Reklama

Matka Boża naszą Patronką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, jest szczególną uroczystością dla Częstochowskiej Prowincji Kościelnej, w skład której wchodzi nasza archidiecezja oraz diecezje: sosnowiecka i radomska. Właśnie Najświętsza Maryja Panna Częstochowska jest patronką wspomnianej prowincji.
Jasna Góra bez wątpienia jest jedynym w swoim rodzaju uprzywilejowanym świętym miejscem. Co roku przybywa do Częstochowy kilka milionów pielgrzymów, by przed cudowną Ikoną modlić się i powierzać Maryi swoje życie.
„Niedziela” poprosiła obecnego metropolitę częstochowskiego - abp. Wacława Depo, by podzielił się swoimi refleksjami, które odnoszą się do tej szczególnej dla archidiecezji uroczystości. Oto one: „Chciałbym sparafrazować C. K. Norwida, który powiedział o Polsce, że nasze położenie geograficzne nie jest jakimś ślepym trafem i ślepym losem natury, lecz pierwszą elementarną kartą, którą trzeba odczytywać. W tym zdaniu chciałbym podkreślić pewien charakter i specyfikę naszego miasta, i w historię tego miasta wpisany kult Matki Bożej Jasnogórskiej, którą określamy również Matką Bożą Częstochowską. To określenie ´częstochowska´ bierze początek w znaczeniu miasta osadzonego na tym miejscu.
Tutaj widziałbym takie stałe trzy zadania. Odczytać miejsce, w którym się znajdujemy. To jest konkretnie i Polska jako Ojczyzna. Odczytać również miasto. Odczytać czas, który dzisiaj nam jest dany. To nie jest przypadek. To jest też dar Boży, który trzeba dobrze rozpoznawać i wypełniać również sobą. Także trzecie zadanie - odczytywać wspólnotę ludzi, którzy składają się i na to miejsce, i na życie, i powołanie, i misje. Tutaj mam na myśli ludzi zarówno wiernych świeckich, jak i osoby życia konsekrowanego, które są rzeczywistym bogactwem duchowym i modlącym się w naszym mieście, no i kult, i miejsce, jakim jest wspólnota zakonu Ojców Paulinów”.
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego. On to po upadku Powstania Styczniowego (jesień 1864 r.) starał się zjednoczyć Polaków wokół Królowej Polski - Maryi. Na początku XX stulecia (1904 r.) wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry - o. Euzebiuszem Rejmanem wyjednał u św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. obchód tego święta na całą Polskę. Zatwierdził też nowy tekst Mszy św. i godzin kanonicznych.
Jeśli zaś chodzi o Ikonę Matki Bożej, to jest ona otaczana przez Polaków niezwykłą czcią. Wielokrotnie modlił się przed nią także kard. Karol Wojtyła, a potem jako Ojciec Święty Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji odchodzi

2026-01-25 21:15

[ TEMATY ]

kapłan

fb/Krzysztof Kralka

Z głęboką refleksją przyjęliśmy opublikowane dziś oświadczenie Krzysztofa Kralki - znanego duszpasterza związanego dotychczas ze Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego (Pallotynami), autora książek, ewangelizatora. Po wieloletniej posłudze i dwuipółletnim okresie urlopu, podjął on decyzję o opuszczeniu struktur zakonnych oraz rezygnacji z pełnienia funkcji kapłańskich.

W swoim wpisie na profilu społecznościowym, twórca nowej ewangelizacji podkreślił, że decyzja ta dojrzewała w nim od dłuższego czasu i została podjęta w zgodzie z jego sumieniem. Wskazał na przyczyny natury teologicznej oraz strukturalnej, zaznaczając trudność w odnalezieniu się w obecnym kształcie instytucjonalnym posługi kapłańskiej.
CZYTAJ DALEJ

Módlmy się o łaskę, abyśmy mogli rozpoznać plan Boga

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 27 stycznia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy.
CZYTAJ DALEJ

W tej diecezji wzrasta liczba uczestników kursów przedmałżeńskich

2026-01-27 20:30

[ TEMATY ]

narzeczeni

uczestnicy

kursy przedmałżeńskie

Magdalena Pijewska

1600 par wzięło udział w 2025 roku w kursach przedmałżeńskich. Dane przedstawił Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.

Ksiądz Krzysztof Bochniak, dyrektor wydziału poinformował, że w 2022 roku w kursach uczestniczyło 700 par, rok później już 900. Znaczny wzrost odnotowano w ostatnich dwóch latach, gdzie w sumie 3200 par narzeczonych zdecydowało się budować mocne fundamenty swojego związku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję