Reklama

Aktualności

Papież: walka z ubóstwem wymaga nowego modelu rozwoju

Papież Franciszek skierował orędzie do uczestników Forum UNESCO poświęconego wpływowi zmian klimatycznych na ubóstwo. Wirtualne spotkanie odbyło się odbyło się 24 marca. Ojciec Święty zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny zobowiązuje nas do myślenia o dobru wspólnym, a nie tylko o zyskach nielicznych. Podkreślił, że aby skutecznie walczyć ze mianami klimatycznymi i ubóstwem konieczne jest zdefiniowanie nowego modelu rozwoju, który stawia w centrum człowieka. „Tylko w ten sposób będzie można promować dobro wspólne i cywilizację miłości, w której nie ma miejsca na pandemię obojętności i marnotrawstwa” – napisał Papież.

[ TEMATY ]

Franciszek

vatican.va

Zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny, jest dobrą okazją do przejęcia się kruchością naszej planety i kondycją człowieka oraz do wzięcia odpowiedzialności za wspólny dom: poprawy warunków życia najbiedniejszych, zdrowia, transportu, bezpieczeństwa energetycznego i stworzenia nowych możliwości zatrudnienia.

Reklama

Papież podkreślił, że zmiany klimatyczne są problemem bardziej moralnym niż technicznym. „Punkt zwrotny nastąpi tylko wtedy, gdy zainwestujemy w edukację nowych pokoleń i nauczymy je szanować stworzenie” – napisał Franciszek. Słowa Ojca Świętego odczytał ks. Francesco Follo, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji.

„Szczególnie ważne jest, aby młodzi ludzie byli edukowani w zakresie ochrony i szacunku do innych, aby zaangażowali się w promocję nowych nawyków w zakresie produkcji i konsumpcji, w celu stworzenia nowego modelu wzrostu gospodarczego, w którym środowisko i ludzie znajdą się w centrum. Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze zmianami klimatu, musimy działać wspólnie, uwzględniając potrzebę gruntownej rewizji obecnego modelu rozwoju w celu skorygowania jego anomalii i zakłóceń. Zapewnienie konkretnych odpowiedzi na poważne zjawisko globalnego ocieplenia powinno być naszym imperatywem moralnym. Zaniechanie działań będzie miało skutki wtórne, zwłaszcza wśród najuboższych warstw społecznych, które są również najbardziej narażone na te zmiany“ – napisał Papież Franciszek.

2021-03-30 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek jakiego nie znamy

Autorzy tej niezwykłej pod wieloma względami książki – Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski – stali rok temu, 13 marca, kilka godzin w strugach deszczu pod samą Bazyliką św. Piotra. Wraz z innymi dziennikarzami ze świata oczekiwali w napięciu na wynik konklawe. Nowy Papież zafascynował ich od chwili pojawienia się w Loggii Błogosławieństw. Potem śledzili każde jego wystąpienie, starając się odczytywać je przez pryzmat argentyńskiej tożsamości Franciszka. Wiedzieli jednak, że dopóki nie pojadą do ojczyzny padre Bergoglio, nie zrozumieją tego w pełni. Stara prawda mówi bowiem: żeby poznać człowieka, trzeba najpierw poznać jego korzenie.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie zwykłych ludzi

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia.org

Pierwsze dni sierpnia 1944. Patrol por. Stanisława Jankowskiego ps. agaton z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieści

Pierwsze dni sierpnia 1944. Patrol
por. Stanisława Jankowskiego
ps. agaton z batalionu „Pięść”
na pl. Kazimierza Wielkiego
w drodze do Śródmieści

Na temat Powstania Warszawskiego wciąż toczą się gorące spory. Czy stać nas na to, by choć trochę wznieść się ponad jednostronne narracje, kategoryczne osądy – i po prostu być blisko ludzi tamtego czasu?

Zabiegani, czasem zagubieni w codzienności, rzadko mamy okazję porozmawiać o przeszłości; nawet tej, która – mimo że „było to przecież tak dawno” – wpłynęła na nasze indywidualne losy. Czy 1 sierpnia zmienia tę perspektywę? Czy zagłada stolicy w 1944 r. była wydarzeniem o sile rażenia rozrywającej naszą obojętność? Stawianie pytań o historię wymaga jednak nieco trudu, ale poruszeniu delikatnej struny w naszym wnętrzu wyraźnie pomagają fotografie z Powstania, pokazywane w telewizji kroniki powstańcze, filmy czy wspomnienia zapisane na papierze. Otwierają one na oścież bramy naszej wyobraźni. Na pewno cena, którą zapłaciliśmy w Powstaniu, już jest powodem, aby o tym dyskutować.

CZYTAJ DALEJ

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję