Reklama

Kościół

Caritas Polska z pomocą Palestyńczykom

W czasie Bożego Narodzenia chrześcijanie z całego świata kierują swoje myśli w stronę biblijnego Betlejem – miejsca narodzenia Chrystusa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że miejscowość ta boryka się dziś z ogromnymi problemami, które pogłębiła pandemia koronawirusa.

[ TEMATY ]

Caritas

Palestyńczycy

caritas.pl

Caritas Polska, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przez kilka lat realizowała w Betlejem kompleksowy projekt pomocy osobom niepełnosprawnym. W 2020 r. Palestyna stanęła jednak w obliczu nowego wyzwania – pandemii COVID-19.

Problemy służby zdrowia

Reklama

Pierwsze zachorowania zostały odnotowane w Palestynie w marcu. Od tamtego czasu nie udało się opanować epidemii, pomimo całkowitego wstrzymania ruchu pielgrzymkowego, które w sposób katastrofalny wpływa na gospodarkę prowincji Betlejem. Już przed pandemią palestyńska służba zdrowia zmagała się z brakiem wystarczającej liczby specjalistów. Pierwsze przypadki COVID-19 dodatkowo osłabiły wydolność służb medycznych – brak wystarczającej wiedzy w społeczeństwie na temat koronawirusa sprawił, że wielu lekarzy zachorowało lub zostało skierowanych na kwarantannę.

– Szybko stało się jasne, że palestyńskie społeczeństwo nie poradzi sobie bez pomocy z zewnątrz. Caritas Jerozolima, nasz wieloletni partner, zwróciła się do Caritas Polska z prośbą o dofinansowanie projektu medycznego – tłumaczy Sylwia Hazboun z Caritas Polska.

Wsparcie płynie z Polski

Reklama

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Caritas Polska i Caritas Jerozolima oraz dofinansowaniu z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, National Rehabilitation Center w Betlejem (Autonomia Palestyńska) – placówka lecząca pacjentów zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji – otrzymało 4 respiratory. Oficjalne przekazanie sprzętu nastąpiło 15 grudnia w obecności gubernatora prowincji Betlejem, prezesa Bethlehem Health Directorate, sekretarz generalnej i szefa działu zdrowia Caritas Jerozolima oraz przedstawiciela RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej. Wszystkie respiratory zostały zainstalowane w placówce przez inżyniera medycznego.

Podczas krótkiego spotkania gubernator prowincji Betlejem gen. Kamel Hamid zwrócił uwagę na trudną sytuację epidemiczną w Betlejem: rosnącą liczbę zachorowań przy coraz słabszej wydolności systemu ochrony zdrowia. W imieniu całej społeczności palestyńskiej podziękował za realizowany przez Caritas Jerozolima i Caritas Polska projekt.

Jedyni w całej prowincji

Przemysław Czyż, przedstawiciel RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej, wyraził zadowolenie z możliwości udzielenia pomocy palestyńskiej służbie zdrowia. Jak zaznaczył, celem tej pomocy jest ratowanie ludzkiego życia.

Dr Imad Shehadeh, dyrektor National Rehabilitation Center w Betlejem, podkreślił znaczenie pomocy płynącej z Polski, szczególnie w tak trudnym dla społeczeństwa palestyńskiego czasie. Włącznie z przekazanymi czterema urządzeniami, ośrodek ma 11 respiratorów i jest obecnie jedyną w liczącej 200 tys. mieszkańców prowincji Betlejem tak wyposażoną placówką. Dyrektor wyraził wdzięczność Caritas Polska i Caritas Jerozolima, które dzięki wieloletniemu partnerstwu mogły zrealizować projekt. Sekretarz generalna Caritas Jerozolima, s. Bridget Tighe, dodała, iż działanie to było możliwe dzięki współpracy obu organizacji oraz dofinansowaniu z programu Polska Pomoc.

Nie tylko respiratory

W ramach projektu „Zwalczanie skutków pandemii COVID 19 – zaopatrzenie szpitali i placówek opieki na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej w respiratory i sprzęt ochrony osobistej”, przekazano placówkom opiekuńczym w prowincji Betlejem oraz klinice medycznej w Taybeh maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji. Ponadto w social mediach zrealizowano zgodną z wytycznymi WHO oraz zaleceniami lokalnych władz kampanię uświadamiającą, mającą na celu ochronę przed kolejnymi zakażeniami. Zrealizowany projekt jest więc kompleksową odpowiedzią na konieczność szerzenia świadomości na temat zagrożeń, zapewnienia środków ochrony osobistej placówkom opiekuńczym oraz niesienia pomocy osobom zarażonym, które wymagają hospitalizacji.

Projekt „Zwalczanie skutków pandemii COVID 19 – zaopatrzenie szpitali i placówek opieki na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej w respiratory i sprzęt ochrony osobistej” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

2020-12-28 17:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Delegacja Hamasu złożyła świąteczną wizytę katolikom

Nowy proboszcz jedynej katolickiej parafii w Strefie Gazy ks. Gabriel Romanelli przyjął delegację Muzułmańskiego Ruchu Oporu (Hamas), który rządzi tą częścią Palestyny. Muzułmanie przybyli, by „pozdrowić katolików Gazy z okazji Bożego Narodzenia i nowego roku”.

Ze swej strony proboszcz parafii liczącej zaledwie 117 katolików życzył wszystkim Palestyńczykom, by mogli cieszyć się wolnością, niepodległością, sprawiedliwością i pokojem. Przybył on do Gazy zaledwie dwa miesiące temu, ale już wcześniej, przed około 15 laty, pracował tam przez trzy i pół roku. W międzyczasie pełnił posługę duszpasterską w Bajt Dżala na Zachodnim Brzegu.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje!

2021-09-16 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Świętego Marka w Ewangelii nie gorszy żadna słabość po stronie apostołów, nie gorszy go żaden grzech, żadne niezrozumienie. Jest szczery do bólu opisując apostołów, ale wie, że są to ostatecznie ludzie, którym Jezus nie dał tylko drugiej szansy, tylko piątą, dziesiątą, setną dał! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję