Reklama

„Chcę do was wołać, abyście nie pozostawiali mnie samego”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. JACEK RAK: - Przybywa ks. Biskup do nas z archidiecezji przemyskiej, aby posługiwać nam z hasłem „Eucharystia chlebem życia”. Czy to jest też przesłanie dla nas?

BP MARIAN ROJEK: - Myślę, że to przesłanie jest zawsze aktualne. Ono nigdy nie utraciło swojej wartości i ono zawsze, dopóki my będziemy żyli na tym świecie, dopóki człowiek będzie tajemnicą Eucharystii i obecności Chrystusa, to misterium „łamania chleba” jest dla każdego z nas ważne teraz i w przyszłości. Jest to jak najbardziej aktualne hasło, wezwanie i taki program, propozycja do pogłębiana swojej eucharystycznej świętości.

- Tak się złożyło, ze zaproszenie, które zostało skierowane kilka miesięcy temu do ks. Biskupa, zostało zrealizowane jak gdyby „prymicją maryjną” tutaj w naszym Sanktuarium Krasnobrodzkim. Czy w posługiwaniu ks. Biskupa rys maryjny też będzie obecny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Myślę, że na pewno. Tym bardziej, że to sama obecność Boża podsuwa, podpowiada. Bo to przecież nie my wybraliśmy, czy jakoś ustawiali terminy. To Pan Bóg sam w ten sposób jakoś pokierował, że ta pierwsza możliwość spotkania tu, w tej diecezji, odbywa się w tym największym, najpiękniejszym Sanktuarium Maryjnym diecezji zamojsko-lubaczowskiej. I niewątpliwie taka jest wola Boża, takie jest pragnienie. Zresztą, czy można wyobrazić sobie Jezusa Chrystusa bez Bożej Matki? To jest niemożliwe.

- Warto zauważyć, że dzisiaj bardzo wielu pielgrzymów było w naszym sanktuarium. I ci, którzy włączyli się w tę piękną modlitwę nas wszystkich, będą wypraszać potrzebne łaski. Myślę, że za kilka miesięcy ks. Biskup pozna naszą diecezję. Zostanie przyjęty przez diecezjan. Czy Rok Wiary szczególnie zaznaczy się w najbliższych miesiącach duszpasterzowania ks. Biskupa?

Reklama

- Oczywiście. Myślę, że tak. Proszę być świadomym tego, że ja „nie odkrywam Ameryki”. Ten Kościół tu jest żywy. On ma swoje tradycje, swoje korzenie, swoją historię, swój rytm życia. Ten jakby krwiobieg w organizmie kościelnym tej diecezji bije normalnie. Ja nie wchodzę w jakąś całkowitą nowość. Po prostu na pewnym etapie wnikam, delikatnie próbuję wejść w to aktywne życie duszpasterskie. Także i życie, gdy chodzi o tajemnicę wiary, w tym Roku Wiary. To po prostu jest delikatne wejście i podjęcie tych tematów, tych prądów, tych elementów, tych nurtów, które istnieją w tej wielkiej rzece, jaką jest Kościół zamojsko-lubaczowski. Myślę, że ta diecezjalna rzeka prowadzi nas do oceanu, oceanu miłości Bożego Miłosierdzia. Myślę, że to jest na dzisiejsze dni bardzo ważne, przy tych różnych strapieniach codzienności życia, żeby mieć nadzieję, ufność, oparcie i to odwołanie do Bożego Miłosierdzia. Tego Miłosierdzia życzę każdemu.
Za Was, Drodzy Siostry i Bracia, modlę się w mojej modlitwie codziennej. Jesteście w moim sercu zawarci i o Was pamiętam w sposób szczególny. Pamiętam o osobach cierpiących, na różne sposoby dźwigających tajemnice swojego krzyża. Równocześnie chcę zaapelować tak, jak to w homilii mówiłem, o wołaniu tutaj, w domu Matki Bożej. Tak chcę do Was wołać, abyście nie pozostawiali mnie samego. Abyście umacniali, ogarniali i brali pod ręce siłą, mocą swojej modlitwy i świętością swojego życia.

- Obiecujemy z całego serca.

- Bóg zapłać. Serdecznie dziękuję. Wszystkich pozdrawiam i jeszcze raz błogosławię.

Ingres bp. Mariana Rojka do katedry zamojskiej odbędzie się 11 sierpnia (sobota) br., o godz. 11.00. Ks. Biskupa i Jego posługę w diecezji zamojsko-lubaczowskiej polecajmy Bogu w naszych modlitwach.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport: nowa podstawa programowa z historii zagraża polskiej edukacji

2025-12-05 13:23

[ TEMATY ]

historia

edukacja

gekaskr/fotolia.com

Centrum Edukacyjne Ordo Iuris opublikowało analizę projektu nowej podstawy programowej z historii dla szkoły podstawowej, przygotowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach „Reformy26. Kompas jutra”. Wnioski płynące z raportu są alarmujące.

Dr Artur Górecki, dyrektor Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris i były pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. podstaw programowych, ocenia, że proponowane zmiany nie tylko nie naprawiają szkód po redukcjach treści w 2024 roku, lecz pogłębiają kryzys edukacji historycznej w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Św. Barbara

[ TEMATY ]

św. Barbara

PGE

Barbara żyła w III wieku n.e. Była córką Dioskurosa, poganina, który przyczynił się do jej męczeńskiej śmierci.

Święta Barbara od lat otaczana jest w Polsce bardzo żywym kultem – to do niej z modlitwą o pomoc zwracają się wierni podczas burz i pożarów. To przede wszystkim patronka dobrej śmierci i trudnej pracy, gdyż opiekuje się górnikami, hutnikami, żołnierzami, rybakami i marynarzami. Co więcej, św. Barbara jest także patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze Niedzieli uhonorowani medalami NSZZ Solidarność

2025-12-05 15:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Tygodnik Katolicki Niedziela

Jadwiga i Marek Kamińscy z łódzkiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela

Jadwiga i Marek Kamińscy z łódzkiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela

Jadwiga i Marek Kamińscy, od 29 lat dziennikarze łódzkiej edycji Tygodnika Niedziela, zostali wyróżnieni medalami z okazji 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Medale wręczył Waldemar Krenc przewodniczący Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność. - Może sami nie dostrzegacie, bo robicie to od serca, z emocji i uczucia. Ludzie, którzy są obok widzą jakimi jesteście dziennikarzami i archiwistami. Ten medal po prostu wam się należy, bo przekazujecie historię w sposób ciepły, patriotyczny i uczuciowy. Traktujemy was jako bardzo dobrych Przyjaciół Solidarności.

Solidarność jest najdłużej działającą organizacją w historii II i III Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsze medale Solidarności powstały z okazji 15. rocznicy. Z okazji 45-lecia graficy przygotowali kilka projektów, wybrano szczególny i to był pierwszy jaki wydał region łódzki. - Zawiera on w sobie prostotę, ale też i siłę, w kole jest znak 45-lecia w kolorze czerwonym i symbolika zachowana w literach. Ten medal ma znaczenie historyczne, bo Solidarność jest jedną z nielicznych organizacji, która powiązana jest z odzyskaniem przez Polskę wolności i niepodległości. Potomkowie będą oceniali czy medal zachował się w dobrej pamięci, bo ma swoją historię 1980-2025 – powiedział pan przewodniczący.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję