Reklama

Niedziela Wrocławska

#22 - Wspomnienie Pielgrzyma

Zapraszamy na 22. część pielgrzymkowych wspomnień Bogumiły Cichockiej z gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziś prezentujemy piątą część kartki z kroniki z 7 sierpnia 2005 roku (Borki Małe - Borki Wielkie ).

2021-01-10 12:00

www.14-stka.pl

Bogumiła Cichocka podczas pisania kroniki pielgrzymkowej

Bogumiła Cichocka podczas pisania kroniki pielgrzymkowej

12:00 - Msza Święta

Oto jest dzień, który dał nam Pan. Wyśpiewajmy radość daną nam za 25 lat pielgrzymowania. Złóżmy na ołtarzu swoje intencje. Niech nasze sprawy układają się zgodnie z wolą Bożą.

Reklama

Powitanie pielgrzymów duchowych z gr. 16. Pozdrowienia dla nich.

Homilia:

Kolejny dzień pielgrzymowania - najlżejszy. Codziennie do ołtarza przyprowadzaliśmy kogoś innego:

Reklama

dzień 1 - Ojczyzna

dzień 2 - małżeństwa

dzień 3 - dzieci

dzień 4 - kapłanów i siostry zakonne

dzień 5 - grzeszników

dzień 6 - chorych

dzień 7 - wszystkich ludzi

Jesteśmy przy klasztorze franciszkańskim. Stół - wieniec dożynkowy gospodarzy Borków. To już przeszliśmy te pola zbóż, te pola ścierniskowe. To nam towarzyszy. Dziękujemy za tegoroczne plony.

Pan Bóg jest łącznikiem nieba z ziemią.

Nauczmy się zwracać do Boga o pomoc.

Ojciec Święty będąc w Lourdes zasłabł i zawołał “Jezus, Maria, pomóżcie” i pomogli.

Nauczmy się wołać do Pana Jezusa w trudnych sytuacjach. Boże ucisz mnie jak uciszyłeś jezioro. Często wołajmy do Pana Boga o pomoc.

Ksiądz jest do przekazywania wielkich rzeczy.

Największym grzechem kapłanów jest pycha.

Panie ratuj, Panie uspokój.

Mówi Orzech - w kazaniach mam pierwsze miejsce. (ukazanie jego pychy)

Chce być nowoczesny ale nie umie uruchomić komórki.

Z Bogiem nie możemy nawiązywać kontaktu komórką.

Miejmy wielką wiarę zawołać za Piotrem, za Ojcem Świętym. Jezus, Maryja to głęboka woda. Wierzmy w Niego i kochajmy Go. Nic nas od Niego nie odłączy. Nic nie jest w stanie odłączyć mnie od Chrystusa

Co chcesz od Jezusa?

O jaką łaskę być prosił?

Co powiedzieć Matce Bożej?

Powiedz, żeby dała siły Orzechowi do zniesienia kapłaństwa do końca. Amen.

Dary:

Informacja niesie swój znak.

Porządkowi - lizak i kamizelka

Medycy - apteczka i stetoskop

Kwatermistrz - namiot

Bagażowi - plecak

Zaopatrzenie - chleb i woda - podstawa w życiu

Sanepid - worki na śmieci

Radiotechnicy - kable - łączność

Mieszkańcy - wieniec dożynkowy

Świta liturgiczna - chleb i wino

Komunia rozdawana pod dwiema postaciami. Kapłan Cialo Chrystusa zanurzał w Krwi Chrystusa. Podając mówił: “Ciało i Krew Chrystusa”. W tym dniu przystąpiły do I Komunii Świętej cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Cieszmy się i radujmy za 25 lat pielgrzymowania. Dziękujemy za dobro otrzymane.

Śpiew i podziękowania:

Dla Orzecha za to, że jest solą pielgrzymki - “Niech dobry Bóg błogosławi twoje kapłaństwo i pielgrzymowanie. Orzech okrągły i twardy, włosów połowa. Orzechu tak mocno cię kochamy, że wiewiórkom zjeść nie damy.

Podziękowania dla przewodnika pielgrzymki legnickiej ks. Kopko.

Nic się nie dzieje przypadkowo. Dlaczego w czasie namaszczenia tak lało, a w czasie procesji jest piękna pogoda? Będzie jubileuszowa zupa. Przynieść ze sobą karimaty i kubki

Błogosławieństwo

Rozejście się na pole namiotowe - ulewa.

15:00 - Wymarsz na festyn.

Przedstawienie dzieci.

Jaki jest pierwszy sakrament? - pyta jedna z dziewczynek i odpowiada - Małżeństwo

Nieprawda! - odpowiada druga - Pierwszy to chrzest.

Nieprawda - odpowiada pierwsza - Ja pochodzę z porządnej rodziny i u nas najpierw małżeństwo a potem chrzest.

Humor:

Dziś rocznica naszego ślubu, jak ją uczcimy? - chwila milczenia. Po co? I tak o tym nie pamiętasz i wcale o mnie nie myślisz. Ty nawet nie pamiętasz, jaki to był dzień.

- Jak możesz mówić, że nie pamiętam? Wtedy Legia wygrała z Górnikiem 3:1.

U ciebie mężu tylko sport w głowie. Lepiej gdybym wyszła za mąż za samego diabła.

Kochanie! Tak bliskie sobie osoby nie mogą się pobrać.

Występ orkiestry dętej. Wszyscy członkowie orkiestry są amatorami. Występują w całej Polsce, a także w Niemczech, Czechach.

Dyrygent swoją pracę magisterską napisał z 1. Wrocławskiej Pielgrzymki.

Oficjalne otwarcie festynu eucharystycznego przez Orzecha i ks. Radeckiego.

Jak się czuje Orzech po 25. pielgrzymkach? - Tak jak stara wierzba sypie się próchno.

Kto Orzecha skłonił do pielgrzymki? - Trochę kardynał.

Orzech idąc na pierwszą pielgrzymkę będąc jeszcze w szkole szedł razem z mamą. Szykowali się on i jego mama. Spakowali torby. Bardzo się spieszył i w pośpiechu wziął pierwszą lepszą torbę. Na pierwszym noclegu po kąpieli zmiana bielizny. Otwiera torbę, a tam bielizna bieluśka, różowa i niebieściutka.

(Jaki był śmiech to nikt sobie nie wyobraża)

Wspomnienie pierwszej wrocławskiej pielgrzymki. Pielgrzym idzie nogami, a nagłośnienie musi być niesione. Największy stres - Anioł Stróż.

Prezentacja grup. Każda grupa miała przygotować występ. Nasza grupa przygotowała występ tytułem: “Głupawka pielgrzymkowa”.

Nie byłam na prezentacji grup i nie widziałam występów, bo padał deszcz i było zimno. Poszłam spać do stodoły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Stefan Regmunt: Biskup Adam kochał Kościół

2021-01-25 15:44

[ TEMATY ]

bp Adam Dyczkowski

Msza św. pogrzebowa

Karolina Krasowska

W zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego została odprawiona Msza św. pogrzebowa śp. bp. Adama Dyczkowskiego. Mszy św. z homilią bp. Stefana Regmunta przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

- Pożegnania nie należą do łatwych i radosnych doświadczeń człowieka. Dzisiaj pragniemy modlitwą podziękować Bogu za życie i posługę kapłańską, biskupią śp. bp. Adama Dyczkowskiego, z woli Boga i Kościoła biskupa zielonogórsko-gorzowskiego w latach 1993-2007, od 2007 roku seniora, ale jakże pełnego ofiarnej modlitwy i pracy. Niech Bóg wynagrodzi wszelki trud, a miłosierdzie Boże niech ogranie całe ludzkie życie księdza biskupa Adama - mówił na początku liturgii bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Joe Biden staje na czele najbardziej subtelnie-brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury

2021-01-26 14:51

Monika Książek/Niedziela

Nie mogę popierać polityka proaborcyjnego, ponieważ buduje on mieszkania socjalne, gdybym ze względu na dobro względne musiał zaakceptować zło absolutne - stwierdził w wywiadzie dla Petry Lorleberg z portalu kath.net kard. Gerhard Ludwig Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary po raz kolejny podkreślił bezzasadność uprzedzeń, jakie żywione są w wielu krajach Zachodu wobec Polski, w tym w kręgach kościelnych. Jednocześnie odnosząc się do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, po objęciu władzy przez deklarującego się jako katolik, Joe Bidena zaznaczył, że kraj ten ze swoją skoncentrowaną władzą polityczną, medialną i ekonomiczną, staje na czele najbardziej subtelnie-brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury zachodniej od 100 lat.

CZYTAJ DALEJ

USA: zmarł Joseph M. Scheidler – "ojciec chrzestny" obrońców życia

2021-01-26 17:32

[ TEMATY ]

USA

życie

śmierć

Pixabay.com

W wieku 93 lat zmarł 18 stycznia w Chicago Joseph M. Scheidler – jeden z twórców amerykańskiego ruchu obrony życia, a konkretnie organizacji Pro-Life Action League. Nazywano go "ojcem chrzestnym ruchu pro-life". Jego niezwykle barwne życie przypomniał w obszernym artykule dziennik "New York Times".

Urodzony w rodzinie katolickiej 7 września 1927 w Hartfordzie (stan Indiana) przyszły obrońca życia najpierw zaciągnął się pod koniec II wojny światowej do marynarki wojennej, by następnie ukończyć studia na katolickim Uniwersytecie Notre Dame. Przez pewien czas pracował jako dziennikarz, po czym zainteresował się teologią, chciał wstąpić do zakonu benedyktynów i nawet ukończył seminarium duchowne św. Meinrada w swym rodzinnym stanie, ale na kilka tygodni przed święceniami doszedł do wniosku, że jednak ma inne powołanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję