Reklama

Niedziela Wrocławska

U Patronki Małżeństwa i Rodziny

7 maja wspominamy Matkę Bożą Łaskawą. W Parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu znajduje się Sanktuarium NMP Matki Bożej Łaskawej, Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodziny.

ks. Łukasz Romańczuk

Ikona Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu

Ikona Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu

Uroczystości odpustowej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Na zakończenie Mszy św. reprezentanci rodzin parafii zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny Matce Bożej. W Eucharystii uczestniczyli także członkowie grupy duszpasterskiej anglojęzycznej. Dlatego też niektóre elementy liturgii (II czytanie, modlitwa wiernych) były w języku angielskim.

- Łączymy radość Zmartwychwstania Pańskiego, oczekiwaniem na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, z przeżyciem parafialnego odpustu i radość z tego, że możemy przeżyć go wspólnie, w kościele, co prowadzi nas do doświadczenia Bożej łaski, która działa w zgromadzonym Kościele - rozpoczął homilię bp Andrzej Siemieniewski.

Reklama

Zwracając uwagę na wydarzenia ostatniego roku, biskup podkreślił słowa używanych regularnie przez ludzi - Wirus, pandemia, izolacja i to, co wiąże się z chorobą, bezpieczeństwem, ograniczeniami, które z jednej strony są potrzebne, a z drugiej nam ciążą nam na sercu. (...) Kto wie, czy gdzieś w sercu nie pojawiło się wrażenie - w tym sensie żyjemy w ciemności.

Opisując atmosferę “ciemności” panującej w różnych zakątkach świata, związanych nie tylko z koronawirusem, ale przesiąknięte wojną, głodem i innymi trudnościami, bp Siemieniewski odniósł się do liturgii słowa, w której padły słowa: “Naród kroczący w ciemności ujrzał światłość”. - To proroctwo męża Bożego zawsze jest aktualne i brzmi jako Boża obietnica - zaznaczył kaznodzieja.

Naród kroczący w ciemnościach może doświadczyć w modlitwie, śpiewie zgromadzonego ludu, w liturgii, że nad mieszkańcami krajów mroku zabłysło światło. (...) Kościół przypomina, że tam, gdzie z przyczyn osobistych społecznych, medycznych, zdrowotnych, gdzie zagościło myślenie o tym, co trudne, przygnębiające - tam radość coraz większa (Przymnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele(Iz 9). Dziś czas, abyśmy się rozradowali w naszym Bogu - podkreślił bp Andrzej.

Reklama

W dalszej części homilia była poświęcona Matce Bożej - O niej napisano tyle pięknych słów w Piśmie Świętym, u doktorów i nauczycieli Kościoła, poświęcono jej wiele pieśni. O Maryi myśimy dziś w ten uroczysty, odpustowy dzień parafialny. Pomaga nam w tym ikona ustawiona przy ołtarzu - mówił bp Siemieniewski

Hierarcha przywołał wezwanie Matki Bożej Łaskawej -Maryja usłyszała od Anioła - “Zdrowaś Maryjo łaski pełna, Pan z Tobą”. Sama pełna łaski i przez swoje wstawiennictwo, modlitwę, tą łaską dzieląca się także z nami. Matka Boża Łaskawa, Mater Gratiarum, Matka pełnego łaski Syna Bożego i matka tylu pięknych okoliczności naszego życia, kiedy przez Jej wstawiennictwo prosimy o łaskę Bożą.

W czasie słowa o Matce Bożej, bp Siemieniewski pytał: Dlaczego mamy tę pewność, że się za nami wstawia i tyle łask przez jej wstawiennictwo, modlitwę i łaskawość spływa nas? Dlatego, że Kościół Boży jest rodziną. Mówimy “Bracia i Siostry”, Pan Jezus powiedział: “Wy wszyscy braćmi jesteście”, chrześcijanin, który na mocy chrztu, przyjęty do rodziny jako Syn Boży, Córka Boża. Bóg wysłał do serc naszych Ducha Swego na dowód tego, że jesteśmy synami. To o tym mówił Pan Jezus, kiedy spojrzał na otaczających Go uczniów i powiedział: “Oto moja Matka i moi bracia, bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w Niebie, ten mi jest bratem, siostrą, matką. Przyszedł Pan Jezus po to, aby utworzyć rodzinę wierzących, Kościół, który jest Bożą rodziną - nauczał biskup.

Przykład Maryi ukazuje, jak wypełniać wolę Bożą w swoim życiu. Kluczowe są słowa: “Niech mi się stanie według słowa Twojego” - Każdy z nas może powiedzieć, że pełni wolę Bożą. Raz wychodzi nam to lepiej, innym razem gorzej. Staramy się na różne sposoby, aby wola Boża się w naszym życiu spełniła, jednak grzech i słabości stawiają różne przeszkody.

Zwracając się do wspólnoty anglojęzycznej, bp Andrzej nawiązał do tworzenia wielkiej rodziny przez wszystkich będących w Kościele - Obecność wspólnoty anglojęzycznej pomaga nam zrozumieć, co to znaczy, że Kościół jest katolicki. Katolicki czyli sięgający we wszystkie miejsca, gdzie sakramenty i wiara Kościoła są obecne.

Wskazując na rangę miejsca - sanktuarium, gdzie spotykają się małżeństwa i rodziny, kaznodzieja, podkreślił bardzo ważną rolę, jaką pełni rodzina w Kościele - Kościół potrzebuję dobrych i świętych rodzin. Uświęcają się one przez modlitwę, a także wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej - mówił bp Siemieniewski. 

Kaplica Cudami Słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej została podniesiona do rangi sanktuarium dnia 3 maja 1993 roku. To tam gromadzą się małżeństwa i rodziny oddając się pod opiekę swojej Patronki, Opiekunki i Matki. 

2021-05-08 00:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Powstaną pierwsze reaktory nuklearne w Polsce

2021-09-23 18:25

[ TEMATY ]

KGHM

NuScale

reaktor jądrowy

KGHM

KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne (SMR). Dzięki nowoczesnej technologii już w 2029 roku ma być produkowana czysta i efektywna kosztowo energia.

KGHM – polski gigant miedziowy i NuScale Power – amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR. W ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisało porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. – Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu. To jedno z zapowiadanych ostatnio działań rozwojowych spółki, planujemy komercyjnie produkować energię, by wesprzeć zieloną transformację Polski i obniżyć koszty zwykłym gospodarstwom domowym – dodał Chludziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję