Reklama

Budujemy żywy Kościół

20 czerwca ruszyła budowa świątyni Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu. Bp Andrzej Suski poświęcił plac budowy w Centrum Polonia in Tertio Millennio przy Drodze Starotoruńskiej. Kościół będzie wotum wdzięczności za dar osoby i posługi Papieża Polaka

Niedziela toruńska 29/2012

Uroczystość odbyła się w strugach deszczu, do czego nawiązał bp Andrzej Suski, mówiąc, że jeszcze nigdy nie był na poświęceniu takiej budowy, gdzie pokropiłby tylko symbolicznie, a niebo pobłogosławiło całą jej powierzchnię. Symbolicznego wbicia łopaty razem z Księdzem Biskupem dokonali: przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. dr Janusz Sok, dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, prezydent Torunia Michał Zaleski i architekt Andrzej Ryczek.

Błogosławieństwo na pracę

Reklama

Biskup Andrzej wraz z kapłanami poświęcił plac i okadził krzyż. - Jak mówi powiedzenie: „Kto dobrze rozpoczyna, ten połowy dokonał” - zaznaczył Ksiądz Biskup. Przed poświęceniem w Kaplicy Zawierzenia Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dr Tadeusz Rydzyk celebrował Mszę św. w intencji nowej świątyni, o Boże błogosławieństwo dla firmy, robotników, inżynierów, architektów, a także ofiarodawców, bo świątynia zostanie wybudowana wyłącznie z datków wiernych. - Dziękujemy dziś Bogu za ten moment i Jemu zawierzamy budowę kościoła, wszystkich ludzi w nią zaangażowanych - mówił o. dr Tadeusz Rydzyk. - Wielka to radość uczestniczyć w kolejnym cudzie. Bez Boga nic nie ma sensu - podkreślił dyrektor Radia Maryja. Jak powiedział o. dr Janusz Sok, nie można sobie wyobrazić we współczesnym świecie prestiżowej uczelni bez świątyni na terenie kampusu, gdyż wiara i rozum stale współdziałają.

We wrześniu kamień węgielny

W lipcu ma zostać zakończony pierwszy etap budowy kościoła, tzw. palowanie. O. dr Rydzyk zaznaczył, że ma nadzieję, iż we wrześniu podczas dorocznego festynu „W Rodzinie” zostanie wmurowany kamień węgielny. Został on ofiarowany przez Stolicę Apostolską i pochodzi z fundamentów Bazyliki św. Piotra z Watykanu, tej najstarszej z IV wieku, o czym przypomniał bp Andrzej Suski.
W świątyni Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II wierni będą mogli modlić się przed ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, przed którą codziennie klękał bł. Jan Paweł II w swojej watykańskiej kaplicy, zawierzając Bogu i Jego Matce problemy Kościoła i świata. Ikonę podarował Radiu Maryja śp. ks. Mirosław Drozdek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.

Wotum za Jana Pawła II

Architektem nowej świątyni jest inż. Andrzej Ryczek, wykonał on projekt bezpłatnie. Autor koncepcji zaznaczył, że powstała ona w wyniku rozmyślań nad tym, jaka forma byłaby odpowiednia, aby godnie reprezentowała obecność bł. Jana Pawła II i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w nowej wykreowanej przestrzeni Kościoła. - Myśli zaniosły mnie do miejsca jego „domu”, gdzie przebywał i przebywa, a zatem do Rzymu, do Bazyliki św. Piotra. Nie miała to być jednak replika, ale ekspresja na ich temat. Stąd odpowiedni wydał mi się neoklasycyzm, jednak z zaznaczeniem obowiązujących form architektury naszych czasów - mówił inż. Andrzej Ryczek. Jak mówił autor koncepcji, w świątyni będą widoczne dwa style, które są symbolem upływu czasu. - Klasycyzm to kilka wieków wstecz, a wewnętrzna modernistyczna forma wnętrza jest symbolem czasu naszego życia, zaznaczeniem wszystkich, którzy stworzą tę świątynię dla potomnych. Jest ona również symbolem nieprzemijalności naszej wiary i tradycji religijnych wspaniałego polskiego narodu - podkreślił. Dodał, że kościół posiada kilka przestrzeni tworzących wspólny zależny układ funkcji. Jednym z nich jest „Kaplica Pamięci” w poziomie dolnym. Jest to miejsce uroczystości i osobistych refleksji o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. W tym miejscu powstaną specjalne ołtarze - epitafia dla bohaterów Katynia, Monte Cassino, powstania warszawskiego i innych ważnych miejsc martyrologii i bohaterstwa narodu polskiego. - Wyrazem tej pamięci ma być płonący w środku ogień - symbol tego, że żyjemy dzięki odwadze i męczeństwie naszych rodaków, którzy oddali życie za Ojczyznę. Będzie to metaloplastyczna rzeźba „Gorejącego Krzewu”. Każdy będzie mógł zapalić tu swój znicz i umiejscowić w Krzewie na znak zaznaczenia swojej pamięci i hołdu dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę i za drugiego człowieka - powiedział architekt. Na górnym poziomie będzie centralne miejsce kościoła, a prezbiterium będzie repliką kaplicy papieskiej z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. To jednocześnie istotny fragment ołtarza głównego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję