Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Lubnów

Parafia św. Andrzeja Apostoła

Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła w Lubnowie pochodzi z 1355 r. Obecny kościół zbudowano w stylu barokowym w latach1752-53. Od pewnego czasu parafianie z Lubnowa z niepokojem patrzą na swój kościół, a szczególnie na dach parafialnej świątyni. Wymaga on pilnej naprawy.

Nasz alfabet parafialny dotarł do Lubnowa w czasie, kiedy następowały zmiany w parafii. Dotychczasowy proboszcz ks. Bartłomiej Szewczyk decyzją Biskupa Świdnickiego został mianowany proboszczem w Stanowicach. Nowym proboszczem w Lubnowie został młody kapłan, dotychczasowy wikariusz w Ząbkowicach Śląskich w parafii pw. św. Anny ks. Paweł Paździur. W piątek 29 czerwca br. podczas wieczornej Mszy św. parafianie rozstali się z ks. Bartłomiejem Szewczykiem. Nowy proboszcz jest ósmym w kolejności gospodarzem parafii w Lubnowie, licząc od 1945 r.
Lubnów położony jest w południowej części gminy Ziębice, w powiecie ząbkowickim. Liczy 599 mieszkańców (stan na 2010 r.). Jest jedną z największych wsi w gminie Ziębice. W swojej powojennej historii miejscowość Lubnów posiadała status siedziby gminy Lubnów. W latach 70. - po zlikwidowaniu gminy - miejscowość administracyjnie włączono do gminy Ziębice. Głównym zajęciem mieszkańców wsi jest praca w usługach i zakładach produkcyjnych, głównie w pobliskim Paczkowie i Ziębicach, niewielka grupa lubnowian utrzymuje się z pracy w rolnictwie. W Lubnowie działa Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju, Promocji Wsi Lubnów i Okolic, które prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową, działają też: Ochotnicza Straż Pożarna, zespół Lubnowianki i Koło Gospodyń Wiejskich, LZS Znicz, Rada Parafialna, a reprezentantami samorządu są Sołtys i Rada Sołecka.
Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła w Lubnowie pochodzi z 1355 r. W okresie wojny trzydziestoletniej (1618-48) był wiele razy plądrowany. W 1666 r. posiadał drewnianą wieżę, na której umieszczone były dzwony. Tylko część ołtarzowa była sklepiona. Obecny kościół pw. św. Andrzeja Apostoła zbudowano w stylu barokowym w latach 1752-53. Dziełem baroku są ołtarze, ambona, obraz w głównym ołtarzu (przedstawia dwa wydarzenia z życia św. Andrzeja Apostoła) i stacje Męki Pańskiej - obraz i stacje malowane przez wrocławskiego artystę Foldera w XVIII wieku, wspaniale zbudowany chór, prospekt organowy.
W otoczeniu kościoła znajdował się cmentarz. Kamienna tablica przy kościele zawiera spis nazwisk osób nieistniejących już grobów. Obecny cmentarz znajduje się poza miejscowością, w odległości ok. 1 km od kościoła. Wśród grobów mieszkańców Lubnowa i okolic jest grób ks. Piotra Rybickiego, jednego z proboszczów pracujących w parafii po 1945 r. Przykościelny teren otoczony jest murem, w którym były cztery zewnętrzne kaplice. Do kościoła od ulicy prowadzi brama ozdobiona figurą św. Andrzeja Apostoła. Przed kościołem przy ulicy znajduje się grota Matki Bożej. W miejscowości jest ponadto kilka przydrożnych kapliczek, w tym największa - kaplica św. Józefa Patrona Rzemieślników, poza miejscowością przy drodze w stronę Ziębic. Kościół służy jako czynny ośrodek kultu religijnego i życia społecznego mieszkańców.
Po 1945 r. dokonano wielu prac remontowych i porządkowych: ankrowanie kościoła, elewacja zewnętrzna świątyni, remont wieży, remont dachu kościoła i plebanii, malowanie wnętrza kościoła, kapitalny remont plebanii, plantowanie terenu kościelnego i remont murów wokół kościoła, nowe schody do kościoła, chodnik przed kościołem, ogrodzenie wokół plebanii, wymiana centralnego ogrzewania na plebanii, wykonanie sieci odgromowej na kościele, założenie instalacji alarmowej na plebanii, rozpoczęcie budowy domu przedpogrzebowego przy kościele i wiele innych.
Na bieżąco prowadzone są prace wynikające z potrzeb remontowo-porządkowych, które wymagają środków finansowych - w wielu sytuacjach potrzeby te przekraczają możliwości parafii. Od pewnego czasu parafianie z Lubnowa z niepokojem patrzą na swój kościół, a szczególnie na dach parafialnej świątyni. Wymaga on szybkiej interwencji - konieczna jest nie tylko wymiana pokrycia z dachówki, ale także naprawa więźby. Rada Parafialna prowadzi zbiórkę pieniędzy na remont dachu. Szacunkowy koszt (kosztorys ze stycznia 2011 r.) tej inwestycji to przeszło 600 tys. zł. Jeśli parafii z Lubnowa nie uda się pozyskać pieniędzy, to cenny zabytek ulegnie dewastacji. Same składki parafian nie wystarczą. Dlatego parafianie bardzo proszą o wsparcie idei naprawy dachu kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Lubnowie. Zainteresowanych pomocą odsyłamy na stronę internetową: www.lubnow.pl/parafia.html.

Parafia św. Andrzeja Apostoła

Dekanat: Kamieniec Ząbkowicki
Adres: Lubnów 40, 57-220 Ziębice, tel. 74 819-90-17
Proboszcz: ks. Paweł Paździur
Odpust: 30 listopada, 21 maja, 15 sierpnia, 3 grudnia
Wieczysta adoracja: 29 lutego i 30 sierpnia
Msze św.: dni powszednie (środa i sobota) - godz. 18 (zimą godz. 17), Chałupki (wtorek) - godz. 18, Pomianów Dolny (piątek) - godz. 19, Głęboka (czwartek) - godz. 18; dni świąteczne: godz. 12, Chałupki - godz. 8, Pomianów Dolny - godz. 9.15, Głęboka - godz. 10.30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję