Reklama

Beztrosko ale bezpiecznie

Dolnośląska Policja radzi, jak przeżyć wakacje, by pozostały po nich wyłącznie miłe wspomnienia

Niedziela wrocławska 29/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęły się wakacje, na które tak bardzo wszyscy czekaliśmy. W tym okresie wysyłamy nasze pociechy na kolonie i obozy lub wyjeżdżamy z nimi na urlop. Spędzając czas nad wodą, w górach lub wycieczkach, warto więc pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zapewni nam komfort i bezpieczeństwo.

Samochodem

Planując wyjazd, musimy wziąć pod uwagę wzmożony ruch na drogach. Nie należy wyruszać w drogę, gdy czujemy się zmęczeni lub niewyspani. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, ponieważ spożycie ich w najmniejszych nawet ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań. Kierując samochodem, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosować się do ograniczeń prędkości oraz zakazów wyprzedzania. Kierowca jak i pasażerowie mają obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa, natomiast dzieci w wieku do lat 12 o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Transport publiczny

Nie zawsze jednak jako środek transportu wybieramy samochód, czasami decydujemy się na środki transportu publicznego, takie jak samolot, pociąg czy autobus. Aby podróż była bezpieczna starajmy się przebywać w towarzystwie znajomych, unikajmy pustych przedziałów lub tych, w których znajdują się osoby nietrzeźwe, podejrzanie wyglądające. Jeżeli zdarzy się, że podróżujemy sami, to w autobusie najlepiej usiąść jak najbliżej kierowcy, w pociągu natomiast najlepiej zająć miejsce w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi lub osoby w starszym wieku. Podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji zbiorowej należy zachować szczególną czujność, ponieważ w tłoku łatwo stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.

Reklama

Zabezpiecz mieszkanie

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, ale żeby tak było, musimy zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia. Zarówno tego pozostawionego w miejscu zamieszkania, jak również zabranego ze sobą. Przed wyjazdem nie opowiadajmy wszystkim kiedy, gdzie i na jak długo wyjeżdżamy. Nie pozostawiajmy widocznych śladów swojej nieobecności. Poprośmy sąsiada lub kogoś z rodziny o opróżnianie skrzynki pocztowej, wietrzenie mieszkania, włączanie wieczorem na chwilę światła. Okna i drzwi należy zamknąć, ale nie powinno się zasuwać rolet czy żaluzji, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że nikogo nie ma w domu. Klucze do mieszkania przekażmy zaufanej osobie, nigdy nie zostawiajmy ich pod wycieraczką lub w umówionych miejscach, ponieważ mogą zostać wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Podczas podróży bagaże powinny znajdować się w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku, bez nadzoru będzie zachętą dla złodziei. Rzeczy najcenniejsze nośmy zawsze przy sobie, najlepiej jeśli pieniądze, karty płatnicze i dokumenty schowamy głęboko, w wewnętrznych częściach garderoby, trudniej będzie je ukraść.

Kolonie

Wysyłając dziecko na kolonię lub obóz, powinniśmy sprawdzić, czy będzie ono miało dobrze zaplanowany i zorganizowany czas. Powinno być ono przygotowane nie tylko na dobrą zabawę, ale także na grożące mu niebezpieczeństwa. Trzeba sprawdzić, kto będzie opiekunem naszej pociechy, ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe oraz opinie na jej temat. Ponadto musimy znać adres przebywania dziecka, warunki socjalne oraz opiekę medyczną. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autokaru, którym dziecko będzie podróżować, powinniśmy powiadomić policję drogową lub najbliższą jednostkę policji. Przed wyjazdem powinniśmy porozmawiać z dzieckiem o zasadach bezpieczeństwa, wytłumaczyć, że nie wolno oddalać się od grupy podczas wycieczek i wędrówek, rozpalać ogniska na terenach leśnych, kąpać się w miejscach niedozwolonych, korzystać z propozycji poczęstunku od obcych osób. Zwróćmy uwagę, aby pilnowało swoich rzeczy osobistych i słuchało poleceń opiekuna. Należy przestrzec przed skutkami picia alkoholu, używania narkotyków oraz palenia papierosów pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi. Dobrym pomysłem jest wyposażenie naszej pociechy w kartkę z najważniejszymi informacjami, takimi jak telefony kontaktowe rodziców i opiekunów oraz adres zamieszkania. Powinno również wiedzieć, jak się zachować i do kogo zwrócić w wypadku odłączenia od grupy i opiekuna.

Reklama

Cicha woda…

Doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego jest pływanie, sporty i zabawy wodne. Musimy jednak pamiętać, że woda to żywioł, który niesie wiele niebezpieczeństw. Wybierajmy zatem miejsca strzeżone przez ratowników WOPR, stosujmy się do ich poleceń oraz zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska. Nie powinno korzystać się z dzikich akwenów a także skakać do wody w miejscach nieznanych, o niezbadanym dnie. W celu uniknięcia wstrząsu termicznego należy stopniowo zanurzać się w wodzie, nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Dzieci nie mogę kąpać się same, zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej. Przedmioty wartościowe, pieniądze i dokumenty lepiej zostawić w domu, bo pozostawione bez nadzoru na brzegu będą pokusa dla złodzieja. Korzystając ze sprzętu pływającego, trzeba zawsze sprawdzić jego sprawność i pamiętać o ubraniu kamizelki ratunkowej. Pływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub motorówką, nie wolno podpływać zbyt blisko kąpiących się. Planując wakacje nad wodą, warto zapisać w telefonie komórkowym numer alarmowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.

Górskie wędrówki

Wakacje spędzone w górach są zdrowym, aktywnym sposobem na letni odpoczynek. Trzeba jednak pamiętać, że turystyka górska wiąże się z wieloma zagrożeniami. Przed wyruszeniem w góry dobrze jest zaplanować trasę przy pomocy przewodników i map turystycznych, mogą się one również przydać na szlaku. Należy trzymać się wytyczonych szlaków, zejście z oznakowanej ścieżki może skończyć się wypadkiem lub spotkaniem z niebezpiecznym zwierzęciem. W wyposażeniu podręcznym powinien znaleźć się podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, latarka, gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu i telefon komórkowy. Ubiór i obuwie trzeba dostosować do warunków pogodowych, w przypadku zbliżającej się burzy należy opuścić jak najszybciej szczytowe partie gór. Planując wypoczynek w górach, warto zapisać w telefonie komórkowym numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 300.

Reklama

Wakacje w mieście

Wiele dzieci nie wyjedzie jednak na wakacje. Pozostaną one w domach, spędzając większość czasu same. W tym przypadku warto przeprowadzać z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, propozycja przejażdżki samochodem, itp.), nauczyć je, aby pod nieobecność rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi. Należy zapewnić dziecku bezpieczną zabawę w domu - ważne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Można poprosić sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych a samemu zadzwonić o różnych porach i porozmawiać z dzieckiem. W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: mamy, taty lub bliskich członków rodziny. Warto również wskazać numery do: Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej.

Podstawowe wskazówki

Korzystając z dużej ilości wolnego czasu dzieci często spędzają go bawiąc się na przydomowych podwórkach. W związku z tym, że rodzice nie zawsze mają możliwość stałego nadzorowania swoich pociech, dlatego tak ważne jest aby przekazać dzieciom wiedzę, która ochroni je przed różnymi niebezpieczeństwami. Przede wszystkim nie powinny rozmawiać z obcymi, zwłaszcza podawać jakichkolwiek danych dotyczących własnej osoby oraz swoich bliskich. Jeśli nieznajome osoby w samochodzie pytają o drogę, to nie wolno podchodzić zbyt blisko ani wsiadać do pojazdu. Klucze od mieszkania powinny być schowane w zapinanej na zamek kieszeni, a nie tak jak często bywa na tasiemce na szyi. Dzieci powinny zwracać uwagę na nieznajomych pojawiających się stale w pobliżu miejsca zamieszkania, zapamiętać ich wygląd i powiedzieć o tym rodzicom. Należy im także uświadomić, że zabawy w pobliżu zbiorników wodnych, placów budowy i ruchliwych zagrażają ich bezpieczeństwu. Rodzice powinni ustalić i sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa miejsce zabawy dziecka, dowiedzieć się gdzie i z kim dziecko przebywa, ustalić adresy i numery telefonów jego kolegów i koleżanek. Dziecko musi również znać zasady poruszania się po drodze pieszo czy rowerem.
Niestety nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa, jednakże korzystanie z opisanych rad z pewnością przyczyni się do zredukowania stopnia ryzyka i zapewni naszym pociechom jak i nam samym bezpieczeństwo.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję