Reklama

Niedziela Wrocławska

Św. Peregryn umacnia w chorobie nowotworowej

Dziś swoje wspomnienie liturgiczne ma św. Peregryn Laziosi, patron osób chorych na raka. Za jego wstawiennictwem modlili się wierni w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

2021-05-01 16:26

ks. Łukasz Romańczuk

św. Peregryn

św. Peregryn

U franciszkanów na ul. Kruczej znajdują się relikwie tego świętego. Dzisiejszemu spotkaniu modlitewnemu przewodniczył o. Stanisław Sikora OFMConv, który pełni funkcję kapelana Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego - Od wielu lat posługujemy w pobliskim szpitalu onkologicznym. Tam w sposób szczególny modlimy się za wstawiennictwem św. Peregryna. Tam znajdują się jego relikwie i obraz. Zanim rozpoczęła się pandemia, pomocą w prowadzeniu adoracji w kaplicy szpitalnej służyła grupa młodzieży ze wspólnoty “Droga”. Dziś po raz pierwszy modlimy się w naszym kościele przy ul. Kruczej. Chcemy modlić się w intencji osób chorych onkologicznie, lekarzy oraz tych, którzy wyzdrowieli - tłumaczył o. Sikora.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni mogli poznać osobę św. Peregryna oraz nauczyć się pieśni ku jego czci - W naszej szpitalnej kaplicy mieliśmy relikwie i obraz, ale brakowało nam odpowiedniej pieśni, która opowiadałaby o życiu i charyzmacie św. Peregryna. Z pomocą naszej parafianki, siostry Katarzyny. Przed laty ułożyła ona tekst - przypomniał o. Stanisław.

Reklama

Pieśń śpiewa się na melodię pieśni maryjnej: “Witaj Święta i Poczęta”:

1.Witaj Święty Peregrynie, zacny serwito,

Nawrócony, obdarzony łaską obfitą,

Reklama

Matki Bożej Bolesnej, Panny Świętej Przeczystej,

Uzdrowiony, a dziś czczony chorych patronie.

2.Usłysz Święty Peregrynie, nasze westchnienie,

Uproś ulgę, pokój serca i uzdrowienie,

Wiarę w Boga prawdziwą i nadzieję wciąż żywą,

Miłość Boga i bliźniego wieczne zbawienie.

ks. Łukasz Romańczuk

o. Stanisław Sikora OFMConv

o. Stanisław Sikora OFMConv

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii, o. Stanisław Sikora mówił o pamięci modlitewnej za wszystkich w kaplicy szpitalnej. Modlitwą otoczeni są wierzący, znany, nieznanych, obojętnych religijnie itp. Nawiązując do Ewangelii: “O cokolwiek prosić będziecie, Ja wam uczynię” ukazana została bardzo ważna historia z życia św. Peregryna - Mając 60 lat, a w 20 roku od rozpoczęcia bardzo pokutniczego życie, pojawił się nowotwór nogi. W przededniu amputacji nogi doczołgał się do kaplicy klasztornej. Tam wzywał imienia Jezus, zgodnie ze słowami dzisiejszej Ewangelii. Został uzdrowiony, a dziś patronuje osobom chorym na nowotwór - mówił kaznodzieja.

Mówiąc o okolicznościach spotkania modlitewnego podkreślony został aspekt chrystologiczny - Dzisiejsze spotkanie jest dziękczynieniem, ale także zaproszeniem, aby być przy Jezusie i wzywać Jego imienia (...) Ważne też jest poznanie, jaką wartość ma modlitwa wzywania imienia Jezus w czasie choroby - nauczał franciszkanin.

Przytoczona została także historia, która w ostatnich dniach miała miejsce pod sądem w Warszawie, a jednocześnie obiegła Internet. Mowa o starszej pani, która modliła się w obronie Radia Maryja i młodej dziewczynie, reprezentującej środowiska LGBT, o pełnej pokory postawie starszej kobiety i wzajemnym geście “znaku krzyża” oraz dialogu i porozumienia. Kaznodzieja porównał sytuację do wydarzenia z życia św. Peregryna, który w czasie podziału stanął przeciw papieżowi, stając się zwolennikiem cesarza. Gdy podczas rozruchów papież wysłał negocjatora, który nawoływał do zgody, został wyśmiany, zakrzyczany i spoliczkowany przez Peregryna. Wysłannik papieski nadstawił drugi policzek i modlił się w intencji swojego oprawcy. Wydarzenie to mocno wpłynęło na późniejszego świętego i przyczyniło do jego nawrócenia i wstąpienia do zakonu serwitów - Nie brakuje tych, którzy będą policzkować i wyśmiewać. Nie brakuje także tych, co będą realizować przykazanie miłości - podsumował o. Sikora.

Franciszkanin przytoczył także słowa papieża Benedykta XVI: “Kto się modli, ten nigdy nie traci nadziei, nawet gdy znajdzie się w sytuacji z ludzkiego punktu widzenia beznadziejnej. Prawdziwa modlitwa jest motorem napędzającym świat, ponieważ otwiera go na Boga.” - Potrzebujemy dobrych wychowawców i przewodników. Jednym z nich może być św. Peregryn. Pozostawił nam on duchowość, która realizuje się przez cierpliwość, trud, cierpienie i uczy nas jak przeżywać doświadczenie choroby - zakończył o. kapelan.

Po skończonej Eucharystii odmówiono koronkę ku czci św. Peregryna, a także odśpiewano Litanię Loretańską.

Od 2 maja (niedziela) do 8 maja (sobota) w kaplicy szpitalnej trwać będzie tzw. “modlitewna siódemka”. Więcej na stronie: www.fb.com/swperegryn

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Forum katolików żąda reakcji biskupów na błogosławienie par homoseksualnych

2021-05-14 12:20

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich /Niedziela

Do reakcji na działania duchownych, którzy w poniedziałek 10 maja udzielali błogosławieństwa parom homoseksualnym wezwało biskupów Forum Katolików Niemieckich. Stowarzyszenie katolików lojalnych wobec papieża i Kościoła stwierdza, że był to akt buntu przeciwko autorytetowi nauczania Kościoła.

Przypomniano, że „Responsum ad dubium Kongregacji Nauki Wiary odnośnie udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci” z 22 lutego b.r. wyraźnie stwierdza, iż Kościół nie ma uprawnień do błogosławienia takich związków. Obejmują one bowiem aktywność seksualną poza małżeństwem mężczyzny i kobiety, zaś Bóg błogosławi grzesznych ludzi, ale nie grzech.

CZYTAJ DALEJ

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

"Spotkajmy się" - nowy teledysk promujący dialog

2021-05-15 14:26

[ TEMATY ]

spotkanie

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie promuje potrzebę rozmowy i dialogu za pomocą nowego teledysku. Tekst do utworu „Spotkajmy się w rozmowie” napisał Jacek Cygan, zaś muzykę skomponował Piotr Rubik.

Dyrektor organizacji, Agata Szuta, zaznacza, że pomysł na takie popularyzowanie tematu dialogu jest związany z działalnością statutową Instytutu. - Bierzemy przykład z naszego patrona, który cały swój pontyfikat związany był ze światowymi inicjatywami na rzecz wzajemnego zrozumienia i pojednania. Św. Jan Paweł II to Ojciec Święty, który wprowadził Kościół na drogę głębokiego dialogu ze współczesną rzeczywistością kulturalną, społeczną i religijną - wskazuje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję