Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Internetowa strona "Niedzieli" z okazji 10. rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży

Internetowa strona poświęcona 10. rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży pojawiła się w serwisie Niedzieli. Za jej pośrednictwem Archidiecezjalny Komitet Organizacyjny Jubileuszu zaprasza m.in. do udziału 14 sierpnia 2001 r. w Muzycznej Scenie Ewangelizacji. Na zakończenie rocznicy Jubileuszu zaśpiewa Mietek Szcześniak.
Jubileusz VI Światowego Dnia Młodzieży odbędzie się 14 i 15 sierpnia w Częstochowie. Tydzień wcześniej rozpocznie się Forum Młodych, w którym wezmą również udział uczestnicy Światowego Dnia Młodzieży z 1991 r. W serwisie Niedzieli znajdują się m.in. omówienia i terminarze poszczególnych punktów programu obchodów Jubileuszu. Strona znajduje się pod adresem: www.jubileuszVIsdm.niedziela.pl

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Na pielgrzymkę do Włoch pojedzie zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej - Anna Wygrecka. Finał odbył się 5 czerwca w szkole im. św. Augustyna w Warszawie.
Konkurs od pięciu lat organizuje Stowarzyszenie Civitas Christiana. "Jesteście pokoleniem przełomu wieków, które wkracza w nowe tysiąclecie z Biblią, tak jak nasi przodkowie przed tysiącem lat" - mówił prezes Civitas Christiana Ziemowit Gawski. Podkreślił, że ważne jest poznawanie Pisma Świętego, ale o wiele ważniejsze jest życie nim na co dzień. "Życzę Wam, żebyście ze słowem Bożym wypłynęli na głębię" - dodał.
Drugie miejsce zajęła Anna Czarnecka, która pojedzie do Paryża. Na trzecim znalazła się Maria Sobala - w nagrodę zwiedzi Pragę.
"Chcemy w ten sposób pokazać publicznie młodzież, która interesuje się Biblią" - tłumaczy KAI Romuald Gumienniak z lubelskiego oddziału Civitas Christiana. "Pomagamy młodym pogłębić tę wiedzę i ich ze sobą poznać. Nie ukrywam, że chcemy także zainteresować młodzież naszym Stowarzyszeniem" - dodał.
W konkursie uczestniczyło 15 tys. uczniów szkół średnich z ponad 900 szkół z całej Polski. Pytania dotyczyły Listów św. Pawła. Układali je bibliści UKSW z Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Caritas Wojskowa Liderem Działalności Charytatywnej w Polsce

30 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie ludzi i firm sukcesu roku 2001. W uroczystości uczestniczyła reprezentacja parlamentu, rządu, zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i handlowych, środków masowego przekazu, kultury, nauki i techniki, biznesu oraz działalności charytatywnej. To tradycyjne coroczne spotkanie miało charakter prestiżowy i humanitarny. Przedstawiciele różnych środowisk wymienili doświadczenia w zakresie sposobów łączenia sukcesu osobistego, finansowego, z otwartością i życzliwością na sprawy ludzkie. Światowa Fundacja "Zdrowie - Rozum - Serce" przyznała Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego tytuł Lidera Działalności Charytatywnej w Polsce. W poprzednich latach podobne wyróżnienia za działalność charytatywną przyznano Caritas Polskiej.
Caritas Wojskowa jest jedyną działającą w strukturach wojska organizacją charytatywną na świecie. Jej podstawowym celem jest realizowanie i szerzenie nauki Jezusa Chrystusa o Bożym miłosierdziu. Fundatorzy przyznali to wyróżnienie za całokształt działalności charytatywnej Wojskowej Caritas, a w szczególności za: organizację pomocy humanitarnej ludziom w rejonach walk wojennych oraz poszkodowanym w klęskach żywiołowych; organizację wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin; upowszechnianie polskiej kultury poprzez wydawnictwa muzyczne o tematyce patriotyczno-religijnej, przyczyniając się tym samym do wychowywania w duchu najlepszych tradycji naszego narodu.

Pierwsza w Polsce Szkoła Retoryki

Uniwersytet Jagielloński i Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie zapraszają księży katechetów, siostry katechetki i katechetów świeckich na studia w pierwszej w Polsce Szkole Retoryki. Szkoła działa w ramach Instytutu Polonistyki i współpracuje ze Studium Homiletyki Instytutu Liturgicznego PAT w Krakowie. Szkoła jest ujęta w wykazie studiów podyplomowych działających w ramach doskonalenia nauczycieli, zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program Szkoły adresowany jest do wszystkich osób, które w swej działalności zawodowej i społecznej muszą wykazywać się umiejętnością rzeczowego, skutecznego i pięknego mówienia oraz posługują się językiem w oficjalnych sytuacjach publicznych. Nauka w Szkole jest płatna i trwa dwa lata. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym (piątki wieczorem i soboty). W roku akademickim jest przewidzianych 15 sesji zjazdowych.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia winny złożyć do 15 września 2001 r. następujące dokumenty: podanie, życiorys, kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych i 2 zdjęcia. Szczegółowych informacji udzielają:
Podyplowe Studium Retoryki UJ, ul. Gołębia 16, 31-007 Kraków, tel. (0-12) 422-10-33 w. 14-28. Studium Homiletyczne PAT, ul. Zamoyskiego 56, 30-523 Kraków, tel. (0-12) 656-29-10 lub 656-58-68 w. 318.

Reklama

Pielgrzymka Branży Pogrzebowej i Obsługi Cmentarnej

30 maja Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, celebrowaną przez bp. Piotra Jareckiego z Warszawy, rozpoczęła się I Pielgrzymka Pracowników Branży Pogrzebowej i Obsługi Cmentarnej. Uczestniczyło w niej ponad 30 osób, głównie z archidiecezji warszawskiej, wraz z ogólnopolskim duszpasterzem tego środowiska - ks. Tomaszem Królem z Warszawy. W homilii bp Piotr Jarecki mówił: "Jesteście specyficznym środowiskiem, ponieważ Wasza praca zawodowa ociera się o jedną z największych tajemnic w życiu człowieka - tajemnicę przejścia z porządku doczesnego, ziemskiego, do rzeczywistości pozaziemskiej, nadprzyrodzonej".

Spotkania "AA"

W dniach 2-3 czerwca odbyły się XIII Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików pod hasłem: Wystarczy być człowiekiem. 20 tys. uczestników Spotkań powitał w imieniu Jasnej Góry o. Marian Lubelski, podprzeor Jasnej Góry, nazywając ich ludźmi głębokiej wiary, którzy szukają pomocy i wsparcia u Matki Najświętszej."To wielka chluba i wielka radość, że człowiek słaby, upadający, potrafi - z Bożą łaską, przy własnym wysiłku, przy dobrej woli - wyzwalać się ze zła" - powiedział.
Przez całe popołudnie i noc trwały meetingi, podczas których dzielono się doświadczeniem i nadzieją, jak pomóc sobie i innym w trwaniu w trzeźwości.
Mszy św. o północy przewodniczył biskup pomocniczy Częstochowy Antoni Długosz. W homilii, wskazując na ludzką słabość, mówił o konieczności otwierania się na Bożą łaskę i pomoc, która jest potrzebna człowiekowi na każdej drodze życia. "Nieważne, czy mamy cenzury naukowe, czy jesteśmy zwykłymi robotnikami, czy mamy zaszczytne stanowiska (...) - mówił Ksiądz Biskup - ważne jest to, że jesteśmy ludźmi. A człowiek jest istotą słabą i grzeszną". Bp Długosz podkreślił, że czując więź z Bogiem, możemy "góry przenosić, dokonywać cudów przemiany w życiu swoim, a także w życiu innych".
Spotkanie, zorganizowane przez częstochowskie grupy - AA "Olśnienie II" i Al-Anon "Nadzieja", zakończyło się 3 czerwca nabożeństwem i Aktem Zawierzenia w Kaplicy Matki Bożej.

Reklama

346. Pielgrzymka Łowicka

2 czerwca po południu na Jasną Górę dotarła 346. Pielgrzymka Łowicka. Pątników, wprowadzanych na Jasną Górę przez biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Józefa Zawitkowskiego, witał ze Szczytu o. Kamil Szustak - paulin. "Łowicz tradycyjnie otwiera drogę pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę" - powiedział o. Kamil, życząc pielgrzymom, aby spojrzenie na Obraz Matki napełniło ich serca Bożymi darami.
324 pielgrzymów wędrowało na Jasną Górę przez 6 dni pod hasłem: Z Maryją w III Tysiąclecie. Jak powiedział przewodnik grupy - ks. Wiesław Frelek, charakter pielgrzymki był pokutny, co wyrażało się m.in. w tym, iż każdy napotkany kościół pielgrzymi obchodzili na kolanach.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, którą odprawił bp Józef Zawitkowski. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup szczególną uwagę poświęcił życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia. Podkreślił, jak wielką rolę odegrał on w trudnym dla Polski okresie. "Prymas był wielki dlatego, że był pokorny" - powiedział bp Zawitkowski, dodając: "Pamiętajcie, że dokąd będzie Prymas mówił - a my razem z nim - do Tej, przed której obliczem stoicie: ´Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam´ - Polska będzie Polską".

W SKRÓCIE:

30 maja Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 12 pielgrzymów z Japonii odprawił kard. Peter Seiichi Shirayanagi, emerytowany arcybiskup Tokio.

31 maja, w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka, na placu przed Szczytem odbył się koncert dziecięcego zespołu "Arka Noego". Mimo deszczu i zimna, przy śpiewie małych artystów bawiło się ponad 4 tys. osób.

31 maja na Jasną Górę przybyła 100-osobowa grupa grekokatolików ze Słowacji. Pielgrzymom towarzyszył bp Jan Hirka z Preszowa. Po przywitaniu Ikony Jasnogórskiej pięknym śpiewem Akatystu - hymnu poświęconego Matce Bożej - pielgrzymi uczestniczyli w Liturgii w Bazylice Jasnogórskiej, odprawionej pod przewodnictwem bp. Hirki.

Dzień Dziecka z Jezusem

1 czerwca ponad 5 tys. dzieci zebrało się na placu Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Przyjechały na Dzień Dziecka z Jezusem w 65 grupach parafialnych i szkolnych z różnych stron Polski. Każdy miał ze sobą "serce duchowej przynależności do Jezusa", wykonane z kartonu, z wypisanymi postanowieniami, oraz małe upominki, które zostały złożone w darze dzieciom ze Wschodu. Pięć dziecięcych grup, z emblematami, ubranych w kolorach pięciu kontynentów wyruszyło spod archikatedry pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza na Jasną Górę. W drodze dzieci modliły się na różańcu misyjnym za dzieci, misjonarzy i kraje misyjne.
W czasie programu ewangelizacyjnego przed Szczytem jasnogórskim mali sympatycy misji zawierzyli Największego Misjonarza Świata - Jana Pawła II, prace na misjach, swoje rodziny, a także siebie Matce Bożej na nowe wiary tysiąclecie. Bp Antoni Długosz podczas homilii, razem z dziećmi, poszukiwał naszych największych skarbów. I jak się okazało, są nimi: Jezus Chrystus, wiara, nasze rodziny. W nawiązaniu do słów Ewangelii, Biskup Antoni zwrócił się do wszystkich dzieci z prośbą, aby strzegły swoich skarbów i dzieliły się nimi z innymi. W ten sposób ukazał troskę Jana Pawła II o dzieci i misjonarzy z krajów misyjnych. W darze ołtarza dzieci przyniosły: Pismo Święte - aby Ewangelia dotarła do wszystkich ludzi, stułę - aby nie zabrakło nigdy kapłanów, krzyż - znak odkupienia każdego człowieka, różę - symbol piękna dziecięcych serc, kolorowe serca - w których były podarunki dla dzieci ze Wschodu, różaniec misyjny - jako znak modlitwy za misje - oraz chleb i wino.
Po Mszy św. odbyły się konkursy: plastyczny, muzyczny i taneczny.

Ks. Roman Rataj

Jednym zdaniem

Pracownicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyli wraz z bp. Piotrem Liberą pielgrzymkę szlakiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O rychłą beatyfikację Sługi Bożego modlili się m.in. w Komańczy, gdzie Prymas Tysiąclecia był więziony.

Pół tysiąca osób z całej Polski wzięło udział w Centralnej Oazie Matce Ruchu Światło-Życie. Spotkanie odbyło się w Centrum Ruchu na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.

Ponad tysiąc osób z całej Polski wzięło udział w II Gwieździstym Zlocie Turystycznym Szlakami Jana Pawła II. Trasy wyznaczył sam Papież w czasie słynnej "powtórki z geografii" w Starym Sączu w czerwcu 1999 r. Uczestnicy wyprawy przemierzali "papieskie" szlaki tak, jak robił to przed laty bp Karol Wojtyła: pieszo, kajakiem lub rowerem.

7 czerwca br. przedstawiciele 20 szkół wzięli udział w spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

Od początku czerwca można się modlić Liturgią Godzin, korzystając z internetu. Specjalny serwis znajduje się pod adresem: http://www.jezus.pl/ilg.Jego twórcy chcą pomóc osobom świeckim, dla których korzystanie z brewiarza jest zbyt skomplikowane.

Prawie pięć tysięcy miejsc czeka na nowych studentów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Wyższą szkołę kształcącą przyszłych nauczycieli w duchu reformy oświaty zakłada w Warszawie Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Studenci rozpoczną naukę już w październiku na kierunkach: humanistycznym i przyrodniczym o specjalności nauczycielskiej.

Monety kolekcjonerskie z podobizną Prymasa Tysiąclecia wypuścił 6 czerwca br. do obiegu Narodowy Bank Polski.

Według OBOP, ugrupowanie braci Kaczyńskich "Prawo i Sprawiedliwość" ( z Przymierzem Prawicy) może liczyć na 10% poparcia wyborczego. Koalicja AWS-ROP uzyskała w najnowszym sondażu 8% głosów. Na czele znajduje się koalicja SLD-UP z 41% głosów, na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska z 18%, trzecie miejsce zajmuje PSL z 13% głosów. Unia Wolności, według tego sondażu, ma 4-procentowe poparcie.

Liderzy Platformy Obywatelskiej unieważnili prawybory w Toruniu i w okręgu Płock-Ciechanów. Listy wyborcze w tych okręgach zostaną przygotowane przez trzech liderów Platformy. Na listach wyborczych PO nie będzie miejsca dla Jacka Janiszewskiego, Artura Balazsa i Piotra Żaka.

Medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", przyznawane przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, wręczono 5 czerwca w Warszawie dziesięciu polskim rodzinom, które uratowały Żydów od zagłady.

Burzliwą chwilami debatę wywołała 5 czerwca w Sejmie informacja o zadaniach polityki zagranicznej, przedstawiona przez Władysława Bartoszewskiego, i informacja nt. negocjacji z UE, przedstawiona przez Jana Kułakowskiego.

55% respondentów chce integracji Polski z Unią Europejską, 28% jest jej przeciwnych, zdania nie ma 17% pytanych - wynika z ostatniego - majowego sondażu CBOS.

Sąd Najwyższy utrzymał karę dożywocia dla Moniki Szymańskiej za zabójstwo maturzysty Tomasza Jaworskiego.

PZU podwyższa od 1 lipca o 4,3% stawki na obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe OC dla posiadaczy pojazdów osobowych.

W 2002 r. matura rozpocznie się już 8 kwietnia. Na początek będzie egzamin ustny, a po nim cztery pisemne.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję