Reklama

Kościół

Kongres Rodzin Polonijnych: "Idź, odbuduj mój Kościół domowy!"

Z inicjatywy Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w sobotę 16 stycznia odbędzie się kolejny już Kongres Rodzin Polonijnych online, tym razem pod hasłem "Idź, odbuduj mój Kościół domowy!". Specjaliści od formacji małżeństw i rodzin, również w specyficznych, emigracyjnych warunkach, wskażą drogę rozwoju i naprawy rodziny, inspirując się szczególnie nauczaniem św. Jana Pawła II. Zaproszenie skierowane jest do każdej emigracyjnej rodziny, a zgłoszenia przyjmowane są do 14 bm.

2021-01-14 08:18

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe.Stock

Program wydarzenia obejmuje zarówno teorię, jak i porady praktyczne. Kongres skierowany jest nie tylko do małżeństw i rodzin, żyjących poza Polską, w tym również do tych, które emigracja rozdzieliła, ale dotyczy również ludzi, przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa, a także duszpasterzy, podejmujących posługę na rzecz małżeństwa i rodziny. Tematyka kongresu uwzględnia również specyfikę różnych krajów zamieszkania.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział m.in.:

Reklama

„Temat tego kongresu brzmi: «Idź i odbuduj mój Kościół domowy», jest to bezpośrednie nawiązanie do słów, które św. Franciszek usłyszał od Jezusa, i które sprowokowały go do tego, żeby założyć zgromadzenie zakonne i podjąć dzieło reformy Kościoła. My chcemy odbudowywać «Kościół domowy», to jest określenie rodziny, które sięga swoimi początkami pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy rodzinę nazywano właśnie «Kościołem domowym». W rodzinie, podobnie jak w Kościele, powinno się dokonywać dzieło nauczania, wychowania w duchu chrześcijańskim, uświęcania, ale również towarzyszenia sobie nawzajem”.

W listopadzie 2020 r. odbył się 2. Kongres Rodzin Polonijnych online, gromadząc uczestników z blisko 20 krajów. Jest to spotkanie, które konsoliduje ludzi polskiego pochodzenia, zaangażowanych w pracę na rzecz rodziny na całym świecie. Pozwala nawiązać współpracę w poczuciu przynależności do kultury życia. Niekiedy stan wyobcowania bywa tak silny, że możliwość poznania ludzi o chrześcijańskim, katolickim światopoglądzie staje się bezcenna.

Docenianie roli tradycyjnego małżeństwa, świadome budowanie domu na obczyźnie, który nie odcina się od polskiej kultury i tożsamości, odnalezienie się w wielokulturowych, obyczajowo bardzo liberalnych społeczeństwach, pomoc w rozwiązywaniu trudności oraz pogłębianiu relacji w małżeństwie i rodzinie – to zagadnienia podejmowane w czasie tych spotkań.

Reklama

Jednym z gości zbliżającego się kongresu będzie ks. dr Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który opowie o rodzinie w kontekście jej pierwszorzędnej roli, jeśli chodzi o przyszłość i drogę Kościoła. Z kolei znany z przenikliwości oceny kondycji współczesnego człowieka ks. dr Marek Dziewiecki (KUL, Lublin) scharakteryzuje najlepszą drogę do szczęścia dla małżonków.

„Jak odbudować relacje, gdy w małżeństwie zamieszka szakal – czas wprowadzić żyrafę” – to z kolei temat wypowiedzi prof. dr hab. Marii Ryś (UKSW, Warszawa), która w nagraniu zamieszczonym w serwisie You Tube tak zaprasza do udziału w 3. Kongresie Rodzin Polonijnych online:

„O tym, że mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kryzys ten wynika z problemów wewnątrz samej rodziny, z rozluźnienia więzi rodzinnych, z poczucia braku zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb miłości, kontaktu i akceptacji przy równoczesnym «nadzaspokajaniu» różnych potrzeb materialnych. Kryzys ten wynika także z braku właściwego porozumiewania się w rodzinie, często z obniżonego, mocno skrywanego poczucia własnej wartości, ale także z bardzo wielu uwarunkowań zewnętrznych. Z różnego typu ideologii, panujących mód, zbyt wielkiego zaangażowania w nowe osiągnięcia technologiczne itd.

Odpowiedzią może być próba wypracowania dróg pomocy rodzinom, małżeństwom i stąd hasło kongresu: «Idź, odbuduj mój Kościół domowy». Aby zabrać się do dzieła odbudowy, potrzebna jest odwaga zmierzenia się z trudnościami, ale także odwaga wypracowywania sposobów odbudowy. Żeby odbudowywać, trzeba wiedzieć, w jakim kierunku. Kongres Rodzin Polonijnych ukaże ten kierunek, wskazany przez Jana Pawła II, który nazywany jest «Papieżem rodzin».

Myślę, że w tym odbudowywaniu bardzo może pomóc nam patron tego roku: św. Józef, który jest patronem wielu budów i odbudowy Kościoła domowego także. Ważną postacią jest Matka Teresa z Kalkuty, także wielka obrończyni rodzin. «Jeśli kiedyś będę świętą, będę patronką od ciemności» – mówiła. Czy kryzys w małżeństwie, rodzinie nie jest ciemnością? Jeśli mamy patronkę od rozświetlania tych ciemności, czy nie warto sięgnąć po jej pomoc? Myślę, że wiele osób, które będą uczestniczyć w kongresie, ma swoich ulubionych świętych: św. Ritę, Joannę Berettę Molla czy Stanisławę Leszczyńską, położną, która w obozie koncentracyjnym uratowała ponad trzy tysiące dzieci”.

Ponadto wśród tematów kongresu są m.in. ratowanie trudnych małżeństw sakramentalnych oraz uruchomienie sakramentu małżeństwa, a także funkcjonowanie poradni rodzinnych na emigracji, na podstawie Anglii, Niemiec, Włoch i Francji.

Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski i Akt Zawierzenia Świętej Rodzinie. Współorganizatorami kongresu są: Instytut Studiów nad Rodziną im. abpa K. Majdańskiego w Łomiankach; Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. dr med. J. Rötzera w Warszawie, Instytut Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii w Londynie (IPAK), Familiaris – Poradnia PMK w Niemczech.

Więcej informacji i zapisy: www.emigracja.episkopat.pl .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„October Baby” - dla każdego!

Niedziela sosnowiecka 11/2013, str. 8

[ TEMATY ]

film

rodzina

Archiwum dystrybutora filmu

Plakat promujący film

Plakat promujący film

9 marca w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu ruszyła 4. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR), prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich dla umocnienia rodzin w wymiarze duchowym, moralnym i społecznym. Uczestnicy spotkania obejrzeli film „October Baby”, po czym miała miejsce dyskusja pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Ten film warto obejrzeć! 19 lutego rozpoczęła się – organizowana przez Stowarzyszenie KoLiber, w ramach projektu pro-life „KoLiber dla życia” – druga tura projekcji filmu „October Baby” w Polsce. Pokazy, które zakończą się 20 maja, kierowane są przede wszystkim do młodych ludzi, wkraczających w dorosłość, zaczynających kształtować swoje poglądy. Film jednak powinni obejrzeć wszyscy, bez względu na wiek.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

2021-01-22 17:13

[ TEMATY ]

pogrzeb

bp Adam Dyczkowski

bp Antoni Stankiewicz

Episkopat/red

Bp Stankiewicz/Bp Dyczkowski

Bp Stankiewicz/Bp Dyczkowski

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 stycznia Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Liturgii będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga (metropolita szczecińsko-kamieński), a homilię wygłosi bp Paweł Socha. Po Mszy św. trumny kondukt pogrzebowy przejedzie w asyście policji do katedry gorzowskiej i tam nastąpi złożenie ciał biskupów w krypcie katedralnej.

Ponadto we wtorek 26 stycznia o godz. 11.00 w sanktuariach w Rokitnie i w Grodowcu będą odprawiane Msze św. w intencji Zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Serce w Serce z Jezusem

2021-01-26 18:25

[ TEMATY ]

serce

Jezus

transmisja online

materiał praoswy

Serce w Serce z Jezusem

Serce w Serce z Jezusem

Profeto wznawia ewangelizacyjne spotkania z cyklu „Serce w Serce z Jezusem”, ale wyłącznie w formie on-line. Msze św. z modlitwą o uzdrowienie z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach w ostatnie wtorki miesiąca transmitowane będą na antenie Radia Profeto i on-line na kanale Profeto w serwisie YouTube.

Link do transmisji: Zobacz

Najbliższe nabożeństwo odbędzie się we wtorek 26 stycznia o godz. 20.00 i poprowadzą je ks. Michał Olszewski SCJ i ks. Karol Milewski SCJ. Po Mszy św. z homilią zaplanowana jest konferencja, a potem adoracja z modlitwą o uzdrowienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję