Reklama

Świat

Japonia: stan wyjątkowy w Kościele w Tokio

Znacznie spada udział wiernych we Mszach w rejonie Tokio, gdzie w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 władze wprowadziły w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy. Potrwa on do 7 lutego. Obejmuje obszar trzech diecezji, zamieszkanych przez ponad 170 tys. wiernych, przy czym ponad połowę z nich stanowią cudzoziemcy.

[ TEMATY ]

Japonia

COVID‑19

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni w stolicy i w przylegających do niej prefekturach nie mają prawie wcale możliwości uczestniczenia we Mszy w dni powszednie, ale również w niedziele jest to bardzo utrudnione. Dużo mniejszą obecność wiernych w Eucharystii można było zauważyć już w Boże Narodzenie i w Nowy Rok.

Rząd japoński ogłosił stan wyjątkowy w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach po raz drugi. Jest to obszar zamieszkiwany przez ok. 30 mln ludzi. Władze nie wprowadziły żadnych nakazów ani zakazów, ale wezwały przedsiębiorców do skrócenia działalności do godz. 20:00, a mieszkańców do niewychodzenie z domów po tej godzinie. W wychowywanym w karności społeczeństwie większość ludzi uważa te polecenia jako obowiązek. Normalnie funkcjonują sklepy, działają przedszkola i szkoły, a udział w imprezach na powietrzu, np. w meczach, został ograniczony do połowy uczestników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Władze polityczne nakazują zachowywanie wymaganych odległości między ludźmi, ale nie nałożyły obostrzeń na działające w rejonie Tokio kościoły. Dodatkowe obostrzenia dotyczące sprawowania Eucharystii i uczestniczenia w niej wprowadziły władze kościelne. Powołując się na hasło „Chrońmy każde życie” arcybiskup stolicy Tarcisio Isao Kikuchi zwolnił wszystkich wiernych z obowiązku uczestniczenia w niedzielnych Mszach św. Zakazał udziału w liturgiach w kościołach innych parafii, nawet gdy są tam wolne miejsca. W wielu kościołach na Msze niedzielną przychodzi od 10 do 20 osób, czyli dużo mniej niż jest to możliwe. Proboszczowie niektórych kościołów namawiają wręcz do nieuczestniczenia w niedzielnej Mszy św., do modlitwy w domu i udziału w Eucharystii przez internet.

W kościele Yurigaoka w Kawasaki, po raz drugi w ciągu 11 miesięcy odwołano w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego wszystkie Msze św., również niedzielne. Dotychczas wierni mogli tam uczestniczyć w Eucharystii tylko w jedną niedzielę miesiąca, a na Msze w dni powszednie przychodziło 4-5 wiernych. W większości kościołów wstrzymano wszystkie spotkania modlitewne i nauki, choć brało w nich udział kilka osób. W kościele Seijo w Tokio do końca marca z pięciu do trzech ograniczono ilość Mszy św. niedzielnych i sprawowanych w tygodniu. W stołecznej świątyni św. Ignacego od lutego nie ma Mszy w dni powszednie, a na Mszę niedzielną trzeba się zapisać.

2021-01-14 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pocovidowa ścieżka zdrowia

Pierwsza w Polsce specjalna trasa dla osób, które wracają do zdrowia po przebytej chorobie COVID-19, została otwarta w Polanicy-Zdroju.

Pocovidowa ścieżka zdrowia składa się z dwóch tras – łatwiejszej i trudniejszej. – Ćwiczenia na tej specjalnej trasie są tak dobrane, że każdy może z nich skorzystać – wyjaśnia olimpijka Monika Pyrek, która wzięła udział w realizacji ścieżki. – Można sobie zrobić nawet taki sprawdzian: zacząć od łatwiejszej, później przejść na trudniejszą i samemu zobaczyć, jak kondycja wzrasta – dodaje światowej sławy tyczkarka.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Papież wszedł na pokład statku Szkoła Pokoju dla młodzieży z wielu krajów

2025-10-17 17:35

[ TEMATY ]

młodzież

statek

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Papież spotkał się z młodzieżą, która uczestniczyła w rejsie MED 25.

Papież spotkał się z młodzieżą, która uczestniczyła w rejsie MED 25.

Papież Leon XIV wszedł w piątek na pokład statku Szkoła Pokoju, który zacumował w porcie w nadmorskiej dzielnicy Rzymu, Ostia. Statek Bel Espoir z młodzieżą z wielu krajów odbywa rejs po Morzu Śródziemnym.

Na pokładzie jednostki są od 1 marca młodzi ludzie z Libanu, Syrii, Egiptu, Maroka, Tunezji, Jordanii, Hiszpanii, Francji, Grecji i Włoch, a także Palestyńczycy.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: lichwa to grzech, który rzuca na kolana

2025-10-18 14:25

[ TEMATY ]

lichwiarstwo

Leon XIV

vatican media

Tylko bezinteresowność ma taką moc, by objawić nam sens naszej ludzkiej natury. Gdy dominuje pogoń za zyskiem, inni przestają być dla nas ludźmi - nie mają już twarzy, stają się jedynie przedmiotami do wykorzystania; i w ten sposób traci się również samego siebie i własną duszę. Nawrócenie osoby, która dopuściła się lichwy, jest równie ważne jak bliskość wobec tych, którzy cierpią przez lichwę - wskazał Papież w przemówieniu do członków Krajowej Rady ds. Przeciwdziałania Lichwie.

Papież podziękował za - trzydziestoletnie już - zaangażowanie na rzecz przeciwdziałania problemowi, który wpływa na życie wielu osób i rodzin w sposób druzgocący. „Zjawisko lichwy odnosi się do problemu zepsucia ludzkiego serca” - wskazał Leon XIV. Dodał, że jest to „bolesna i stara historia, potwierdzona już w Biblii”; głos proroków potępiał lichwę, tak samo jak wszelkie rodzaje wyzysku i niesprawiedliwości wobec ubogich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję