Reklama

Statuetki „Bogu i Ojczyźnie im. Kard. Władysława Rubina” dla Jana Pietrzaka i tygodnika katolickiego „Niedziela”

Patriotyczny Festiwal

W dniach 30 czerwca - 1 lipca br. odbył się XII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie, którego organizatorem jest parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika i Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne „Rota”.
Po odśpiewaniu hymnu „Bogurodzica”, otwarcia Festiwalu dokonał dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra wraz z burmistrz Lubaczowa Marią Magoń. Rozpoczęła się konkursowa część Festiwalu w wykonaniu zespołów z lubaczowskich szkół, oceniana przez jurorów pod przewodnictwem muzykologa Władysława Terleckiego, dyrektora Teatru Muzycznego „Łazienki” w Warszawie. Ponieważ 2012 r. został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi, młodzi artyści i nauczyciele w ich postawie i twórczości znaleźli treści patriotyczne do swoich autorskich montaży poetycko-muzycznych. Jurorzy przyznali pierwsze miejsce dla zespołu z Gimnazjum nr 2 im. Jana Sobieskiego, drugie - dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka i trzecie - dla Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia. Nagrodę specjalną zdobyło Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota, a wyróżnienie zespół „Echo Roztocza” z parafii Hucisko k. Krzeszowa.
Lubaczów na mapach przedwojennej Rzeczypospolitej był w centrum kraju. Dziś jest miastem kresowych. W krypcie jego konkatedry, w sarkofagu spoczywają doczesne szczątki zmarłego w 1990 r. na Watykanie kard. Władysława Rubina, wybitnego Polaka i księcia Kościoła. By spopularyzować tę postać, od 2010 r. Festiwal nosi jego imię i przyznawane są statuetki „Bogu i Ojczyźnie im. kard. Władysława Rubina” dla osób i instytucji lub stowarzyszeń za ich „wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną oraz miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich”. Statuetkę z nr 1 otrzymał wówczas kard. Marian Jaworski. W kolejnych latach otrzymali ją: Radio Maryja z Torunia, Caritas Polska, Rada Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa z Warszawy, Maksymilian Biskupski, artysta-rzeźbiarz, m. in. pomnika „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” i warszawskiego tzw. „Wagonu z krzyżami”.
Podczas tegorocznego Festiwalu, w kategorii „osoba” Kapituła przyznała statuetkę dla Jana Pietrzaka. Jego życiorys i zasługi przypomniała burmistrz Maria Magoń. Po odbiorze statuetki Jan Pietrzak powiedział: Kiedy słuchałem w tym mieście legionowej piosenki, którą śpiewał mój ojciec, to się wzruszyłem. Piosenka patriotyczna nie bierze się znikąd. Ona wypływa z serca, z narodowej potrzeby, zbiorowej wyobraźni historycznej. W tych piosenkach zawarta jest prawda o życiu i walce Polaków o wolność i niepodległość oraz miłość do ojczyzny. Gratuluję Wam tego Festiwalu. Były dla Nominata kwiaty, pamiątkowy obraz namalowany przez lubaczowskiego artystę Józefa Dobrowolskiego. A on dał prawie dwugodzinny koncert, składający się z poważnych piosenek i satyrycznych, ukazujących naszą rzeczywistość.
W klimat dawnego magicznego Lwowa przenieśli lubaczowską publiczność znani z seriali telewizyjnych aktorzy z: „Plebanii” -Stanisław Górka i z „Ojca Mateusza” - Wojciech Machnicki, którzy działając w Stowarzyszeniu Teatralnym „Pod Górkę”, zaprezentowali spektakl pt. „Ten drogi Lwów”. Przewodnikami po tym uroczym mieście byli Szczepko i Tońko. W ten wieczór słuchaliśmy pięknych piosenek lwowskich i emigracyjnych, skeczy i zabawnych monologów i dialogów o drogim sercu Lwowie.
W niedzielne popołudnie strofami poezji, piosenek oraz dźwiękami muzyki ubogacili uczestników Festiwalu młodzi z Lubaczowa, Baszni Dolnej, Horyńca Zdroju. Montaż słowny-muzyczny „Polska moja miłość” był piękny. Dwa pokolenia aktorów „Arki Lwowskiej” zasiadło w ławach sejmowych, by w spektaklu „Ks. Piotr Skarga” w sposób humorystyczny ukazać obecne oblicze Sejmu. Okazuje się, że treści wystąpienia posła ks. Piotra Skargi, którego zagrał ks. Józef Dudek, (reżyser przedstawienia), są nadal aktualne. A potem znów zagrały fanfary i na scenę weszli członkowie Kapituły, by wręczyć statuetkę „Bogu i Ojczyźnie im. kard. Władysława Rubina” w kategorii „instytucja” Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”. Odebrał ją redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś wraz ze swoim zastępcą ks. dr. Jackiem Molką. Członek Zarządu Kapituły Władysław Terlecki przypomniał historię tygodnika „Niedziela” i wkład jej redaktorów w rozwój kultury polskiej. W imieniu Zespołu Redakcyjnego „Niedzieli” red. nacz. ks. inf. Ireneusz Skubiś podziękował za to wyróżnienie. Przypomniał że, co tydzień Redakcja przygotowuje (licząc mutacje diecezjalne) ok. 220 stron tygodnika religijnego, który jest ważnym punktem kultury polskiej. - Jest ona wszędzie tam, gdzie są Polacy rozsiani po świecie. Nie da się pomyśleć o Lwowie, Wilnie, Jerozolimie, bez polskiej kultury. Jestem pod wielkim wrażeniem i przeżywam ogromne wzruszenie, kiedy oglądam to, co robicie dla patriotyzmu i polskiej kultury w czasach, gdy europejska kultura jest zagrożona. A jest ona oparta na chrześcijaństwie, na prawie naturalnym, prawie Bożym, Ewangelii. Ważnym naszym zadaniem jest umacniać Ewangelię w Polsce i nieść ją innym krajom. Adorować Oblicze Jezusa Chrystusa, o co prosił nas bł. Jan Paweł II - powiedział Gość z Częstochowy. Przekazał pozdrowienia od metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Dziewczęcy duet gimnazjalistek z Horyńca Zdroju: Agnieszka Rebuś i Sylwia Jankiewicz przy akompaniamencie Izy Janczury, dla ks. inf. I. Skubisia wykonał trzy piosenki, a publiczność na stojąco odśpiewała: „Życzymy, życzymy…”. Na zakończenie Festiwalu wystąpiła z koncertem „Grupa z Quilismą” - klerycki zespół muzyczny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Rzeszowskiej z Rzeszowa. Każdego dnia pamiętano o Apelu Jasnogórskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję