotnych. Poleciliśmy dobremu Bogu zagubionych i wewnętrznie rozbitych w nadziei otrzymania łaski miłosierdzia, które uzdrawia i daje siły do nowego życia” - powiedziała Anna Hepner.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Łączna kwota wsparcia, przekazana przez Caritas Polska na projekty służące pomocy uchodźcom poza granicami Polski, zrealizowane od 2017 r. wynosi 20,5 mln zł – poinformowała organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję