Reklama

Wiadomości

Marek Jurek: rezolucja PE to wywieranie presji na państwa Unii, które chronią życie

[ TEMATY ]

życie

BOŻENA SZTAJNER

Środowiska skrajnie lewicowe w Parlamencie Europejskim chcą wywierać polityczną presję na tę resztkę państw UE, które szeroko, jak Malta i Hiszpania, lub przynajmniej częściowo jak Polska, chronią życie poczęte – powiedział w poniedziałek Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej podczas konferencji prasowej przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Jutro w Parlamencie Europejskim ma się odbyć głosowanie nad projektem rezolucji uznającej aborcję za podstawowe prawo człowieka.

Projekt rezolucji wzywającej kraje Unii do rygorystycznego przestrzegania całego pakietu postulatów ideologii gender, m.in. do zapewnienia młodzieży usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, dostępnych bez zgody i wiedzy rodziców lub opiekunów, przygotowała Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia.

Reklama

- Środowiska skrajnie lewicowe w Parlamencie Europejskim chcą poprzez tę rezolucję wywierać polityczną presję na tę resztkę państw UE, które szeroko, jak Malta i Hiszpania lub przynajmniej częściowo jak Polska, chronią życie poczęte. Chcą doprowadzić do tego, aby w całej UE powszechne stało się przekonanie, że aborcja jest prawem człowieka, a państwa członkowskie mają obowiązek ją zalegalizować - mówił podczas konferencji Marek Jurek.

Prezes Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że obecne starania lewicowych organizacji stanowią przykład zmasowanej trzeciej fali rewolucji obyczajowej. Pierwszą był atak na tradycyjny model rodziny i małżeństwo, drugą propagowanie konkubinatów na początku lat 80., a obecnie związków partnerskich. Obecna, trzecia fala obejmuje m.in. atak na konserwatywne wartości w wychowaniu dzieci i młodzieży. Przykładem mogą być zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) proponującej traktowanie dziecka od urodzenia jako istoty seksualnej.

- Nie mam wątpliwości, że te działania WHO współbrzmią z postulatami radykalnych ugrupowań lewicowych dążących do zalegalizowania pedofilii. Ugrupowania te często twierdzą, że skoro dziecko może mieć odczucia seksualne, to powinno mieć i doświadczenia - powiedział Jurek. - Apelujemy do rządu Rzeczpospolitej Polskiej, żeby na forum Rady Europejskiej przypomniał, że jeżeli UE na serio chce traktować zasadę zwalczania dyskryminacji, którą wpisała do Traktatu Lizbońskiego, powinna zacząć od zwalczania najbardziej jaskrawej dyskryminacji w naszych czasach, jaką jest aborcjonizm - dodał.

Reklama

Zwrócił się także do Sejmu RP, aby przypomniał członkom Parlamentu Europejskiego, że to ochrona życia jest obowiązkiem państw, bo życie jest prawem człowieka.

Marek Jurek przypomniał też, że Polska w momencie wchodzenia do UE mówiła w tej kwestii jednym głosem. Uchwała akcesyjna przyjęta wówczas przytłaczającą większością głosów przez Sejm stanowiła wyraźnie, że żadne ustalenia międzynarodowe nie mogą naruszać polskiego prawodawstwa w zakresie ochrony życia, rodziny i wychowania. Została ona przyjęta jednogłośnie przez kluby Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przez dużą część posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był to wyraz zgody na istnienie ponadpartyjnego konsensusu narodowego w zakresie nieingerencji UE w sprawy dotyczące fundamentalnych praw obywateli takich jak ochrona życia i wychowanie dzieci zgodne z wartościami wyznawanymi przez rodziców.

- Uważamy, że Sejm powinien dziś przypomnieć stanowisko Polski z 2003 r., zarówno wobec Parlamentu Europejskiego jak i wobec polskiego społeczeństwa - apelował Marek Jurek. - Chociażby dlatego, że było to stanowisko przyjęte w okresie rządu Leszka Millera przez ogromną większość posłów. Szczególny obowiązek ma w tym względzie Platforma Obywatelska, której często zarzuca się wprowadzanie w błąd opinii publicznej. To przecież ta właśnie partia ma zapisaną w programie deklarację, iż "prawo winno ochraniać życie ludzkie, jak to czyni dziś w Polsce ustawodawstwo".

Przyjęcie rezolucji może według Marka Jurka uruchomić niebezpieczny proces polityczny. Choć formalnie rzecz biorąc rezolucja PE nie ma mocy zobowiązującej, może stać się dla Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości argumentem w orzecznictwie, a dla niektórych rządów pretekstem do stopniowego zmieniania prawa.

2013-10-21 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: papież zachęca do obrony życia

[ TEMATY ]

pielgrzymka

życie

motocykliści

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wysłał list do organizatorów Marszu dla Życia, który przejdzie w sobotę ulicami Lizbony. Ojciec Święty zachęcił w nim, aby bronić życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jak poinformował abp Angelo Becciu, substytut ds. ogólnych w watykańskim Sekretariacie Stanu, przesłanie zawarte w papieskim liście to zachęta dla organizatorów wydarzenia i jego uczestników do odnowienia zaangażowania w głoszenie prawdziwych wartości ludzkich, moralnych i duchowych. – Franciszek podkreśla w swoim liście znaczenie dążenia pojedynczych osób, rodzin i całego portugalskiego społeczeństwa do poszukiwania dobra wspólnego, które bazuje na zgodzie, sprawiedliwości i szacunku dla ludzkiego życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział abp Becciu.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję