Reklama

Niedziela Wrocławska

Wybrani do diakonatu

W Katedrze Wrocławskiej 9 kleryków przyjęło święcenia diakonatu.

ks. Łukasz Romańczuk

Diakoni wraz z ks. arcybiskupem i księżmi przełożonymi seminarium

Diakoni wraz z ks. arcybiskupem i księżmi przełożonymi seminarium

Pierwszy stopień święceń przyjęli: Tomasz Grabiński z par. pw. Bożego Ciała we Wrocławiu, Marcin Kamieniak z par. pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, Wojciech Porzuczek z par. pw. Narodzenia NMP w Piekoszowie (diec. Kielecka), Wojciech Selak z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, Piotr Spaliński z par. pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie, Marek Stępkowski z par. pw. NMP Różańcowej we Wrocławiu - Złotnikach. Cyryl Zieliński z par. św. Jana Chrzciciel w Jaroszów (diec. świdnicka), Marek Szczepański ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, Michał Ochnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy

Uroczystości przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Hierarcha wygłosił także homilię w czasie liturgii święceń, w której wytłumaczył poszczególne elementy obrzędu święceń. Mówił także o odpowiedzialności, wynikającej z podjętych wyborów. - Wybiera was Kościół w oparciu o wasz wybór. Kościół nie wybiera nikogo do święceń diakonatu czy prezbiteratu bez zgody samego kandydata do święceń. Bez jego jasnego wyrażenia woli. Ale ten wasz wybór musi się spotkać z obiektywnym wyborem Kościoła. Kapłaństwa nie można sobie samemu wziąć. Ono się nikomu nie należy. Jest ono darem Chrystusa dla Kościoła, dla ludu wiernego - podkreślił abp Kupny

Reklama

Troska ludu Bożego o Kościół wiąże się z modlitwą o powołania: - Wierni powinni się modlić, prosić o liczne i dobre powołania kapłańskie i zakonne. Nie dziwi więc, że Pan Jezus zachęcał swoich uczniów, aby prosili Pana żniwa, aby zesłał pracowników na swoje żniwo. Kapłaństwo do którego zmierzacie poprzez przyjęcie dzisiaj święceń diakonatu jest darem Chrystusa - zaznaczył metropolita wrocławski.

Przyjęcie święceń nie wynika z czyjegoś kaprysu, ale należy spełnić określone warunki. Wspomina o nich abp Kupny - O tym, kto spełnia warunki stawiane kandydatom do kapłaństwa decyduje Kościół, nie kto inny. Jak popatrzycie na licznie zgromadzonych tu kapłanów, oni wszyscy zostali wybrani przez Chrystusa, zaakceptowani przez Kościół. Oba te procesy, wybór, który się dokonuje subiektywnie w naszych sercach, który dojrzewa i wybór, który się dokonuje obiektywnie ze strony Kościoła i też dojrzewa. Te oba procesy odbywają się w seminarium i jest ono po to, aby służyć.Poprzez te dwa wyboru - wasz i Kościoła - trzeba trafić do ostatecznego źródła wszelkiego wybrania i powołania człowieka, który jest w Bogu - nauczał arcybiskup.

Zwracając się do kandydatów metropolita wrocławski powiedział - Powołanie spełnia się wtedy, gdy człowiek uwalnia się od swojej idei samorealizacji, aby zjednoczyć się z wolą Boga, pozwalając, by wola Boża go prowadziła. Również dziś istnieje niebezpieczeństwo, że głos Pana zostanie przytłumiony przez liczne inne głosy podpowiadające, że masz prawo planować własną karierę, samorealizacji, do tego czy tamtego. Ten świat wszystko podpowiada, on tym żyje. W czasie, gdy współczesny świat będzie wam podpowiadał, to pamiętajcie o słowach wypowiedzianych przez Jezusa do uczniów wieczorem w dniu zmartwychwstania: “Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Jesteś przez Pana powołany i wysłany. Jeśli to posłanie zaczniesz realizować towarzyszyć ci będzie moc Ducha Świętego, którego Chrystus na ciebie wylewa i towarzyszyć ci będzie także Jego błogosławieństwo - nauczał abp Józef Kupny.

Reklama

Podczas wygłoszonej homilii ukazane zostały zadania, przed którymi staną teraz nowo wyświęceni diakoni - Umocnieni darami Ducha Świętego będziecie pomagać biskupowi i prezbiterom w posłudze słowa i miłości. Będziecie głosić Ewangelię, przygotowywać ofiarę eucharystyczną, rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego na polecenie biskupa będziecie mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę, przewodniczyć modlitwom, udzielać Chrztu, zanosić wiaty do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od apostołów, będziecie pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa. To bardzo ważne zadanie, szczególnie w obecnym stanie pandemii - wymienił metropolita.

Mówiąc o czynieniu miłosierdzia, abp Kupny z dumą opowiadał o dziełach, które w ostatnim czasie podjęli alumni wrocławskiego seminarium, a wśród nich przyjmujący święcenia - Od początku pandemii nasi klerycy pomagali w Domach Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Brzegu Dolnym oraz ZOL-u w Wołowie. W tym ostatnim podzieleni na grupy klerycy kilka razy po 2 tygodnie pomagali w pracy personelowi i pensjonariuszom. Opiekowali się również starszymi kapłanami przebywającymi w DKE. W okresie kiedy ratunkiem dla chorych na COVID-19 było osocze, prawie wszyscy klerycy naszego seminarium przynajmniej dwa razy oddali krew. Pomagali także Państwowej Straży Pożarnej w rozprowadzeniu masek na nasze parafie, realizowali obiady dla potrzebujących, wspierając duchowo chorych i ich rodziny klerycy zorganizowali akcję modlitewny antywirus przyjmując za pomocą strony internetowe intencje wiernych, które były omodlone w czasie Mszy św. Podjęli 40-dniowy post połączony z modlitwą i jałmużną w intencji oddalenia pandemii. Nasi klerycy organizowali także zbiórkę pieniężną na zakup maseczek i płynów do dezynfekcji, które przekazaniu do DPS-u we Wrocławiu Objęli też opieką ubogich ze schroniska Brata Alberta przekazując środki czystości, odzież i artykuły spożywcze - powiedział.

Nauczając o posłudze diakona, metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że kolejnym etapem są święcenia kapłańskie. Jednak zadania diakona nie kończą się wraz z przyjętym prezbiteratem, ale ściśle się z nim wiąże - Musicie pozostać również sługami. Bo do tego jesteście wezwani, aby naśladować Pana Jezusa, który służył. I niech to zostanie w was zasadą całego posługiwania diakońskiego i kapłańskiego. Naszym powołaniem - kapłana i diakona jest by dzielić trudy i cierpienia bliźniego, w którym ukrywa się sam Bóg. Do tego potrzebne jest ciągłe kształtowanie służby, otwartości na potrzeby drugiego, jedności z bratem oraz konsekwentna walka z pychą, egoizmem, myśleniem wyłącznie o sobie, bo to niszczy szacunek należny bliźniemu. Można powiedzieć, że jest antyświadectwem życia chrześcijańskiego i kapłańskiego - mówił.

Wielkie znaczenie na drodze powołania ma wiara osoby przyjmującej święcenia. Pozwala ona otworzyć się na Chrystusa. Na koniec abp Kupny prosił o modlitwę za nowo wyświęconych diakonów - Pamiętajcie, że w pełnieniu misji miłosierdzia nie jesteście sami. Tego zadanie nie musicie się obawiać, bo jest z wami Chrystus Zmartwychwstały. On daje swoim uczniom pokój i poczucie bezpieczeństwa. Wystarczy tylko trwać przy nim i w jego obecności. Chrystus powiedział: “O cokolwiek prosić będziecie Ojca w imię Moje, Ja to spełnię”. Ta obietnica Chrystusa ośmiela nas, by prosić za naszych braci przyjmujących święcenia diakonatu, aby szli wytrwale aż do końca Chrystusową drogą służby i miłości.

Kandydaci są przedstawiani z imienia i nazwiska i składają przyrzeczenia:

ks. Łukasz Romańczuk

Przedstawienie kandydatów

Przedstawienie kandydatów

ks. Łukasz Romańczuk

Przedstawienie kandydatów

Przedstawienie kandydatów

Każdy z wybranych na diakonów podchodzi do biskupa, klęka przed nim i swoje złożone ręce wkłada w ręce biskupa:

Ks. Łukasz Romańczuk

Każdy z wybranych na diakonów podchodzi do biskupa, klęka przed nim i swoje złożone ręce wkłada w ręce biskupa.

Każdy z wybranych na diakonów podchodzi do biskupa, klęka przed nim i swoje złożone ręce wkłada w ręce biskupa.

Następnie rozpoczyna się śpiew Litanii do Wszystkich Świętych:

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Litanii do Wszystkich Świętych przyjmujący święcenia leżą krzyżem.

Podczas Litanii do Wszystkich Świętych przyjmujący święcenia leżą krzyżem.

Nałożenie rąk i modlitwa święceń diakonatu:

ks. Łukasz Romańczuk

Nałożenie rąk

Nałożenie rąk

Nałożenie dalmatyk:

Przekazanie księgi Ewangelii:

GALERIA ZDJĘĆ

2021-05-08 16:15

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję