Reklama

Konsekracja ołtarza w Gotkowicach

Poza trzema kościołami parafialnymi w naszej diecezji uroczystość odpustową w święto Apostołów Piotra i Pawła obchodzi także kaplica w Gotkowicach - jedna z trzech kaplic filialnych parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach. W tym roku sprawowana 1 lipca przez bp. Grzegorza Kaszaka Suma odpustowa połączona była z konsekracją ołtarza i poświęceniem nowej posadzki.
„Wprawdzie nasza kaplica to nie katedra, ale bardzo gorące są nasze serca” - powiedziały w słowach powitania Biskupa dzieci. „Może i nie jest to katedra, ale posadzka jest jak w katedrze” - odpowiedział Biskup, dodając, że wykonano ją z takich materiałów, że będzie służyła kolejnym pokoleniom. „Ta kaplica pełna jest przepychu i majestatu, a ołtarz wkomponowany w całość domu Bożego” - mówił dalej Biskup, a oblicza wielu mieszkańców promieniały dumą i autentycznym szczęściem. Bo to ich kaplica - wybudowana i wykańczana siłami społecznymi. Powstała mimo wielu trudności materialnych i braku wiary w powodzenie pomysłu budowy części mieszkańców. Efekt jednak rzeczywiście jest imponujący i doceniany nie tylko przez Biskupa.
Już dekoracje domów we wsi, liczne flagi, tłum ludzi w odświętnych strojach zdążających do kaplicy oraz gromadzące się poczty sztandarowe, strażacy w galowych mundurach i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych - wskazywały, że mieszkańcy rozumieją wagę tego momentu. Na jego istotę zwrócił uwagę w homilii bp Grzegorz Kaszak: „Będziemy konsekrowali ołtarz - przez modlitwę, namaszczenie świętymi olejami wyłączymy go z codziennych czynności i ofiarujemy Panu Bogu na wyłączną Jego służbę. (…) Panu Jezusowi jesteśmy wdzięczni za to, że tutaj, w tym kościele będzie mógł przychodzić na tym ołtarzu, żeby z wami być, żeby spoglądać z tego świętego miejsca - z tabernakulum - na wasze rodziny, na wasze gospodarstwa, na wasze domostwa. Niech za tę ofiarę, za to poświęcenie, Bóg Wszechmogący wam wynagradza. To wielki skarb i łaska mieć wśród waszych domostw, miejsc pracy i zagród samego Boga Wszechmogącego i Jego mieszkanie”.
Konsekracja to efekt wizytacji, jaką 18 grudnia minionego roku przeprowadził w kaplicy bp Grzegorz Kaszak. Poddał on wtedy pomysł, aby na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyła się konsekracja ołtarza oraz poświęcenie nowej posadzki. Zachęceni przez Biskupa mieszkańcy, przy pełnym zaangażowaniu proboszcza, ks. kan. Kazimierza Szczęsnego, wykonali pracę, której efektem była odpustowa Msza św.
Idea budowy kaplicy w Gotkowicach narodziła się w 1995 r., kiedy proboszczem parafii w Jerzmanowicach był ks. Józef Krzykawski. W lipcu 1997 r. na podarowanym przez Alinę i Eugeniusza Rogóż placu stanął drewniany krzyż, a już rok później odbyła się tu pierwsza Msza św. polowa, którą odprawił kolejny proboszcz, ks. Andrzej Ciesielski. Budowa na dobre rozpoczęła się od wylania fundamentów na początku 2002 r. W stanie surowym budynek stanął w roku 2005.
Jak podkreślają sami mieszkańcy, były to ciężkie lata - nie brakowało trudnych momentów i chwil załamania, zawsze jednak zwyciężała wiara w Bożą Opatrzność i determinacja. Dzięki niej w 2006 r. - w 600-lecie Gotkowic - odprawił tu Mszę św. bp Adam Śmigielski SDB. Dekret pozwalający na odprawianie coniedzielnej Mszy św. w kaplicy był ostatnim dekretem wydanym przez Biskupa ordynariusza sosnowieckiego przed jego śmiercią. Regularne Msze św. odprawiane są w kaplicy od Dnia Zadusznego 2008 r. w każdą niedzielę i święta o godz. 14.30.
Przez cały ten czas każda rodzina przekazywała na nową świątynię comiesięczną cegiełkę w wysokości 20 zł. Oprócz tego liczni mieszkańcy darowali także materiały oraz poświęcali swój czas przy wznoszeniu kaplicy. Na szczęście znaleźli się także poważni sponsorzy - instytucjonalni i indywidualni, których wsparcie w powstanie kaplicy trudno przecenić. Wspominając ich Ksiądz Biskup powiedział: „To, co się dla Pana Boga da, za to On zawsze odpłaci dobrem”. Biskup podziękował także ofiarodawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do budowy i wyposażenia kaplicy. To nie koniec wyzwań stojących przed mieszkańcami Gotkowic - pozostały do wykończenia jeszcze schody na chór. Sądząc jednak z ich dotychczasowych osiągnięć, na pewno uda im się we współpracy z łaską Bożą zrealizować wszystkie zamierzenia.
Odpustowa Msza św. zakończyła się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kaplicy i wyśpiewaniem dziękczynnego „Te Deum”. Na wieczór zaplanowano także zabawę, mającą przedłużyć radość mieszkańców z ich wielkiego święta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję