Reklama

Niedziela Wrocławska

Majówka na Ślęży

Dziś na Ślęży sprawowana była Msza św. w intencji rodzin, która kończyła pieszą pielgrzymkę z Sobótki.

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Eucharystii przewodniczył jej ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Obecni byli także ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej i ks. Jakub Bartczak.

W tym roku pielgrzymka miała charakter indywidualny. Pielgrzymi byli zachęceni, aby podczas wejścia na górę rozważać tajemnice różańca świętego oraz modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Zanim rozpoczęła się Msza święta, odśpiewano Litanię Loretańską. Następnie ksiądz proboszcz przywitał przybyłych pielgrzymów oraz przypomniał genezę ustanowienia święta pracy. Nawiązał do historii patrona dnia - Św. Józefa Rzemieślnika.

Reklama

W wygłoszonej homilii gospodarz miejsca przywołał osobę św. Józefa, zaznaczając jego rolę jako przybranego ojca Jezusa, a także zadania jako rzemieślnika - Poprzez wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, Kościół akcentuje specjalną godność i znaczenie pracy. A jest ona bardzo ważna i jej nakaz we wszystkich odmianach znajdujemy już na kartach Pisma Świętego - podkreślił ks. Staszak.

Przywołana została także encyklika papieża Leona XIII - “Rerum novarum” - Dokument ten akcentuje obowiązki pracodawcy wobec pracowników i wskazuje, że priorytetem jest sprawiedliwość społeczna i troska o ludzi podejmujących pracę - mówił ks. proboszcz i uzupełniając swoje słowa o encyklikę św. Jana Pawła II - “Laborem exercens” rzekł - wartość pracy wynika z tego, że jest działaniem osoby. Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy.

Kontynuując kwestię warunków pracy człowieka, ks. Ryszard Staszak zwrócił uwagę na godność pracującego człowieka, ale także o szacunku wobec pracy.

Reklama

Nawiązując do patrona dnia, św. Józefa, kaznodzieja zachęcał do modlitwy za jego wstawiennictwem - Trwamy w Roku Świętego Józefa. To świetna okazja do modlitwy, abyśmy w naszym kraju mogli się świetnie realizować. To także wzmocnienie naszego życia wiarą - podkreślił ks. Staszak i dodał: - Święty Józef jest patronem pracy i on ukazuje nam, że każda uczciwa praca, wykonywana uczciwie nadaje wartość i godność człowiekowi.

W kontekście pracy, została przypomniana myśl: “Poprzez pracę tworzymy więzi społeczne” - Praca powinna być ukierunkowana na wszystkich. Kardynał Wyszyński mówił, że praca jest świadczeniem miłości. Takie patrzenie jest połączone z osobą św. Józefa, który poprzez pracę rzemieślniczą okazywał miłość swojej rodzinie, wspierał ją, zabezpieczył jej byt. Podobnie dzieje się także i dziś - zakończył ks. proboszcz, zachęcając do modlitwy o pracę i pracujących.

Cała homilia:

2021-05-01 17:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

2021-06-21 16:10

Studio Niedziela TV

Papież Franciszek na nowo obsadził wiele stanowisk w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej.

Jak poinformowano 22 czerwca w Watykanie, nowymi członkami zostali kardynałowie: Joseph William Tobin (Newark), James Michael Harvey z katedry św. Pawła za Murami, Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Czas ich kadencji wynosi pięć lat.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Mołdawii z wizytą w Warszawie

2021-06-21 19:50

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Mołdawia

prezydent.pl

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z goszczącą w Polsce Prezydent Mołdawii Maią Sandu zapewnił, że ten kraj może liczyć na wsparcie na wszystkich forach międzynarodowych, na których Polska jest obecna. Zaoferował też, że Polska może podzielić się doświadczeniami z przemian demokratycznych, budowania samorządu terytorialnego, czy walki z korupcją.

Wizyta rozpoczęła się od powitania Prezydent Mołdawii przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. To jej pierwsza wizyta od zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję