Reklama

Kościół

Abp Pizzaballa: pokój w Ziemi Świętej przyniosą inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego

Pozytywne zmiany, pokój i pojednanie między Izraelczykami i Palestyńczykami w Ziemi Świętej może nastąpić tylko dzięki inicjatywom społeczeństwa obywatelskiego. Jest o tym przekonany łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Karol Porwich/Niedziela

Przyznał on jednocześnie, że w tym procesie niewiele oczekuje od polityków. Potrzebni tu są bowiem „politycy silni i przekonani”, a tych obecnie brakuje, napisał hierarcha na łamach aktualnego numeru wydawanego w austriackim Linzu magazynu „Information Christlicher Orient”.

„Teraz jest odpowiedni moment na inicjatywy oddolne. My dostrzegamy, że takie inicjatywy powstają np. w szkołach, w parafiach, czy w innych instytucjach społecznych”, napisał patriarcha. Podkreślił, że decydujące znaczenie mają spotkania osobiste: „Muzułmanie, żydzi i chrześcijanie spotykają się razem, nie chodzi o politykę, nie prowadzą nieskończenie długich i nudnych debat, ale o to, by coś konkretnego wspólnie zrobić”.

Reklama

Jako przykład patriarcha wymienił takie inicjatywy, jak projekt „Ręka w rękę”, organizacja szkół mieszanych dla Izraelczyków i Palestyńczyków, czy „Dzieci bez granic”, w którym chodzi o to, aby najmłodsi członkowie obu narodów razem grali w piłkę nożną. Inna inicjatywa, to „Commander’s for Israel’s Security”, skupiająca ponad 200 emerytowanych oficerów izraelskich do generałów włącznie, którzy wspólnie ze swymi palestyńskimi kolegami opracowują projekty bezpieczeństwa.

Inne przykłady, to grupy nauczycieli żydowskich i arabskich współpracujących nad nowym ujęciem podręczników historii i geografii. Ponadto w Hebronie grupa kobiet muzułmańskich angażuje się w akcje przeciwko przemocy.

Patriarcha zdaje sobie sprawę, że w bliskim czasie nie będzie pokoju w Ziemi Świętej, „gdyż zbyt wiele krzywd nie zostało jeszcze odpokutowanych i zbyt wiele ran jeszcze się nie zagoiło”. Niemniej jednak uważa, że te inicjatywy mogą stworzyć nowe, pozytywne relacje i od podstaw zainicjować nowe procesy.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Pizzaballa od grudnia 2020 roku jest nowym patriarchą Jerozolimy – głową Kościoła rzymskokatolickiego w Izraelu, Palestynie, Jordanii i na Cyprze. Mniejszość chrześcijańska w regionie musi walczyć z wieloma wyzwaniami, sytuacja polityczna jest tylko jednym z wielu problemów. Mimo to patriarcha jest przekonany, że „chrześcijanie pozostaną”.

Jednocześnie zaapelował do chrześcijan na całym świecie, aby podejmować pielgrzymki do Ziemi Świętej, gdy tylko to będzie możliwe. „Pielgrzymki chrześcijańskie dają pracę i dochody wielu miejscowym chrześcijanom. Dzięki tej pracy wiele rodzin może żyć godnie. Przyjmowanie milionów pielgrzymów pozwala też doświadczyć powszechności Kościoła i daje możliwość dotknięcia tego Kościoła w Jerozolimie”, stwierdził patriarcha.

Podziel się cytatem

Magazyn „Information Christlicher Orient” wydawany jest przez Inicjatywę Chrześcijański Orient w Linzu. Celem tego austriackiego dzieła pomocy jest wspieranie licznych projektów prowadzonych przez Caritas w Jerozolimie, która podlega Patriarchatowi Łacińskiemu.

2021-01-28 20:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Wielkanocne ordynariuszy Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

życzenia

Wielkanoc

Fotolia.com

Z okazji świąt Wielkanocnych ordynariusze Ziemi Świętej skierowali do wiernych wspólny ekumeniczny list, w którym dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego.

Dzieląc się radosną nowiną Zmartwychwstania Pańskiego, ordynariusze Ziemi Świętej podkreślają, że Chrystus zmartwychwstał w Jerozolimie i stąd posłał swoich uczniów na cały świat. Jerozolima, będąc miastem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest światłem nadziei i życia. Pusty grób nieustannie przypomina o wydarzeniach, które miały miejsce w świętym mieście i wokół niego. Jezus przyszedł, aby ofiarować obfite życie, w którym grzech i śmierć zostały pokonane. Jerozolima, miasto życia jest także miastem pokoju i pojednania. Z tego też względu hierarchowie zwracają uwagę, że należy utrzymać wieloreligijny i wielokulturowy status świętego miasta i zachęcają do ciągłej modlitwy o trwały pokój zarówno w Jerozolimie jak i na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję