Reklama

Niedziela Wrocławska

Gdy mówiła o kapłaństwie, to kolana mi się uginały

Księża biskupi, kapłani z całej Metropolii Wrocławskiej, przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej pożegnali śp. prof. dr hab. inż. Teresę Siemieniewską, mamę biskupa pomocniczego naszej archidiecezji ks. bp. Andrzeja

Marek Zygmunt

Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Obecni byli także bp Jacek Kiciński CMF oraz bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Homilię wygłosił ks. Ireneusz Alczyk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym, który jest seniorem roku święceń bp. Andrzeja. Charakteryzując postawę śp. Teresy podkreślił m.in., że związek małżeński zawarła w parafii Świętej Rodziny, potem była związana w parafią katedralną, z salezjańską wspólnotą pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a przez przeszło 40 lat z inną parafią salezjańską św. Michała Archanioła. W tej ostatniej codziennie uczęszczała na Mszę św. Kaznodzieja wskazał, że szczególnym miejscem Jej duchowego wzrostu był kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku, którego proboszczem był ks. Julian Michalec - Pani Teresa nie tylko słuchała Jego kazań, ale Ona się w nie wsłuchiwała, Ona je utrwalała, nagrywała i przekazywała innym - akcentował ks. Alczyk i dodał, że była zafascynowana duchowością swojej patronki św. Teresy od Jezusa.

Reklama

-Gdy mówimy, że matka kapłana jest też matką innych księży, sercem obdarza każdego duchownego, to wyrażenie jest prawdziwe i w całej rozciągłości odnosi się do śp. Teresy. Kiedy podczas naszych wielu rozmów, spotkań mówiła o kapłaństwie, o jego wielkości, świętości, posłannictwie, to mi się uginały kolana. Jakie to wymowne, że Jej ziemska pielgrzymka zakończyła się w przededniu Wielkiego Czwartku, w ten dzień, w którym modliliśmy się w intencji naszego Księdza Arcybiskupa w 38 rocznicę Jego święceń kapłańskich- podkreślił ks. Alczyk. Kończąc homilię apelował „O to już kończy się wędrówka śp. Teresy, a dzięki Twemu zmartwychwstaniu niech wejdzie w progi Domu Ojca, aby wieczerzać razem z Tobą o Najświętszy Królu Chryste”.

W odczytanym w czasie Eucharystii specjalnym liście kondolencyjnym od kierownictwa, pracowników i studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej podkreślono, że prof. Teresa Siemieniewska była wielkim autorytetem naukowym, oddanym nauczycielem, promotorem wielu prac magisterskich, doktorskich i jest częścią historii tego Wydziału.

Obrzędy Ostatniego Pożegnania poprowadzili w kościele ks. bp. Ignacy Dec, a na Cmentarzu św. Wawrzyńca ks. bp Jacek Kiciński. Zabierając głos na ich zakończenie ks. bp. Andrzej Siemieniewski podziękował za obecność, ofiarę Mszy św. księdzu arcybiskupowi, księżom biskupom, kapłanom, przedstawicielom Politechniki Wrocławskiej, przyjaciołom i prosił o dar modlitwy za śp. Mamę. Wyraził też wielką wdzięczność osobom, które szczególnie w ostatnim okresie opiekowały się Jego Mamą.

Teresa Siemieniewska była absolwentką, a potem wieloletnim zasłużonym pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

2021-04-10 21:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes

2021-05-14 21:30

[ TEMATY ]

Lourdes

Grota z Lourdes

#NiezbędnikMaryjny

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes znajdujący się w południowo-zachodniej Francji u podnóża Pirenejów. Pielgrzymują do niego wierni z całego świata. Rocznie przybywa tam kilka milinów wiernych, w tym wielu wolontariuszy oraz osoby chore.

Od czego się zaczęło?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz wrócił na miejsce zamachu

2021-05-13 18:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

zamach

kard. Stanisław Dziwisz

Włodzimierz Rędzioch

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

13 maja 1981 r., w słoneczne majowe popołudnie na placu św. Piotra słychać było strzały. Zawodowy morderca, Turek Ali Ağca targnął się na życie Jana Pawła II, który na białym jeepie objeżdzał plac. Ciężko raniony papież upadł w ramiona swojego sekretarza, ks. Stanisława Dziwisza.

Od tamtego dramatycznego dnia minęło 40 lat. I to właśnie z okazji 40. rocznicy zamachu przyjechał do Rzymu dawny papieski sekretarz. Rano kard. Dziwisz odprawił Mszę św. w Bazylice watykańskiej, przy grobie św. Jana Pawła II. Koncelebrowało ponad 35 polskich księży z kraju i z Rzymu, w tym papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. Jak powiedział kard. Dziwisz, Eucharystia celebrowana w święto Wniebowstąpienia Pańskiego miała być podziękowaniem Bogu z dar życia Jana Pawła II i podziękowaniem Matce Bożej za jej macierzyńską opiekę nad papieżem, który był przekonany, że to właśnie Madonna uratowała go 13 maja, w dniu, w którym wspominamy Jej pierwsze objawienie w Fatimie. Kard. Dziwisz wygłosił również homilię, w której we wzruszających słowach wspomniał dramatyczny moment zamachu: „Wracam pamięcią do tamtego 13 maja sprzed 40 lat, kiedy to straszliwe kule zamachowca tu na Placu św. Piotra prawie że śmiertelnie raniły Ojca św. Jana Pawła II. Do dziś czuję jego osuwające się bezwładnie ciało opadające w moje ramiona. Widzę jego krew broczącą białą papieską sutannę, barwiącą moje dłonie i ubranie. Słyszę też jego nieustannie powtarzaną, słabnącą modlitwę – «Maryjo, Matko moja». Od tamtego dnia już wiem co czuł św. Jan Apostoł trzymający w ramionach zdejmowane z krzyża ciało Chrystusa”. Wracając myślami do wydarzenia sprzed 40 lat, szesnaście lat od śmierci św. Jana Pawła II, kardynał zastanawiał się „co by się stało, gdybyśmy go wtedy na placu św. Piotra utracili”, stwierdzając: „Jakże bardzo ubogi i inny byłby świat i nasza Ojczyzna – Polska bez jego świadectwa wiary, nauczania, wskazywania i ostrzegania przed niebezpieczeństwami i zawirowaniami, które mogą grozić nam we współczesnym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: Święcenia diakonatu

2021-05-15 14:50

Katarzyna Krawcewicz

W kościele w Paradyżu 15 maja bp Stefan Regmunt udzielił święceń diakonatu trzem alumnom. Nowymi diakonami w naszej diecezji zostali Paweł Ciborowski-Kozłowski, Tomasz Dragańczuk i Paweł Marciniak.

Obrzęd święceń diakonatu rozpoczął się po odczytaniu Ewangelii od przedstawienia kandydatów zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii biskupa kandydaci wyrazili publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań, w tym obowiązek dozgonnego życia w celibacie. Przyrzekli też cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Gdy kandydaci leżeli krzyżem, zgromadzeni wierni modlili się litanią do wszystkich świętych. Następnie biskup w milczeniu włożył ręce na głowy kandydatów odmawiając specjalną modlitwę. Nowo wyświęceni diakoni otrzymali właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). Biskup każdemu z nich wręczył księgę Ewangelii i udzielił pocałunku pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję