Reklama

Kościół

Poznań: 19. rocznica ingresu abp. Stanisława Gądeckiego

„Wyrażam swoją wdzięczność wobec Ducha Świętego oraz wobec księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy mi towarzyszyli i wspierają mnie w biskupiej służbie, która jest dla mnie źródła wewnętrznej radości. Cała moja działalność duszpasterska pośród was była przede wszystkim nieustannym komentarzem do słowa Bożego” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji 19. rocznicy ingresu do katedry poznańskiej.

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w bazylice archikatedralnej.

W imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej okolicznościowe życzenia księdzu arcybiskupowi złożyli przedstawiciele męskiej wspólnoty Wojowników Maryi.

Reklama

W homilii metropolita poznański nawiązał do trwającego w Kościele w Polsce Tygodnia Biblijnego, wskazując na niezastąpioną rolę Pisma Świętego, „które jest najwyższym wyrazem prawdy, wypływającej z duszy ludzkiej i poprzez którą wszyscy mogą patrzeć na wieczność i ujrzeć naszą odległą ojczyznę”.

Abp Gądecki podkreślił, że słowo Boże odgrywa służebną rolę wobec dialogu Boga z ludźmi. Zauważył, że od samego początku Bóg przemawiał do ludzi jak do przyjaciół i daje się lepiej poznać.

„Bez tego dialogu miłości my sami nie bylibyśmy w stanie zrozumieć siebie. Tajemnica losu człowieka wyjaśnia się bowiem w świetle Bożego objawienia” – zaznaczył metropolita poznański.

Reklama

Zwrócił uwagę, że słowo Boże przekazywane jest w żywej tradycji Kościoła, a natchnione księgi uczą nas prawdy.

„Skoro to, co autorzy natchnieni zawarli w Piśmie Świętym należy uważać za stwierdzone przez Ducha Świętego, trzeba wyznać, że księgi Pisma Świętego wiernie i bezbłędnie uczą nas prawdy, jaka z woli Boga została zapisana w księgach świętych dla naszego zbawienia” – podkreślił arcybiskup.

Metropolita poznański zaznaczył, że „wiara chrześcijańska nie jest religią księgi, ale jest religią słowa Bożego, nie jest religią słowa spisanego i milczącego, ale słowa wcielonego i żywego”.

Przekonywał, że księga Pisma Świętego jest głosem pielgrzymującego ludu Bożego i tylko w wierze tego ludu jesteśmy w stanie zrozumieć Biblię, a autentyczna interpretacja Biblii może dokonać się tylko w pełnej jedności z Kościołem.

Abp Gądecki zaznaczył, że uprzywilejowanym środowiskiem, w którym Pan Bóg przemawia do nas w teraźniejszości, jest święta liturgia.

Metropolita poznański podkreślił, że słowo Boże i Eucharystia ściśle przynależą do siebie. „Eucharystia otwiera nas na zrozumienie Pisma Świętego, a Pismo Święte wyjaśnia nam tajemnicę eucharystyczną” – zaznaczył.

Zachęcił Kościół poznański do żywotnej więzi ze słowem Bożym, aby „każdy z wiernych nieustannie rozważał słowo natchnione, z którego wyrastamy i do którego mamy ciągle dojrzewać, aby temu słowu okazywał posłuszeństwo wiary”.

Metropolita poznański podziękował też wszystkim za codzienne wsparcie w posłudze w archidiecezji.

Abp Stanisław Gądecki został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim 28 marca 2002 r. Uroczysty ingres do katedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 r.

Od 2004 r. abp Gądecki był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym Episkopatu. Od 2016 r. jest także wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

2021-04-20 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kondolencje przewodniczącego KEP po zamachach w Egipcie

[ TEMATY ]

Egipt

kondolencje

abp Stanisław Gądecki

terroryzm

Bożena Sztajner/Niedziela

„Kolejny raz międzynarodową opinię publiczną wstrząsnęła informacja o haniebnych zamachach terrorystycznych, w których zginęły dziesiątki niewinnych osób” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście kondolencyjnym do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Jego Świątobliwości Tawardosa II po zamachach w Egipcie.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o „bezwzględne potępienie tych bestialskich czynów, dokonanych wobec chrześcijan oraz o większe zaangażowanie na rzecz odbudowy i zapewnienia realnego bezpieczeństwa w różnych częściach świata”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję