Reklama

Niedziela Wrocławska

Majówka na Ślęży

Dziś na Ślęży sprawowana była Msza św. w intencji rodzin, która kończyła pieszą pielgrzymkę z Sobótki.

2021-05-01 17:09

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Eucharystii przewodniczył jej ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Obecni byli także ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej i ks. Jakub Bartczak.

W tym roku pielgrzymka miała charakter indywidualny. Pielgrzymi byli zachęceni, aby podczas wejścia na górę rozważać tajemnice różańca świętego oraz modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Zanim rozpoczęła się Msza święta, odśpiewano Litanię Loretańską. Następnie ksiądz proboszcz przywitał przybyłych pielgrzymów oraz przypomniał genezę ustanowienia święta pracy. Nawiązał do historii patrona dnia - Św. Józefa Rzemieślnika.

Reklama

W wygłoszonej homilii gospodarz miejsca przywołał osobę św. Józefa, zaznaczając jego rolę jako przybranego ojca Jezusa, a także zadania jako rzemieślnika - Poprzez wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, Kościół akcentuje specjalną godność i znaczenie pracy. A jest ona bardzo ważna i jej nakaz we wszystkich odmianach znajdujemy już na kartach Pisma Świętego - podkreślił ks. Staszak.

Przywołana została także encyklika papieża Leona XIII - “Rerum novarum” - Dokument ten akcentuje obowiązki pracodawcy wobec pracowników i wskazuje, że priorytetem jest sprawiedliwość społeczna i troska o ludzi podejmujących pracę - mówił ks. proboszcz i uzupełniając swoje słowa o encyklikę św. Jana Pawła II - “Laborem exercens” rzekł - wartość pracy wynika z tego, że jest działaniem osoby. Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy.

Kontynuując kwestię warunków pracy człowieka, ks. Ryszard Staszak zwrócił uwagę na godność pracującego człowieka, ale także o szacunku wobec pracy.

Reklama

Nawiązując do patrona dnia, św. Józefa, kaznodzieja zachęcał do modlitwy za jego wstawiennictwem - Trwamy w Roku Świętego Józefa. To świetna okazja do modlitwy, abyśmy w naszym kraju mogli się świetnie realizować. To także wzmocnienie naszego życia wiarą - podkreślił ks. Staszak i dodał: - Święty Józef jest patronem pracy i on ukazuje nam, że każda uczciwa praca, wykonywana uczciwie nadaje wartość i godność człowiekowi.

W kontekście pracy, została przypomniana myśl: “Poprzez pracę tworzymy więzi społeczne” - Praca powinna być ukierunkowana na wszystkich. Kardynał Wyszyński mówił, że praca jest świadczeniem miłości. Takie patrzenie jest połączone z osobą św. Józefa, który poprzez pracę rzemieślniczą okazywał miłość swojej rodzinie, wspierał ją, zabezpieczył jej byt. Podobnie dzieje się także i dziś - zakończył ks. proboszcz, zachęcając do modlitwy o pracę i pracujących.

Cała homilia:

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

2021-05-05 07:42

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Polski Ład: Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego

2021-05-15 11:51

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

KPRM

Prezentacja programu rozwoju Polski “Polski Ład”

- Dzisiaj jest pierwszy dzień, kiedy od wielu miesięcy po raz pierwszy możemy zasiąść w ogródku, w kawiarni i wypić kawę. Za tydzień będziemy mogli pójść po raz pierwszy od wielu miesięcy do teatru i kina. Jest ostrożna nadzieja - i ona rośnie - na powrót do normalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję