Reklama

Kościół

Zastawił się za Chrystusa i Kościół. Rocznica nominacji kardynalskiej Prymasa Tysiąclecia

Dzisiaj mija 68 lat od momentu, kiedy papież Pius XII na konsystorzu w Rzymie nadał godność kardynalską prymasowi Polski abp. Stefanowi Wyszyńskiemu.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Reprodukcja: Łukasz Krzysztfka

Ceremonia wręczenia prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez papieża Piusa XII w Watykanie kapelusza kardynalskiego (18 maja 1957 r.).

Ceremonia wręczenia prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez papieża Piusa XII w Watykanie kapelusza kardynalskiego (18 maja 1957 r.).

Rok 1953 był czasem, w którym wzmogło się w kraju prześladowanie Kościoła. Ograniczano jego wolność, podstawowe prawa do bytu i pracy. Władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej odmówiły paszportu nowo mianowanemu kardynałowi, który miał pojechać do Rzymu na konsystorz.

W Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie kreowania 24 nowych kardynałów z całego świata Pius XII w swoim przemówieniu nawiązał do nieobecności na uroczystości kard. Wyszyńskiego: „Przed kilku dniami czcigodny nasz Brat Stefan kardynał Wyszyński, arcybiskup Gniezna i Warszawy, powiadomił nas krótką depeszą, że nie może przybyć do tego ukochanego miasta, chociaż tego gorąco pragnął. Powody jego nieprzybycia dotąd nie są nam znane, pomimo to jest rzeczą całkowicie pewną i pragniemy, aby wszyscy o tym wiedzieli, że gdy zdecydowaliśmy się podnieść arcybiskupa Wyszyńskiego do godności kardynalskiej, uczyniliśmy to nie tylko dlatego, by dać pełnię uznania arcybiskupowi tak bardzo zasłużonemu dla Kościoła, ale również dlatego, by dać tak wysokie uznanie i świadectwo naszej gorącej i zawsze żywej ojcowskiej miłości dla najszlachetniejszego Narodu Polskiego, który na kartach historii chrześcijaństwa wypisał nawet w trudnych i burzliwych czasach rozdziały jaśniejącej chwały”.

W czasie kiedy w Watykanie trwał konsystorz, w Domu Arcybiskupów przy ul. Miodowej w Warszawie prymas Polski przyjmował homagium od arcybiskupów, biskupów, kapituły gnieźnieńskiej i warszawskiej oraz licznie przybyłego duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Podziel się cytatem

Reklama

Wśród nich m.in. od abp. Antoniego Szlagowskiego, biskupów: Antoniego Baraniaka, Zygmunta Choromańskiego, Michała Klepacza, Karola Niemiry, Antoniego Pawłowskiego i Tadeusza Zakrzewskiego, który zabrał głos w imieniu przybyłych i wyraził słowa oddania i posłuszeństwa wobec nowo mianowanego kardynała.

Ks. inf. Hieronin Goździewicz, sekretarz prymasa Wyszyńskiego, w swoich notatkach zapisał, że abp Wyszyński pod koniec 1952 r. poufnie dowiedział się, że rząd po omówieniu w Moskwie sprawy ze Stalinem zdecydował się dokonać aresztowania prymasa Polski w styczniu 1953 r. Do aresztowania jednak nie doszło z powodu nominacji kardynalskiej abp Wyszyńskiego. „Rząd zdecydował się przesunąć aresztowanie na później. Nie pozwolono jednak nominatowi na wyjazd do Rzymu. Z tej przyczyny nie mógł on udać się na uroczystość kreowania przez Ojca Świętego nowo mianowanych kardynałów i osobiście przyjąć z rąk papieża kapelusza kardynalskiego. Uniemożliwienie kard. Wyszyńskiemu wyjazdu do Rzymu wywołało w całym świecie katolickim oburzenie i liczne protesty szeregu wybitnych osobistości. Nawet sam papież na uroczystym zebraniu kardynałów potępił ten akt ograniczenia prawa wolności religijnej i publicznie zaprotestował przeciwko takiemu bezprawiu”.

Ingerencje władz państwowych w sprawy Kościoła coraz bardziej przybierały na sile. Rząd, po zlikwidowaniu opozycji politycznej, poczuł się na tyle silny, że uznał za stosowne przejść mimo zawartego porozumienia do ostrej walki z Kościołem. Nastąpiły aresztowania biskupów i księży. Władze państwowe chciały uzależnić od siebie duchowieństwo oraz decydować o obsadzaniu stanowisk kościelnych. Aresztowany i więziony przez trzy lata w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy kard. Wyszyński nie mógł pojechać do Rzymu, aby odebrać kapelusz kardynalski.

Reklama

Stało się to możliwe dopiero w maju 1957 r., w czasie podróży do Ojca Świętego „ad limina”. 14 maja papież Pius XII przyjął na audiencji prymasa Polski z delegacją Episkopatu w prywatnej bibliotece papieskiej. Mówił o bólu z powodu uwięzienia prymasa i polskich biskupów. Na podstawie relacji samego kard. Wyszyńskiego oraz ks. Władysława Padacza, kapelana prymasa, dowiadujemy się, jak przebiegała audiencja. Kard. Wyszyński podziękował Ojcu Świętemu za zrozumienie, przedstawił przyczyny swego aresztowania, wyjaśnił motywy podpisania przez biskupów Choromańskiego i Klepacza ślubowania na wierność PRL. Później wyraził swoje nadzieje związane z reformami październikowymi i zaprezentował papieżowi program Wielkiej Nowenny jako bezpośrednie przygotowanie do milenium chrztu Polski. Prymas wręczył Ojcu Św. tekst Ślubów Jasnogórskich Narodu w tłumaczeniu łacińskim, a także hostie sporządzone z ziarenek pszenicy, które ofiarowały dzieci Jasnej Górze 3 maja jako symbol swoich dobrych uczynków. Na zakończenie kard. Wyszyński złożył sprawozdanie z sytuacji Kościoła w Polsce.

W czasie audiencji Pius XII pobłogosławił kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, pędzla prof. Leonarda Torwirta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wyruszyła w czasie Wielkiej Nowenny na wędrówkę po wszystkich polskich parafiach.

W sposób uroczysty z rąk Ojca Świętego kapelusz kardynalski prymas Stefan Wyszyński otrzymał18 maja. Podczas ceremonii Pius XII podniósł z klęczek kard. Wyszyńskiego, objął za ramiona i złożył pocałunek pokoju. Następnie papież włożył prymasowi Polski na głowę biret kardynalski, kapucę, cappa magana, czyli ozdobną kapę, i dopiero na nią kapelusz kardynalski. Wypowiedział przy tym po łacinie formułę: „Na chwałę Boga Wszechmogącego, dla świetności świętej Stolicy Apostolskiej przyjmij ten czerwony kapelusz – symbol szczególnej godności kardynalskiej – na znak, że dla wywyższenia Stolicy Świętej, dla pokoju i ładu wśród ludów chrześcijańskich, dla wzrostu i zachowania Kościoła Rzymskiego masz się okazać nieustraszonym aż do wylania krwi, nie wyłączając nawet śmierci”.

Po wygłoszeniu formuły Pius XII wręczył prymasowi Polski pierścień kardynalski z wygrawerowanymi po wewnętrznej stronie głowami apostołów Piotra i Pawła. Następnie dokonał dwukrotnego nakreślenia znaku krzyża na ustach kardynała: zamknięcia i otwarcia ust. Oznacza to przekazanie tajemnic Kościoła i udzielanie prawa głosu na konsystorzach i kongregacjach watykańskich.

Po krótkiej chwili Ojciec Święty dodał od siebie: „Każdemu kardynałowi to mówię, tak zalecam. Tobie, mój bracie, raczej powinienem powiedzieć: ten kapelusz kardynalski należy ci się jako nagroda za to, że aż do męczeństwa zastawiłeś się za wiarę, za Chrystusa i za Kościół”.

Pod koniec uroczystości papież przyznał prymasowi Polski kościół tytularny Santa Maria in Trastevere na Zatybrzu, który jest najstarszą bazyliką maryjną w Rzymie.

Kard. Stefan Wyszyński brał udział w czterech konklawe: w 1958, 1963 oraz w sierpniu i październiku 1978 roku.

Stolica Apostolska dokonała nominacji kardynalskiej abp. Wyszyńskiego bardzo szybko, zważywszy na realia watykańskie. Było to wyrazem poparcia Watykanu dla linii postępowania prymasa Polski i zaufania, jakim Pius XII darzył polskich biskupów z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele.

2021-01-12 07:46

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tablet dla dzieci trędowatych

Dzieci osób trędowatych już na starcie skazane są na przegrane życie. Od najmłodszych lat wędrują z rodzicami, aby użebrać na kawałek chleba. Są wykorzystywane do różnych posług, a nawet posuwają się do nielegalnego zarobkowania. W czasie pandemii dotyka ich jeszcze mocniej wykluczenie edukacyjne. My możemy im pomóc!

Od 30 lat osobami trędowatymi w Indiach opiekuje się warszawianka – dr Helena Pyz. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Później pracowała w przychodniach rejonowych w stolicy. W latach 80. angażowała się w organizowanie NSZZ „Solidarność” w środowisku medycznym, pełniła funkcję przewodniczącej komisji zakładowej związku w zakładzie opieki zdrowotnej na Woli. Od 1971 należy do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję