Reklama

Wiadomości

Wypowiadamy Konwencję Stambulską

Do parlamentu trafił obywatelski projekt ustawy w sprawie wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej, pod którym złożono 150 tys. podpisów. Niebezpieczna genderowa konwencja ma być zastąpiona Kartą Praw Rodziny

[ TEMATY ]

konwencja stambulska

Artur Stelmasiak

Podpisy pod obywatelskim projektem ws. wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej były zbierane w bardzo trudnym czasie. Start rozpoczął się w październiku, gdy weszły pierwsze obostrzenia w związku z drugą falą pandemii COVID19. Dwa tygodnie później były proaborcyjne protesty oraz ataki na kościoły. - Zebranie 150 tys. podpisów w tym bardzo trudnym okresie uważamy za duży sukces - mówi Karolina Pawłowska, zastępca pełnomocnika inicjatywy "Tak dla Rodziny, nie dla gender" oraz Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

Artur Stelmasiak

Sejm ma teraz pół roku, by zająć się sprawą inicjatywy obywatelskiej, ale inicjatorzy projektu liczą na to, że posłowie tę pracę rozpoczną szybciej. Posłowie będą mieli obowiązek zdecydowania, czy konwencja stambulska nadal będzie obowiązywała w polskim systemie prawnym. - Przynosimy projekt tuż po świętach Bożego Narodzenia i liczymy, że przed Wielkanocą niebezpieczna i szkodliwa konwencja zostanie przez Polskę wypowiedziana - mówi były marszałek sejmu Marek Jurek, pełnomocnik inicjatywy.

Reklama

Ważna debata

Złożony w Sejmie projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny. Zapisy konwencji w sposób instrumentalny podchodzą do tematu przemocy wobec kobiet, wykorzystując niezwykle ważny temat, żeby narzucić poszczególnym państwom niebezpieczną ideologiczną perspektywę. - W zamian proponujemy Konwencję Praw Rodziny, która w sposób wolny od ideologii będzie bronić polskich rodzin przed niebezpiecznymi tendencjami, a jednocześnie będzie wprowadzać skuteczne i oparte na nauce rozwiązania antyprzemocowe - mówi Karolina Pawłowska.

Artur Stelmasiak

Inicjatorzy zbiórki podpisów chcieliby, aby prace nad tym projektem przebiegały w atmosferze powagi moralnej i rzetelnej dyskusji. - Będę chciał rozmawiać na ten temat z panią marszałek Elżbietą Witek, bo mamy nadzieję, że otwieramy bardzo ważną debatę, która wzmocni odpowiedzialność całej naszej opinii publicznej. Musimy jasno wskazać, że nie zgadzamy sie na rewolucje w prawie cywilnym i nadzór edukacyjny nad wychowaniem następnych pokoleń Polaków. Przekażemy argumenty, które zaważą na ostatecznej decyzji parlamentu i prezydenta - mówi Marek Jurek.

Reklama

Polityczne kroki

Z Warszawy może wyjść pozytywny sygnał dla naszej części Europy, gdzie wiele państw tego dokumentu nie ratyfikowało, a nawet niektóre parlamenty podjęły specjalne uchwały przeciwko Konwencji Stambulskiej. - Polska musi się opowiedzieć, czy stoi po stronie praw rodziny i podstawowych praw człowieka, czy pójdziemy w stronę inżynierii społecznej tak jak część zachodniej Europy - wskazuje Pawłowska.

Pierwsze polityczne kroki ws. niebezpiecznego dokumentu podjęte zostały także przez obecne władze w Polsce. W lipcu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. W lipcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją, bo według niego dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych. - Skarga do Trybunału Konstytucyjnego jest równoległym działaniem. Już wcześniej powinno być to zrobione, gdy widziano, że ratyfikacja konwencji jest łamaniem konstytucji RP - wskazuje Marek Jurek.

Wadliwa konwencja stambulska była krytykowana przez europejskich biskupów i dlatego prezydium KEP poparło zbieranie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą "Tak dla Rodziny, nie dla gender". Biskupi wskazują, że konwencja wprowadza elementy ideologii gender, jest w niej także mowa o tym, iż jedną z przyczyn przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest religia i tradycja.

2020-12-29 07:21

Ocena: +9 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: W Sejmie złożono pierwsze 3,5 tys. podpisów pod projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”

[ TEMATY ]

gender

konwencja stambulska

Magdalena Pijewska

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” złożył dziś u Marszałek Sejmu pierwsze podpisy zebrane pod swoim projektem. Podpisów jest ponad 3 razy więcej niż wymagany tysiąc.

Obywatelski projekt ma na celu wypowiedzenie ratyfikowanej przez Polskę 5 lat temu Konwencji stambulskiej. Dziś przed budynkiem Sejmu RP, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Marek Jurek (były Marszałek Sejmu RP), Lidia Sankowska-Grabczuk (Chrześcijański Kongres Społeczny) i Karolina Pawłowska (Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris).

CZYTAJ DALEJ

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

2021-06-20 07:00

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Obraz Serca Jezusowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie

Obraz Serca Jezusowego w Wyższym Seminarium Duchownym
w Częstochowie

Czerwiec to w Kościele miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czy wiemy o nim to co najważniejsze? Oto 5 rzeczy, które przybliżą nas jeszcze bardziej do Serca naszego Pana!

1. Fragmenty z Pisma Świętego mówiące o Sercu Boga

CZYTAJ DALEJ

Biskupi kubańscy przeciwko narzucaniu ideologii gender

2021-06-21 18:39

[ TEMATY ]

biskupi

gender

Kuba

vchalup/fotolia

Kubańscy biskupi sprzeciwiają się narzucaniu ideologii gender. Piszą o tym w przesłaniu do rodzin, stanowiącym reakcję na rezolucję ministerstwa edukacji odnośnie do programu edukacji seksualnej.

Dyrektywa ministerstwa, piszą biskupi, „wzbudziła liczne wypowiedzi, obawy, opinie i krytykę ze strony rodziców, osób prywatnych i różnych wyznań religijnych, dostrzegających z niepokojem w treściach tego dokumentu wpływ tak zwanej ideologii gender, która mogłaby się u nas zakorzenić, oddalając nas od naszej historii i tradycji kulturowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję