Reklama

Niedziela w Warszawie

Najgłębsza wolność to poświęcenie się Bogu

Bp Michał Janocha przewodniczył w archikatedrze warszawskiej Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

We Mszy św. uczestniczyli ojcowie, bracia i siostry zakonne, a także przedstawiciele instytutów świeckich i innych form życia konsekrowanego. Posługiwali alumni seminarium duchownego księży pallotynów z Ołtarzewa. Na początku Eucharystii biskup poświęcił gromnice.

W kazaniu bp Janocha przypomniał, że ofiarowanie Jezusa w świątyni odnosi nas także do poświęcenia w dzieciństwie Maryi w świątyni. Ofiarowanie jest dla współczesnego świata pojęciem brzmiącym obco i egzotycznie. – Świat, który traci Boga i międzyludzkie więzi, pyta dzisiaj: Komu się poświęcać? Po co się ofiarowywać? Idzie o moją rację, przyjemność, przewagę – mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Hierarcha podkreślił, że w poświęceniu się Bogu wyraża się najgłębsza zależność człowieka od Stwórcy. – Czy przypadkiem z tego wielkodusznego ofiarowania siebie Bogu czegoś nie zabieram dla siebie? – pytał kaznodzieja. Wskazał, że drugą nazwą święta Ofiarowania Pańskiego jest Spotkanie. – Oto spotkanie Boga i Jego świątyni. Przedziwny Bóg, który w postaci małego Dziecka przychodzi do świątyni. Jest to zapowiadane przez proroków spotkanie Mesjasza ze swoim ludem – zaznaczył bp Janocha i dodał, że na spotkanie z Jezusem wychodzi dwoje staruszków – Symeon i Anna. Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka o tym, że najważniejsze rzeczy dzieją się na peryferiach. To spotkanie z Mesjaszem jest udziałem każdego na tyle, ile jest w nas oczekiwania, modlitwy i otwartości.

Bp Janocha wskazał również, że cichą bohaterką dzisiejszego święta jest Maryja, która w milczeniu słucha. W Jej życiu dopełnia się ofiarowanie. – Bóg objawia nam powoli swoje zamiary i uczy nas ofiarowania oraz oczekiwania – podkreślił kaznodzieja i dodał, że osoby konsekrowane są jak świece i kadzidło, które muszą się spalić dla Jezusa. – Świeca i kadzidło zapowiadają Hostię, która musi zostać spożyta, aby nic z niej nie zostało – zaznaczył biskup.

Reklama

- W życiu zakonnym doświadczacie najgłębszej wolności. Jest ona wartością, która przyciąga i porusza wszystkich. Najgłębsza wolność jest w ofiarowaniu. Życie zakonne zapowiada rzeczywistość po drugiej stronie – podkreślił bp Janocha.

W czasie Mszy św. obecne w archikatedrze warszawskiej osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby czystości, ubóstwa oraz posłuszeństwa.

2021-02-02 17:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Janocha: Polska to system wartości, w imię którego żyły i umierały pokolenia

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Janocha Michał

Marcin Żegliński

W intencji bohaterów sprzed 75 lat i mieszkańców stolicy modlono się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Mszy św. polowej przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

W homilii podkreślił, że Polska to więcej niż wiara, niż język, niż etnos, to także więcej niż terytorium, które ulegało nieustannym zmianom. - Polska to etos i eidos, to system wartości, a przede wszystkim pewna wizja, pewna idea, w imię której żyły i umierały koleje pokolenia, przy wszystkich różnicach, które je dzieliły – powiedział bp Janocha.

CZYTAJ DALEJ

„Scire Christum". 25-lecie sakry biskupiej abp Marka Jędraszewskiego

2022-06-30 00:25

Biuro Prasowe AK

29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie abp Marek Jędraszewski otrzymał w poznańskiej katedrze

29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie abp Marek Jędraszewski otrzymał w poznańskiej katedrze

    7 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. Marka Jędraszewskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. 29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie otrzymał w poznańskiej katedrze.

    Dewiza „Scire Christum” nawiązuje do słów św. Pawła, który w Liście do Koryntian pisze: „Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego (1Kor2,2). W jednej z rozmów metropolita krakowski zaznaczał, że zgodnie z pewnymi regułami heraldyki, zawołanie biskupie powinno mieć co najmniej dwa, najwięcej cztery słowa, zaś najlepiej trzy. – Kiedy przyjmowałem święcenia biskupie trwał czas przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, a 1997 rok z woli Jana Pawła II był rokiem Chrystusa. Tak więc jedno współbrzmiało z drugim. Oprócz tego byłem wtedy profesorem na uniwersytecie, na wydziale teologicznym, więc nauczanie innych wpisywało się w to, co dotychczas czyniłem jako nauczyciel akademicki. „Scire Christum” wyraża niewątpliwie to, co chcę jako biskup urzeczywistniać – sam poznawać Chrystusa i uczyć innych, co to znaczy być blisko Chrystusa, poznając i kochając Go – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli rozpocznie się już jutro na Jasnej Górze

2022-06-30 17:11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciele

Karol Porwich/Niedziela

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze. Będzie okazją do przybliżenia, ogłoszonej w marcu patronką polskich pedagogów, bł. Natalii Tułasiewicz. Dwudniowe spotkanie zainauguruje poświęcone jej sympozjum. Błogosławiona to także jasnogórska pątniczka i czcicielka Matki Bożej.

Bł. Natalia Tułasiewicz polonistka, nauczycielka i poetka. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową. W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją i torturowano w Hanowerze, potem w Kolonii. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Tam nie ustawała w misji ewangelizacyjnej. 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano ją do stracenia, a 31 marca zabrano ją do gazu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję