Reklama

Niedziela Wrocławska

Na Jakubowym Szlaku w Małujowicach

W Niedzielę Chrztu Pańskiego odwiedziliśmy sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Ustanowione kościołem stacyjnym w Roku Świętym Jakubowym, jest miejscem, w którym codziennie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2021-01-10 19:05

Marzena Cyfert

Eucharystię sprawował ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, kustosz Śląskiej Sykstyny

Eucharystię sprawował ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, kustosz Śląskiej Sykstyny

Eucharystię sprawował proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Mieczysław Tomasz Sałowski. Witając zgromadzonych na Eucharystii, zaznaczył, że obecny Jubileuszowy Rok św. Jakuba będzie bardzo skromny, ponieważ z powodu pandemii nie można zbyt wielu rzeczy zaplanować. W homilii ksiądz kustosz podkreślił znaczenie chrztu św., który stanowi „bramę wszystkich sakramentów”. – Bez sakramentu chrztu św. innych sakramentów nie da się przyjąć. Chrzest stanowi bramę w drodze do Boga – to jest wyjście z pogaństwa, otrzymanie godności dziecka Bożego. To jest to, że człowiek przez decyzję swoich rodziców chce, by jak najszybciej rozkwitało w nim życie Boże. Chrzest jest nam potrzebny, ale jawi się pytanie po co był chrzest Chrystusowi, który nie miał grzechów. Postawa Jezusa pokazuje, że Bóg chce wejść w kondycję naszego świata, naszego życia, naszej cielesności. Chce nas nade wszystko uświęcić – mówił ks. Sałowski. Zwrócił następnie uwagę na prześladowania chrześcijan, które mają miejsce we współczesnym świecie. Nie tylko krwawe prześladowania, ale również te w wymiarze dyskryminowania w życiu publicznym, społecznym, ekonomicznym. – Świat bardzo często nie liczy się z tym, co Bóg chrześcijan ma do powiedzenia, co oferuje Jezus Chrystus – mówił kustosz sanktuarium.

Reklama

Na pytanie czym jest dla parafii ustanowienie sanktuarium kościołem stacyjnym w Jubileuszowym Roku św. Jakuba, ks. Sałowski odpowiedział: – Pierwsze słowo, które się nasuwa, to wyróżnienie. Jest wielkie wyróżnienie, zadowolenie, zaszczyt. Ale jest też druga strona – z powodu pandemii nie mamy możliwości pełnego wykorzystania tego wyróżnienia, ponieważ na chwilę obecną nie możemy nic zaplanować. Dlatego zapraszam chociaż w niedzielę, kiedy ludzie mają więcej czasu, by przyjeżdżali na Sumę, ponieważ tutaj każdego dnia można uzyskać odpust. I to jest to wielkie wyróżnienie dla nas.

Gotycka świątynia pw. św. Jakuba, znajdująca się na szlaku Via Regia Camino, znana jest z zachowanych średniowiecznych polichromii, dzięki którym nazywana jest śląską Sykstyną. Należy nadmienić, że w okolicach Brzegu występuje wiele gotyckich kościołów, w których można odnaleźć malarstwo ścienne. Małujowicka świątynia jawi się wśród nich jako najwspanialszy element Szlaku Polichromii Brzeskich. W 2016 r. decyzją abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego ustanowiona została Diecezjalnym Sanktuarium św. Jakuba. Uroczyste erygowanie i wprowadzenie relikwii św. Jakuba Apostoła miało miejsce 25 września 2016 r. Są to relikwie I stopnia. Od niedawna w domu parafialnym znajduje się też kaplica z relikwiami św. Andrzeja Boboli. 8 grudnia 2020 r. odbyło się jej poświęcenie i instalacja relikwii. Fundatorami kaplicy są Wojownicy Maryi.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: odmowa Komunii św. dla Joe Bidena zgodna z kościelnymi przepisami

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wiceprezydent

komunia święta

odmowa

davideucaristia/pixabay.com

Odmowa udzielenia Komunii św. byłemu wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi była zgodna z kościelnymi przepisami. Polityk Partii Demokratycznej, który chce walczyć o urząd prezydenta w wyborach w 2020 r. od lat wspiera aborcję.

W niedzielę 27 października uczestniczył w Mszy św. w kościele św. Antoniego we Florence w stanie Karolina Południowa. Gdy chciał przyjąć Komunię, ks. Robert Morey odmówił mu jej udzielenia. Zrobił to zgodnie z obowiązującymi od 2004 r. zasadami miejscowej diecezji Charleston, stanowiącymi, że politykom wspierającym aborcję należy odmówić Komunii, gdyż w ten sposób „publicznie współpracują ze złem”. Ma to na celu zarówno „ochronę świętej godności sakramentu ołtarza”, jak i troskę o „zbawienie grzeszników”.

CZYTAJ DALEJ

Ciężki przebieg COVID może wynikać z zakażenia mózgu przez SARS-CoV-2

2021-01-21 07:31

[ TEMATY ]

mózg

koronawirus

COVID‑19

COVID

Adobe.Stock

Wniknięcie koronawirusa SARS-CoV-2 przez nos może prowadzić do szybkiego zaatakowania mózgu i pojawienia się uciążliwych objawów - wykazali naukowcy z USA dzięki badaniu prowadzonemu na myszach. Działo się tak nawet, kiedy płuca "oczyściły" się już z wirusa.

Specjaliści z Georgia State University na łamach pisma „Viruses” przedstawili informacje, które pozwalają lepiej zrozumieć obecność różnorodnych, w tym ciężkich objawów choroby COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Ryś: gdy pełnisz wolę Bożą – jesteś krewnym Jezusa!

2021-01-26 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Porannej Mszy Świętej celebrowanej w kaplicy domu biskupów łódzkich w święto świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, który zachęcił uczestniczących w liturgii w kaplicy - jak dzięki transmisji on-line - do pełnienia woli Bożej – do czego zachęcają nas teksty dzisiejszej liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję